شهرخبر

استقرار هیئت تفحص از تقسیمات کشوری در وزارت کشور

استقرار هیئت تفحص از تقسیمات کشوری در وزارت کشور

رئیس هیئت تفحص از تقسیمات کشوری آخرین اقدامات انجام شده از سوی این هیئت را تشریح کرد.

احسان ارکانی نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از تقسیمات کشوری، گفت: پس از تصویب این طرح تفحص در جلسه علنی، اعضای هیئت 15 گانه و همچنین هیئت رئیسه آن تشکیل شد.

وی با بیان اینکه آقای قالیباف رئیس مجلس احکام اعضای هیئت تفحص را صادر کرده است، افزود: اعضای هیئت تفحص از تقسیمات کشوری  در دفتری در وزارت کشور مستقر شده‌اند و پیگیر محورهای تفحص هستند.

رئیس هیئت تفحص از تقسیمات کشوری با بیان اینکه طرح تفحص از حوزه تقسیمات کشوری وزارت کشور در زمان تصدی‌گری رحمانی فضلی بر این وزارتخانه کلید خورده و به امضای 50 نماینده رسیده است، افزود: موضوع تقسیمات کشوری تنها به وزارت کشور مربوط نمی‌شود بلکه قسمت اصلی تقسیمات کشوری مربوط به کمسیون سیاسی دفاعی هیئت دولت است که ما از این بخش نیز تحقیق و تفحص خواهیم کرد.

ارکانی بیان کرد: حوزه تقسیمات کشوری متولی تعیین شاخص‌ها و معیارهای تقسیمات کشوری و ارتقاء دهستان به بخش و یا بخش به شهرستان است که متأسفانه عملکرد این حوزه به دلایل مختلف موجب نارضایتی مردم و برخی از نمایندگان شده است که همین مسئله موجب کلید خوردن طرح تفحص از این حوزه شده است.

وی اظهار کرد: بعضاً مواردی وجود دارد که دفتر تقسیمات کشوری در منطقه‌ای بخشی را به شهرستان ارتقا داده اما شهری که کمترین جمعیت را داشته به عنوان مرکز انتخاب کرده که موارد اینچنینی سبب نارضایتی مردم و نمایندگان شده است.

نماینده نیشابور در مجلس با تاکید بر اینکه متأسفانه الگو و هدف مشخصی برای تقسیمات کشوری در وزارتخانه وجود ندارد، ادامه داد: در عمل گفته می‌شود نگاه مسئولان وزارت کشور تفویض اختیارات و تمرکز‌زدایی از مراکز شهرستان‌ها، استان‌ها و پایتخت است بدون اینکه تشکیلات اداری جدید و شهرستان جدید ایجاد بشود، اما آنچه که در عمل دیده می‌شود این است که هر چند ماه یک بار 10 الی 15 شهرستان به تقسیمات کشور اضافه می‌شود. شهرستان جدید هم یعنی ادارات، ساختمان‌ها و نیروهای جدید و افزایش هزینه‌ها.

به گزارش تسنیم، نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز (سه شنبه 3 خرداد) قوه مقننه  با تقاضای طرح تحقیق و تفحص از نحوه اجرای قانون تقسیمات کشوری با 156 رأی موافق، 27 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 235 آرای مأخوذه موافقت کردند.

محورهای تفحص از تقسیمات کشوری به شرح ذیل است، نحوه اجرا و عملکرد وزارت کشور در رعایت شاخصه های الزام آور قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری و آیین نامه اجرایی مربوطه ملاک دقیق میزان جمعیت برای ارتقای یک بخش به شهرستان، یک روستا به شهر و تعیین مرکزیت یک شهرستان ارتقا یافته از بخش در حوزه تقسیمات کشوری وزارت کشور چیست؟

انتهای‌ پیام/