شهرخبر

بخت‌های جانسونِ گرفتار در رسوایی برای نخست‌وزیری؛ باخت قطعی است

بخت‌های جانسونِ گرفتار در رسوایی برای نخست‌وزیری؛ باخت قطعی است

بر اساس یک نظرسنجی، بوریس جانسون در رقابت با رقبای حزب کارگر برای نخست وزیری انگلیس، احتمالاً عملکرد بهتری نسبت به سایر نامزدهای محافظه‌کار خواهد داشت اما در نهایت بازنده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نظرسنجی نشریه دیلی‌میل حاکی از آن است که گرچه بوریس جانسون در مقایسه با سایر نامزدهای حزب محافظه‌کار انگلیس، بخت بیشتری برای نخست وزیری دارد اما در نهایت قافیه را به حزب کارگر خواهد باخت.

دیلی‌میل نوشت: بوریس جانسون به‌رغم ماه‌ها رسوایی، دسیسه و کشمکش‌های درون‌حزبی که در نهایت به پایان دوران نخست وزیری وی در تابستان منجر شد، همچنان در مقایسه با دیگر هم‌حزبی‌های خود، به مراتب از بخت انتخاباتی بیشتری برخوردار است.

این نشریه همچنین تاکید کرده است که نظرسنجی اخیر نشان می‌دهد اگر گمانه‌زنی‌ها درباره بازگشت جانسون به کرسی نخست وزیر جامه عمل پوشیده و او بتواند تا انتخابات عمومی اوایل سال ۲۰۲۵ بر مسند کار بماند، حزب کارگر تنها می‌تواند ۲۶ کرسی اکثریت پارلمان انگلیس را کسب کند اما این شکاف، در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۲۵، کاملاً از بین رفته و معکوس می‌شود.

بر اساس یافته‌های این نظرسنجی، اگر محافظه‌کاران با ریشی سوناک وارد انتخابات شوند، حزب کارگر با ۱۲۴ کرسی، اکثریت پارلمان را از آن خود خواهد کرد.

با این وجود، دیلی‌میل مدعی شده که اگر لیز تراس که روز پنجشنبه از سمت نخست وزیری انگلیس استعفا کرد، همچنان تا انتخابات عمومی ۲۰۲۵ سر کار می‌ماند، عملکردی فاجعه‌بار بر جای می‌گذاشت؛ در واقع اگر چنین اتفاقی رخ می‌داد، حزب کارگر به رهبری کایر استامر، با کسب ۳۲۰ کرسی، رکورد اکثریت پارلمان را می‌شکست و افتضاحی برای محافظه‌کاران به بار می‌آمد.

گزارش‌ها درباره برنامه جانسون برای بازگشت به خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ، بلافاصله پس از استعفای تراس مطرح شد. نخست وزیر اسبق انگلیس که در تعطیلات به سر می‌بُرد، دیروز (شنبه) به لندن بازگشت.

جانسون که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ نخست وزیر انگلیس بود، به‌دنبال مجموعه‌ای از رسوایی‌ها و موجی از استعفاها در کابینه‌اش، در اوایل سپتامبر مجبور به کناره‌گیری شد.

در بحبوحه جنگ میان روسیه و اوکراین، جانسون به یکی از صریح‌ترین حامیان کی‌یف در غرب بدل شد و مناسبات بسیار نزدیکی را با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برقرار و از راه‌حل نظامی برای حل بحران، حمایت کرد.

نظرسنجی روز جمعه مؤسسه «یوگاو» نشان داد که ۴۸ درصد انگلیسی‌ها خواستار نخست وزیری استامر بوده و جانسون حمایت ۳۵ درصد پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی را به خود جلب کرد.