شهرخبر

تایید توافق ترسیم مرزها با لبنان ازسوی دادگاه عالی رژیم صهیونیستی

تایید توافق ترسیم مرزها با لبنان ازسوی دادگاه عالی رژیم صهیونیستی

دادگاه عالی رژیم صهیونیستی ضمن رد شکایات واصله علیه توافق ترسیم مرزهای دریایی با لبنان، امضای نهایی این توافق از سوی تل آویو را تسهیل کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شهاب نیوز، دادگاه عالی رژیم صهیونیستی چهار شکایت وصول شده درباره توافق ترسیم مرزهای دریایی با لبنان را رد کرد تا مسیر امضای این توافق هموارتر شود.

چهار دادخواست مذکور از سوی مخالفان توافق ترسیم مرزها که به جریان اپوزیسیون تحت رهبری بنیامین نتانیاهو تعلق دارند، به دادگاه عالی ارائه شده بود. این احزاب خواستار الزام کابینه یائیر لاپید، نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی به رأی‌گیری درباره متن نهایی این توافق در کنست شده بودند.

با هموار شدن مسیر امضای توافق ترسیم مرزهای دریایی میان بیروت و تل آویو انتظار می‌رود کابینه رژیم صهیونیستی در جلسه روز پنج‌شنبه خود درباره این توافق رأی‌گیری نهایی را برگزار و آن را تأیید نماید.

در صورت تأیید کابینه رژیم صهیونیستی، توافق مذکور به زودی در پایگاه سازمان ملل در مرز رأس الناقوره (نقطه صفر مرزی فلسطین اشغالی و لبنان) به امضای طرفین خواهد رسید. براساس این توافق با پذیرش خط مرزی پیشنهادی بیروت یعنی خط موسوم به خط ۲۳، لبنان مالکیت کامل میدان گازی «قانا را از آن خود می‌کند و در مقابل میدان گازی کاریش به رژیم صهیونیستی واگذار می‌شود.

تیم مذاکره‌کننده لبنانی اعلام کرده برخلاف خواسته طرف صهیونیستی، مراسم امضای این توافق بدون دیدار مستقیم هیئت‌های سیاسی لبنان ورژیم صهیونیستی با یکدیگر برگزار خواهد شد و طرفین تنها متن نهایی توافق را پس از امضا در اختیار نماینده سازمان ملل و میانجی‌گر آمریکایی قرار خواهند داد.