شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#انرژی#نتایج#قیمت

عواقب وخیم بحران انرژی برای شرکت‌های آلمانی

عواقب وخیم بحران انرژی برای شرکت‌های آلمانی

نتایج یک نظر سنجی نشان می‌دهد که در پی افزایش شدید قیمت انرژی در آلمان، احتمال روی آوردن به کاهش پرسنل و توقف تولید در شرکت‌های آلمانی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، هفته نامه "اشپیگل" در گزارشی نوشت: شرکت‌های آلمانی به افزایش شدید قیمت انرژی واکنش نشان می‌دهند. بر اساس یک نظرسنجی، احتمال کاهش پرسنل و توقف تولید به میزان قابل توجهی در شرکت‌های آلمانی بیشتر شده است.

این اساس سرمایه‌گذاری‌ها به تعویق می‌افتند، تولید کاهش می‌یابد - و در خی موارد کل حوزه‌های تجاری دچار چالش شده و تسلیم این شرایط می شوند. بحران انرژی بیشتر و سخت‌تر به اقتصاد آلمان ضربه می‌زند. این نتایج بر اساس یک نظرسنجی مؤسسه ایفو مونیخ به نمایندگی از بنیاد مشاغل خانوادگی به دست آمده است.

بنابراین متداول ترین واکنش به این شرایط انتقال هزینه‌های افزایش یافته به مشتریان است، 90 درصد از بیش از هزار شرکت مورد بررسی در این نظر سنجی اعلام کرده‌اند که یا قصد دارند قیمت های خود را افزایش دهند یا قبلاً این کار را انجام داده‌اند. 82 درصد در بهره وری انرژی خود سرمایه گذاری کرده‌اند یا قصد انجام این کار را دارند. با 48 درصد، تقریباً نیمی از شرکت‌ها به فکر تغییر به منابع انرژی دیگری غیر از منابعی هستند که قبلاً استفاده می‌شدند یا قبلاً این تغییر را داده‌اند.

در این میان هزینه‌های بالای انرژی همچنین احتمال کاهش تعداد کارکنان را بسیار بیشتر کرده است. با 25 درصد، یک چهارم از شرکت‌ها اعلام کردند که کاهش پرسنل اقدامی برای مقابله با افزایش قیمت ها است. تنها 14 درصد در ماه آوریل این برنامه را در دستور کار قرار داده بودند.

13 درصد دیگر از شرکت‌ها - حدود یک در هشت - در حال بررسی توقف تولید هستند، این در حالی است که در مقایسه، شش درصد در آوریل چنین برنامه ای را در دستور کار داشتند. جابجایی تولید به خارج از کشور اکنون برای 9 درصد از شرکت‌ها یک گزینه است، شش ماه پیش این رقم حدود شش درصد بود.

در مقابل، این شرکت‌ها امنیت عرضه را نسبتاً بالا ارزیابی کردند. تقریباً 60 درصد به تأمین کنندگان انرژی خود در مقیاس پنج درجه ای نمره یک یا دو داده‌اند.

بر اساس این نظرسنجی، شرکت‌ها از سیاستمداران انتظار دارند که برای سرمایه‌گذاری‌های خصوصی در بهره‌وری انرژی یا انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین حمایت هدفمند از شرکت‌ها و بخش‌های اقتصادی آسیب‌دیده، یارانه ارائه کنند. تمدید طول عمر محدود برای نیروگاه های هسته‌ای نیز در این بررسی مورد تایید قرار گرفت.

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان نیز چندی پیش نسبت به توقف تولید در شرکت ها به دلیل بحران انرژی هشدار داده است.

پیتر آدریان، رئیس اتاق صنایع و بازرگانی آلمان در این باره به خبرگزاری آلمان گفت: تماس برای درخواست کمک از شرکت‌هایی که دیگر قرارداد تامین انرژی را برای سال آینده دریافت نخواهند کرد، هر روز از سراسر این صنعت به ما می رسد. وی تاکید کرد که اگر راه حلی در اینجا پیدا نشود، بخش‌هایی از اقتصاد ما در آغاز سال آینده متوقف خواهد شد. آدریان از دولت فدرال خواست تا اقدام کند.

آدریان با اشاره به دولت فدرال آلمان گفت: بنابراین ما نیاز فوری به عرضه جایگزین برای شرکت‌ها و همچنین حفاظت از نقدینگی برای تامین کنندگان داریم. در غیر این صورت خطر محدودیت‌ها در بخش‌های مهم اقتصادی - از جمله مواردی که برای زیرساخت‌های بهداشتی و اجتماعی کشور ما ضروری هستند، وجود دارد.

انتهای پیام/