شهرخبر

حداد عادل ریاست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب:

مردم خط خود را با آشوبگرانی که به دنبال ولنگاری و دشمنی با اسلام هستند، جدا کردند / در شورای ائتلاف به زنان و جوانان میدان داده‌ایم/ جوانان ممکن است اشتباهاتی داشته باشند اما برای فردا آماده می شوند

حداد عادل

حداد عادل در تشریح رئوس برنامه‌های شورای گفت: ما در شورای ائتلاف گسترش کمی و شبکه‌سازی در سطح کشور را در دستور کار داریم. کار مهم دیگر ما آموزش است و باید از این طریق، از بین جوانان کادرسازی کنیم.

به گزارش مشرق، غلامعلی حداد عادل مشاور مقام معظم رهبری و ریاست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در همایش بررسی علل و عوامل اغتشاشات اخیر و تبیین وظیفه نیروهای انقلاب که ۲۸ مهرماه در تالار شهر مشهد برگزار شد، با اشاره به آیه ۴۶ سوره مبارکه سبا اظهار داشت: شکر نعمت فقط این نیست که ما به زبان، شکرگذار خدا باشیم بلکه باید در عمل هم، مصداق این شکرگذاری را با عمل به «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَیٰ وَفُرَادَیٰ» و دفاع از آرمان‌های نظام اسلامی و حاکمیت دینی در این کشور محقق کنیم.

وی افزود: در شرایط کنونی، بصیرت و همت دو شرط اساسی برای هر عنصر سیاسی است. بصیرت باعث می‌شود تا در شرایط غبارآلود فتنه‌ها، حق از ناحق قابل‌تشخیص باشد و این همان تأکید صریحی است که در آینه قرآن، روایات و زیارت‌نامه‌های ائمه اطهار نیز به آن اشاره شده است. علاوه بر بصیرت، همت، تلاش و جهاد هم در راه پاسداری از ارزش‌ها هم نیاز است تا افراد با جان و مال و آبرو در راه دین خدا مجاهدت داشته باشند.

رئیس شورای ائتلاف تاکید کرد: باید از اینکه در زیر سایه جمهوری اسلامی زندگی می‌کنیم، شکرگذار باشیم. سال‌های پیش از انقلاب را به یاد بیاوریم و خدا را شکر کنیم که اکنون دولت و مجلس انقلابی در کشور بر سر کار اند. خدا را شاکر باشیم که سایه حکیم بزرگواری چون رهبری بر سر ماست که جامعه را هدایت و این انقلاب را رهبری می‌کنند. برای شکرگذاری این نعمات، باید هر کاری را فقط برای خدا انجام دهیم و بصیرت و همت خودمان را تقویت کنیم.

ثبات اقتصادی، ارمغان مدیریت جهادی دولت سیزدهم

مشاور مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: در ۱۳ ماهی که از عمر دولت سیزدهم گذشته است، حقیقت غیرقابل کتمان این است که از التهاب عرصه اقتصادی کاسته شده و درحالی‌که سه سال قبل، قیمت دلار و حتی نرخ مرغ و ارزاق مردم هم وابسته به نتیجه مذاکرات بود، امروزه ثبات نسبی در کشور حاکم است و علیرغم اینکه همچنان، گرانی، تورم و فشار اقتصادی بر شانه‌های مردم سنگینی می‌کند اما آرامش کنونی بازار به تدبیر دولت و نیروهای وابسته و دلسوز انقلاب اسلامی حاصل‌شده است.

وی ادامه داد: شخص رئیس‌جمهور برای حل مشکلات مردم صبح را به شب دوخته و مدیرانی هم که عهده‌دار مناصب عالی و وزارتخانه‌ها هستند، از جنس مسئولان جهادی و انقلابی هستند که پروژه‌های معمول را ظرف مدت زمانی بسیار کمتر به نتیجه می‌رسانند. تعاملات بین‌المللی، افزایش فروش نفت و ارتباطات اقتصادی با همسایگان هم البته در ثبات کنونی بازار بی‌تأثیر نبوده و اجرای شجاعانه و مؤثر فاز نخست جراحی اقتصادی دولت با حذف ارز ترجیحی، یکی دیگر از اقدامات مهم دولت سیزدهم بوده است زیرا تا پیش از این،  گستره فساد بر گستره دلار ۴۲۰۰ تومانی منطبق شده بود و هر جا ردپای ارز ترجیحی مشاهده می‌شد، مفاسد هم بروز پیدا کرده بودند.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تصریح کرد: در آشوب‌های اخیر، برخی نگران بودند که ناآرامی‌ها ریشه معیشتی پیدا کند اما به برکت همین ثبات بازار بود که مردم خط خود را با آشوبگرانی که به دنبال ولنگاری و دشمنی با اسلام هستند، جدا کردند زیرا حقیقت این است که مردم به انقلاب اعتماد دارند و به پشتوانه همین اعتماد ملی، خوشبختانه حدود ۹۰ درصد نمایندگان مجلس در انتخابات سال ۱۳۹۸، همان افرادی بودند که شورای ائتلاف در سراسر کشور آن‌ها را معرفی کرده بود.

