شهرخبر

۵ سناریو برای کابینه جدید اسرائیل؛ وقتی صهیونیست‌ها مجبور به انتخاب بین بد و بدتر هستند

5 سناریو برای کابینه جدید اسرائیل؛ وقتی صهیونیست‌ها مجبور به انتخاب بین بد و بدتر هستند

صهیونیست‌ها در حالی پنجمین انتخابات کنست را در کمتر از چهار سال تجربه می‌کنند که افق روشنی برای این کابینه هم وجود ندارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در حالی که یک رسانه عبری زبان از 5 سناریو برای تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی در انتخابات پیش روی کنست خبر داد، یک روزنامه دیگر اعتراف کرد، بسیاری از رای دهندگان اعلام کردند، انتخاب آنها بین بد و بدتر خواهد بود.

به نوشته روزنامه یدیعوت احارانوت، طی سه سال و نیم گذشته اسرائیلی‌ها پنج بار پای صندوق‌های رای رفته‌اند و ظاهرا این دور باطل تا ابد ادامه پیدا خواهد کرد تا هیچ یکی از نامزدهای نخست وزیری قدرت تشکیل ائتلافی پایدار که عمری 4 ساله داشته باشد، را پیدا نکند و اسرائیل همواره شاهد تشکیل کابینه‌ای ضعیف که توانی در تضمین ثبات اسرائیل ندارد، باشد.

براساس این نوع نگاه رسانه مذکور پنج سناریو برای آینده سیاسی رژیم صهیونیستی برای دوره بعد از اعلام نتایج انتخابات کنست ترسیم کرد که عبارتند از:

  1. تشکیل کابینه‌ای راستگرا به رهبری بنیامین نتانیاهو

در صورتی که احزاب چهارگانه هوادار نتانیاهو (لیکود، صهیونیسم دینی، شاص و یهودات هتوراه) بتوانند مجموعا 61 کرسی را به دست آورند، این امر محقق می‌شود.

در حال حاضر هم نظر سنجی‌ها بیشترین شانس را به این ائتلاف می‌دهند.

  1. کابینه وحدت به رهبری  نتانیاهو و گانتس

نتانیاهو در تبلیغات انتخاباتی خود در گذشته قول داده است که کابینه راستگرای صرف تشکیل دهد، اما همواره نیم نگاهی هم به تشکیل کابینه وحدت با چپ میانه داشت.

تجربه 13 ساله گذشته او هم نشان داده است که او کابینه‌های ائتلافی با ایهود باراک، تسیبی لیونی، یائیر لاپید و بنی گانتس تشکیل داده است.

او همچنین مذاکرات پیشرفته‌ای هم با رهبران سابق حزب کار در دوره‌های مختلف داشت که با شکست مواجه شدند.

  1. کابینه به رهبری لاپید با حمایت آرایی خارج از ائتلاف

لاپید نخست وزیر فعلی اعلام کرده است که حزب حداش تاعل یکی از جریان‌های مشتقل از لیست مشترک عربی جزو کابینه آینده او نخواهد بود، با این حال در پاسخ به پرسشی در مورد نحوه تشکیل کابینه با ابهام خاصی مدعی شد، ما می‌دانیم چگونه این کار را بکنیم.

گرچه نظر سنجی‌های انجام گرفته نشان می‌دهند که در خوشبینانه‌‌ترین شرایط هم لاپید 61 کرسی به دست نخواهد آورد.

  1. لاپید و شخصیت‌های خروجی از لیکود و حریدیم

اگر نتانیاهو موفق نشود 61 کرسی کنست را به دست آورد، لاپید همچنان به عنوان نخست وزیر انتقالی باقی خواهد ماند و او فرصت کافی برای تلاش جهت تشکیل کابینه وحدت پیدا می‌کند.

به اعتقاد صاحبنظران صهیونیست احتمالا در چنین شرایطی ریزش‌‌هایی در لیکود به وقوع خواهد پیوست و او از این طریق کرسی‌های لازم را به دست خواهد آورد.

پیش از این نیز اویگدور لیبرمن وزیر دارایی لاپید اعلام کرده بود، اگر نتانیاهو نتواند کابینه تشکیل دهد، لیکود دچار فروپاشی می‌شود.

  1. نخست وزیری بنی گانتس به همراه احزاب افراطی

در ماه‌های اخیر، بنی گانتس تبلیغات گسترده‌ای را در این رابطه که او تنها کسی است که می‌تواند اسرائیل را از گرداب کشمکش‌های سیاسی خارج کند، داشت، او در این چارچوب بیشترین نزدیکی را در میان ائتلاف فعلی لاپید ـ بنت به احزاب ارتودکس افراطی دارد، با این حال فشارهای نتانیاهو باعث شد تا این احزاب به وی بی توجهی پیدا کرده و حتی اعلام کنند حاضر به ورود به ائتلاف تشکیل کابینه با وی نیستند.

از سوی دیگر یسرائیل هیوم در گزارش مفصلی از کاهش و ریزش مشارکت در انتخابات پیش روی کنست سخن گفت.

به نوشته این رسانه عبری زبان، در حالی که انتخابات بیست و چهارم مشارکت در تل‌آویو 67.4 درصد بود، نتایج نظر سنجی‌ها شرایط بسیار بدتری را برای انتخابات پیش رو پیش بینی می‌کند.

ایال لوی نویسنده این گزارش تاکید دارد: جوانان در تل‌آویو در آستانه نزدیک شدن به انتخابات هیچ توجه و انگیزه‌ای برای مشارکت در آن نمی‌بینند.

او می‌افزاید: آنها تاکید می‌کنند که منتظر چهره جدیدی در صحنه سیاسی هستند.

وی تاکید می‌کند: نظر هر جوانی را که جویا شدیم از شرایط فعلی ابراز نارضایتی می‌کرد، این روند که فرایند دموکراتیک خوانده می‌شود چندان جوانان حدود بیست ساله را به خود جذب نکره است و آنها توجهی به وعده‌‌هایی که اصولا به سرعت محو و ناپدید شدند، ندارند.

یکی از آنها که دختری 24 ساله است می‌گوید: صرف نظر از اینکه چه کسی را انتخاب می‌کنیم، شرایط تغییری پیدا نخواهد کرد، پس بین بد و بدتر ما به دنبال آن هستیم به فردی رای بدهیم که بدی کمتری داشته باشد.

او تاکید می‌کند، من با دوستانم مشورت خواهم کرد اما بیش از هر چیز ما به فکر مهاجرت و خروج از (فلسطین اشغالی) هستیم.

یک پسر 25 ساله هم به یسرائیل هیوم گفت: من کلا تسلیم شرایط شدم، اصلا نمی‌خواهم در رابطه با جدول انتخابات و شرایط آن چیزی بشنوم، زیرا ظاهرا چیزی تغییر نخواهد کرد، چون ظاهرا برای دیدن چهره جدیدی در انتخابات باید سال‌ها منتظر بمانیم.

انتهای پیام/*