به گزارش اکوایران، روزگذشته اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در نامه ای خطاب به  رئیس سازمان دامپزشکی کشور نسبت به شیوع آنفلوآنزا فوق‌حاد پرندگان پرندگان هشدار داد.

در این نامه ای که تسنیم منتشر کرده بود، آمده است، باتوجه به احتمال شیوع گسترده بیماری آنفلوآنزا مانند سال ۹۵ تا ۹۷ و معدوم‌سازی بیش از ۳۰میلیون قطعه مرغ، خواهان اصلاح در وضعیت بهداشتی کشتارگاه‌ها هستیم.

در این نامه درباره ضرورت حذف گله‌های بالای 90 روز سخن گفته شده است و مطرح شده است، با توجه به ورود پرنده‌های مهاجر به کشور و مشاهده در یک واحد پرورش اردک در استان تهران شایسته است هرچه سریع‌تر برای حذف گله‌های مرغ بالای 90روزه  که مستعد این بیماری هستند برای جلوگیری از گسترش این بیماری اقدام شود.

پیشتر فعالان این حوزه، تولید دان در مرغداری‌ها را یکی از عوامل افزایش ریسک ابتلا به بیماری مطرح کرده بودند و از دولت خواسته بودند با جلوگیری از تولید دان در مرغداری‌ها، کارخانجات تولید خوراک طیور را فعال‌تر کرده و ریسک ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

کارشناسان این حوزه معتقدند، عرضه تخم‌مرغ به شکل فله نیز از عوامل انتشار آلودگی از مرغداری‌هاست. به باور آنها اگر این آلودگی  منتشر شود، قادر است تولید تخم‌مرغ را حتی تا 50 درصد کاهش دهد.

گذشته از اینکه پیش‌بینی می‌شود، موضوع صادرات تخم مرغ متوقف شود. البته اواخر مرداد ماه  ناصر نبی پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفته بود، صادرات تخم مرغ ایران آنچنان محدود است که نمی‌توان نام  آن را صادرات نهاد بلکه می‌توان گفت که عملا صادرات متوقف شده است.

او دلیل این مساله را قیمت بالای تخم مرغ در داخل کشور دانسته بود و گفته بود، قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ ترکیه‌ای در سلیمانیه عراق ۳۲ هزار تومان  است؛ این در حالی است که در داخل ایران قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در همین حدود است.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرده بود: دولت ترکیه به هر کیلوگرم صادرات ۱۸ درصد سوبسید می‌دهد.