شهرخبر
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در گفتگو با ایبِنا:

شرایط برای ورود پر قدرت دولت در بازار سرمایه فراهم است

سیاست گذار خود بازار سرمایه ریز ساختارهای و سیاست های کلان بازار سرمایه را اصلاح کند.

سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با گفت:  بازار سرمایه ایران با روی کار آمدن دولت جدید به طور مرتب دچار یک سری از ابهام‌های بسیار جدی شده که این موضوع موجب شده است تا ریسک سرمایه گذاری در بازار سرمایه افزایش یابد.

 

این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: از روز اولی که آقای رئیسی بر قدرت نشست، مسئله برجام مسئله جدی کل اقتصاد و به خصوص بازار سرمایه بود و در این فاصله تنش‌های بین المللی تا حد زیادی افزایش یافته بود.

 

 

**بازار سرمایه نگران ادامه درگیری‌های روسیه و اوکراین

 

اسلامی بیدگلی گفت: یکی از موارد پر واکنش بازار سرمایه، جنگ روسیه و اوکراین بود، که موجب شد تا پیچیدگی‌هایی در حوزه بازارهای کالایی در سطح جهانی به وجود بیاید، که شاهد سرریز شدن آن به بازار سرمایه کشورمان بوده‌ایم.

 

این کارشناس بازار سرمایه گفت: این ابهامات در جهت منفی مسیر طی کرده است، به طوری که امروز نسبت به شش ماه گذشته امیدواری چندانی به حل مسئله برجام وجود ندارد و در محافل اقتصادی گفته می‌شود که امیدی به توافقی برجامی نیست و باید پرونده برجام را بسته شده در نظر گرفت و یا این که حداقل در کوتاه مدت هیچ چشم‌انداز روشنی در مورد برجام وجود ندارد.

 

 

**پیش بینی سودآوری چشم‌گیر برای شرکت های بورسی ندارم

 

اسلامی بیدگلی با اشاره به این که در حال حاضر بخشی از صنایع دارای مزیت های نسبی هستند، گفت: با این حال بنده پیش بینی سودآوری چشم گیر برای شرکت های بورسی ندارم، اما امیدوارم که دولت در این فاصله که آرامش نسبی در حوزه بازار سرمایه حاکم است، ریزساختارها را اصلاح کند تا بتواند به حل مسئله بازار سرمایه کمک کند.

 

این تحلیلگر بازارهای مالی تصریح کرد: در حوزه ریز ساختارها باید گفت که همیشه در کشور ما «اصلاح» با دو ایرادگیری کلیدی مواجه است، یا شرایط بازار آرام است و سیاست‌گذار می‌گوید به بازار سرمایه دست نزنید و یا شرایط بازار سرمایه بحرانی است و سیاست گذار می گوید الان وقت اصلاح نیست.

 

 

**اصلاح ریزساختارها در اولویت سازمان بورس قرار گیرد

 

وی افزود: به نظر بنده حالا که شرایط بازار سهام به بهبود نسبی رسیده است، یک فرصت جدی وجود دارد که هم سیاست گذار سطح کلان اقتصادی برای مسائل تامین مالی خودش و هم سیاست گذار خود بازار سرمایه ریز ساختارهای بازار و سیاست های کلان بازار سرمایه را اصلاح کند.

 

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: اصلاح ریز ساختارها وظیفه ما در در کانون نهادهای سرمایه گذاری نیز است و موضوعات اصلی دامنه نوسان و مسئله مهم و نهادی بازار گردان که در کشور با چالش جدی مواجه شده است و همچنین موضوع افزایش سهام شناور آزاد شرکت‌ها، افزایش مجوز صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نهاد‌های مالی و ... مواردی است که می تواند به توسعه بازار سرمایه کمک کند.

 

اسلامی بیدگلی در پایان تاکید کرد: تا زمانی که ابهامات بازار سرمایه مرتفع شود و تورم بخواهد اثر خود را بر قیمت ها اعمال کند، این فرصت در بازار سرمایه وجود دارد تا رشد خوبی را در بازار سرمایه داشته باشیم.

نویسنده: مرتضی ابراهیمی