شمارش معکوس برای بهره برداری از سامانه انتقال آب سد آزاد/پیشرفت 95 درصدی پروژه

دنیای اقتصاد- کردستان: حجت‌الله محقق در بازدید جمعی از خبرنگاران رسانه‌های کردستان از روند عملیات اجرایی سامانه انتقال آب سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج اظهار داشت: بیش از 850 میلیارد تومان از سوی وزارت نیرو بمنظور اجرای این پروژه پیش‌بینی شده که تاکنون 750 میلیارد تومان هزینه شده است همچنین برای اجرای نهایی پروژه و بهره‌برداری و افتتاح آن و تکمیل کارهای باقیمانده، محوطه‌سازی و جاده‌سازی 100 میلیارد تومان دیگر مورد نیاز است.

وی اظهارکرد: هم اکنون این پروژه از پیشرفت خوب و سرعت قابل توجهی برخوردار است و امروز خط لوله تا پایان پشت دیوار تصفیه‌خانه به طول 27 کیلومتر به اتمام رسیده و در مرحله تکمیل است.

محقق تصریح کرد: علیرغم توپوگرافی و شرایط دشوار منطقه کردستان از 1500 متر لوله‌گذاری در تصفیه‌خانه، هزار متر لوله‌گذاری انجام شده و 500 متر باقی‌مانده در حال اجراست.

معاون اجرایی طرح سد آزاد اضافه کرد: این پروژه دسترسی آب شرب مورد نیاز روستاها را در مسیر خط انتقال سهل الوصول کرده است.

محقق اذعان کرد: پیش‌بینی شده که خط انتقال آب سد آزاد بتواند برای یک سال 57 میلیون متر مکعب آب با ظرفیت2.5  مترمکعب در ثانیه را برای افق 1420 تامین کند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه سد قشلاق تغذیه‌گرا شده و منجر به رنگ و بوی نامطبوع و پایین آمدن کیفیت آب شده است اظهار کرد: در این راستا مجموعه وزارت نیرو برای حل مشکل کیفیت آب شرب سنندج درصدد ایجاد خط لوله انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه برآمد به این صورت که از میانه مسیر قبل از ایستگاه پمپاژ یک خط لوله به طول 28 کیلومتر انجام شد، این خط لوله در ابتدا با طول 13 کیلومتر از سایز 1400 انجام شد و مابقی لوله‌ها در سایز 1200 انجام شده است.

محقق با اشاره به اینکه عملیات اجرایی پروژه تصفیه‌خانه یک پدافند غیرعامل بسیار مهم برای سنندج ایجاد کرده است، گفت: از آنجا که سنندج به لحاظ کمی قاعدتا از 2 مسیر کاملا مجزا تغذیه می‌شود در سال‌های آینده هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت.

وی یادآور شد: در زمانی که به هر دلیلی کیفیت آب سد قشلاق پایین آمد می‌توان آب را به سد آزاد انتقال داد و یا زمانی که سد قشلاق شرایط بهتری داشت از سد قشلاق تغذیه کند.

معاون اجرایی طرح سد آزاد و سامانه انتقال آب، پروژه تصفیه‌خانه سنندج را یک پتانسیل بسیار قوی و از نوع پدافند غیرعامل دانست و گفت: وزارت نیرو با ظرفیت بسیار خوبی که‌ در بخش آب شرب سنندج ایجاد کرده این شهر را از حیث تامین آب شرب باکیفیت ایمن کرده بطوریکه در دوران خشکسالی با وصل شدن خط لوله هیچ مشکلی برای تامین آب شرب شهر سنندج وجود نخواهد داشت.

محقق گفت: در راستای اجرای این پروژه برای اولین بار ایستگاه تقلیل فشار طراحی و اجرایی شده و برای اولین بار با مهندسی معکوس شیرهای سوزنی یا شیرهای کاهش فشار با کپی برداری از کمپانی خارجی در تصفیه‌خانه نصب و راه‌اندازی شده است.

وی یادآور شد: در تصفیه‌خانه فاز 2 بجز اینکه از سد قشلاق و ورودی تصفیه‌خانه، در خط انتقال آب به سد آزاد به تصفیه خانه نیز تفکیک شده است به اینگونه که آب سد آزاد را می‌توان هم وارد فاز 2 و هم فاز یک کرد و از هر سناریویی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه قطعه اول سامانه انتقال آب از محل سد آزاد ( 2 ایستگاه پمپاژ، یک ایستگاه پست برق حدفاصل نگل و پست احداثی داخل مجموعه سد آزاد ) در سال 94 به بهره‌برداری رسید اظهار کرد: در چهار مرحله آب شرب سنندج با یک مسیر به طول 17 کیلومتر طی کرده تا به پشت سد قشلاق برسد و امروز جبران کسری آب سد قشلاق برای آب شرب سنندج معادل 2.2 متر مکعب است که آب را به سد قشلاق منتقل می‌کند.

محقق ادامه داد: در این مسیر 180 متر آب پمپاژ می‌شود و مجموعا 600 متر آب با 44 کیلومتر و قطر 1800 به یک تونل 9.8 کیلومتری و سپس به سد قوچم منتقل می‌شود.

به گفته وی، در سد قوچم با انجام 25 کیلومتر لوله‌گذاری به دهگلان انتقال می‌یابد و با یک ایستگاه پمپاژ دیگر به طول 39  کیلومتر به شهر قروه و دزج خواهد رسید.

وی با اشاره به اتمام عملیات قطعه دوم و لوله‌گذاری 44 کیلومتری و تونل 810 کیلومتری تصریح کرد: هم اکنون سد قوچم از ظرفیت 60 میلی‌متر مکعبی به 10 میلیون مترمکعب برخوردار است که امروز در مدار بهره‌برداری قرار دارد، همچنین پروژه پمپاژ قروه به سمت دهگلان در حال اجراست.

معاون اجرایی طرح سد آزاد با اشاره به اینکه سد آزاد در غرب استان کردستان قرار دارد و آبگیری آن در سال 90 انجام شد، ظرفیت مخزن سد آزاد را 300 میلیون مترمکعب اعلام کرد.

وی انتقال 160 میلیون مترمکعب آب به شرق استان و آبرسانی به شهرستان‌های سنندج، دهگلان، قروه و دزج (واقع در مرز کردستان و همدان) را از اهداف این سامانه بیان و تصریح کرد: این سامانه بجز هدف‌گذاری برای انتقال آب شرب توسعه باغات در مسیر چهار هزار و 300 هکتار از دیگر برنامه‌های آن است.

معاون اجرایی طرح سد آزاد افزود: هم اکنون هزار هکتار از قطعه اول سامانه زیرپوشش شبکه آبیاری مدرن قرار دارد و در این مجموعه هزار هکتار به طور کامل در حال غرس و آبیاری است.