شهرخبر

اتحادیه اروپا هشدار داد تعیین سقف قیمت برای گاز نیازمند مشارکت انگلیس و سوئیس است

اتحادیه اروپا هشدار داد تعیین سقف قیمت برای گاز نیازمند مشارکت انگلیس و سوئیس است

کمیسیون اروپا اعلام کرد تعیین محدوده قیمت برای گاز باید کشورهای واردکننده برق مثل انگلیس و سوئیس را هم شامل شود تا تاثیرگذار باشد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تلاش برای تعیین سقف قیمت برای گاز طبیعی هستند که از آن برای تولید برق استفاده می‌شود اما کمیسیون اروپا هشدار داده این اقدام نیازمند ثابت نگه‌داشتن تقاضا و عدم پرداخت یارانه برای برق به مصرف‌کنندگان خارجی است.

کمیسیون اروپا این اطلاعیه را قبل از اجلاس وزارتی که در روز سه‌شنبه برگزار می‌شود منتشر و اعلام کرد تعیین محدوده قیمت برای گاز باید کشورهای واردکننده برق مثل انگلیس و سوئیس را هم شامل شود تا تاثیرگذار باشد.

اگر این اتفاق نیفتد اتحادیه اروپا مجبور می‌شود برق را با قیمت بالاتری نسبت‌به معاملات داخلی صادر کند، درحالی‌که این اقدام مخالف با قراردادهای بین‌المللی با شرکای این اتحادیه است.

تعیین سقف قیمت برای گاز طبیعی در اولویت دستورکار سیاسی اروپا قرار دارد، چون دولت‌های اروپایی به‌دنبال مهار روند افزایش قیمت انرژی به‌دنبال توقف واردات گاز از روسیه هستند. روسیه بزرگ‌ترین عرضه‌کننده گاز به اروپا بود. سران اتحادیه اروپا هفته گذشته یک بسته حمایتی برای پایین آوردن صورت‌حساب گاز و برق تصویب کردند. افزایش قیمت انرژی تورم در این اتحادیه را بالا برده و آن را در آستانه رکود قرار داده‌است.

درحالی‌که اکثریت کشورهای اروپا خواستار تعیین سقف قیمت برای عمده‌فروشی گاز هستند، گروه دیگری خواستار محدود شدن قیمت گاز برای تولید برق مانند آنچه توسط اسپانیا و پرتغال اجراشده، هستند. تعیین هرگونه سقف قیمت باید ابتدا توسط کمیسیون اروپا پیشنهاد شده و بعد به تصویب اعضا برسد که چندین هفته طول می‌کشد.

هزینه تعیین این سقف قیمت بستگی به تعداد نیروگاه‌های برق گازسوز در هر کشور دارد. کشورهایی مانند آلمان، هلند و ایتالیا که برای تولید برق وابسته به گاز هستند، بالاترین هزینه را پرداخت خواهند کرد و کشورهای واردکننده برق بیشترین سود را از این سیستم می‌برند و فرانسه بزرگ‌ترین برنده خواهد بود.

انتهای پیام/59