شهرخبر
وزیر امور خارجه فرانسه مطرح کرد؛

بسته تحریمی جدید علیه ایران در راه است

کدخبر: ۵۲۹۱۰۰
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه فرانسه با تکرار ادعاهای تکراری و ابات‌نشده درباره کمک پهپادی ایران به روسیه، از کار بر روی بسته تحریمی جدید فرانسه علیه تهران خبر داد.
بسته تحریمی جدید علیه ایران در راه است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، وزیر امور خارجه فرانسه ضمن تکرار ادعاهای اثبات‌نشده در خصوص استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین گفت کشورش در حال کار بر روی بسته جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران است که شامل افراد و نهادهای مسئول انتقال پهپاد به روسیه هستند.

الجزیره گزارش داد، «کاترین کولونا» در ادامه ضمن تأکید بر تداوم حمایت نظامی از اوکراین افزود: اتحادیه اروپا مأموریت آموزش حدود ۱۵ هزار نظامی اوکراینی را آغاز کرده است که حدود دو هزار نظامی در فرانسه آموزش خواهند دید.

ادعاهای این مقام فرانسوی در حالی مطرح می‌شود که خبرگزاری رویترز امروز جمعه گزارش داد که سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس موسوم به تروئیکای اروپایی، از سازمان ملل متحد خواستند تا درباره اتهامات بی‌اساس مطرح‌شده علیه ایران مبنی بر ادعای تأمین پهپاد برای روسیه در جنگ اوکراین، تحقیقات انجام داده و نقض احتمالی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این سازمان را مورد بررسی قرار دهد.

این سه کشور در بیانیه‌ای ضد ایرانی که به دست اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده، نوشته‌اند: از تحقیقات تیم دبیرخانه سازمان ملل متحد که مسئولیت نظارت بر اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ را برعهده دارد، استقبال خواهیم کرد و آمادگی خود را برای حمایت از تلاش دبیرخانه در انجام تحقیقات فنی و بی‌طرفانه، اعلام می‌داریم.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین پس از حملات موشکی و پهپادی تلافی‌جویانه اخیر روسیه به پایتخت و دیگر شهرهای اوکراین، مدعی شد که مسکو در این حملات از پهپادهای ایرانی استفاده کرده است و مقامات ارشد آمریکا و اروپا نیز این ادعای واهی را تکرار کردند.

در پی تکرار این ادعاها، اتحادیه اروپا و پس از آن انگلیس به همین بهانه سه فرد و یک نهاد ایرانی را تحریم و دارایی آنها را مسدود کرد؛ اما ایران بارها و با قاطعیت این ادعاها را رد کرده است.