شهرخبر

موارد ابتلا به سویه‌های جدید کرونا در آمریکا ۲ برابر شد

موارد ابتلا به سویه‌های جدید کرونا در آمریکا 2 برابر شد

رگولاتور بهداشتی آمریکا اعلام کرد که موارد ابتلا به BQ.۱ و BQ.۱.۱ که دو زیرسویه گونه اومیکرون ویروس کرونا هستند نسبت به هفته گذشته تقریباً دو برابر شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رگولاتور بهداشتی آمریکا روز جمعه اعلام کرده است که موارد ابتلا به BQ.1 و BQ.1.1 که دو زیرسویه گونه اومیکرون ویروس کرونا هستند نسبت به هفته گذشته تقریباً دو برابر شده و معادل 16 درصد از واریانت‌های ویروس کرونا در این کشور را تشکیل می‌دهند.

این دو سویه جدید، از نوادگان زیرسویهBA.5  اومیکرون هستند که در حال حاضر شکل غالب ویروس کرونا در ایالات متحده است.

بر اساس گزارش رویترز، مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری‌ها نیز گفته است که این گونه‌ها احتمالاً در هفته‌ها و ماه‌های آینده موارد ابتلا به کرونا را در منطقه اروپا افزایش خواهند داد.

مقامات اروپایی گفتند که هنوز شواهدی وجود ندارد که سویه BQ.1 کرونا باعث افزایش شدت بیماری بشود، اما با استناد به مطالعات آزمایشگاهی در آسیا هشدار دادند که ممکن است سیستم ایمنی را دور بزند.

گرگوری پولند، ویروس‌شناس و محقق واکسن می‌گوید: این گونه‌ها (BQ.1و BQ.1.1) احتمالاً می توانند به یک موج بسیار بد بیماری در زمستان امسال در ایالات متحده منجر شوند، زیرا این موج بیماری در حال حاضر در اروپا و بریتانیا شروع شده است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز این هفته اعلام کرد که زیرسویه کرونا با نام BQ.1.1 دستکم در 29 کشور در گردش است.

انتهای پیام/