شورای ائتلاف به دنبال وحدت و جوان‌گرایی است

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره به روند تشکیل این شورا، اظهار کرد: تاسیس شورای ائتلاف به دست آقای رئیسی انجام شد. زمانی که وی تولیت آستان قدس رضوی بود، هر هفته به تهران می‌آمد و در پاییز ۹۶ از حدود ۲۰ نفر از چهره‌های سیاسی برای تشکیل شورای ائتلاف نیروهای انقلاب دعوت کرد. نقطه اشتراک مهم این ۲۰ نفر، این بود که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ حول محور آقای رئیسی اتفاق نظر داشتند.

حداد عادل ادامه داد: حدود یک سال این جلسات به ریاست آقای رئیسی برگزار می‌شد و اواخر سال ۹۷ که به ریاست قوه قضائیه منصوب شد، اعلام کرد که دیگر مصلحت نیست کار سیاسی این چنینی انجام دهد و از اول اردیبهشت ۹۸ با ریاست جدید کار را ادامه دادیم و چون در اسفند ۹۸ انتخابات مجلس را پیش رو داشتیم، از همان اول کار ما در مسیر انتخابات مجلس قرار گرفت و خدا را شکر در انتخابات مجلس حدود ۹۰ درصد نمایندگان کسانی بودند که با معرفی شورای ائتلاف در سراسر کشور رای آوردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت اضافه کرد: پس از شروع به کار مجلس در خرداد ۹۹، ما برای انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر تلاش کردیم و در این انتخابات هم موفق شدیم. در انتخابات شورای شهر تهران یک فهرست شورای ائتلاف منتشر کرد و ۶ فهرست هم توسط دیگر گروه‌های اصولگرا منتشر شد. جمع تمام آرایی که به آن ۶ فهرست دیگر داده شده بود، از میزان رایی که آخرین نامزد پیروز ما کسب کرده بود، کمتر بود. این برای ما هم توفیق بود و هم به مسئولیت ما افزود. تعدادی از اعضای شورای ما به مجلس رفتند، عده‌ای وارد دولت سیزدهم شدند و عده‌ای هم به شوراهای شهر راه یافتند و ما چند ماهی از فقدان نیرو رنج می‌بردیم، اما در چند ماه اخیر تغییرات خوبی حاصل شده است و شورا به سرعت در حال بازسازی خود است.

حداد عادل با تاکید بر اهمیت وجود تشکل‌های سیاسی در جامعه، عنوان کرد: باید سازوکاری بین مردم و حاکمیت واسطه شود و پیام‌های حاکمیت را به مردم و مشکلات مردم را به حاکمیت منتقل کند و در بزنگاه‌های مهم مدیریت و نقش‌آفرینی کند. اگر روزی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به فعالیت خود خاتمه دهد، باید بلافاصله برای حفظ انقلاب به دنبال تشکل دیگری باشیم که وظایف شورای ائتلاف را انجام دهد.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با بیان اینکه اولین اصل کاری ما در این شورا تاکید بر وحدت است، گفت: در یک دوره‌ای در انتخابات شورای شهر مشهد، به دلیل تعدد لیست‌های انقلابیون، تمام نیروهای انقلابی از ورود به شورای شهر جا ماندند. این خاطره تلخی است که لزوم دارا بودن وحدت را نشان می‌دهد.

وی افزود: شورای ائتلاف از تمام احزاب، انجمن‌ها و اشخاص موثری که به انقلاب معتقد و وفادارند تشکیل شده است و این اعتقاد در اطاعت از ولی فقیه متجلی می‌شود. ما پیروی از رهبری را پیروی از امام(ره) در مسیر اسلام و عمل به قانون اساسی می‌دانیم. تمام افرادی که چنین اعتقادی دارند، در شورای ائتلاف جایگاه دارند و در شورا به روی تمام آنان باز است.

وی ابراز کرد: اصل مهم دیگر ما توجه به بانوان است. ما در گذشته حق خانم‌ها را از نظر تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری سیاسی رعایت نکردیم. از اول انقلاب، بانوان همپای مردان در صحنه حضور داشتند. زمانی من در سال‌های ۴۲ تا ۴۵ که در دانشگاه تهران دانشجو بودم، هیچ خانم دانشجوی چادری در دانشگاه نمی‌دیدم، اما سال ۵۶ دانشگاه‌ها از دانشجویان دختر چادری و انقلابی در تمام رشته‌ها پر بود. امام(ره) فرمودند که اگر زنان در نهضت انقلاب وارد نمی‌شدند، این نهضت به پیروزی نمی‌رسید. امروز هم‌ بیش از ۲۰ درصد از اعضای شورای مرکزی شورای ائتلاف، خانم اند و معاونت بانوان هم داریم.

مشاور مقام معظم رهبری با تأکید بر ضرورت احترام به‌حق بانوان در تصمیم‌گیری‌های سیاسی اظهار کرد: تحول تفکر دینی از فاصله زمانی سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ باعث شد تا نیمی از تظاهرات‌ها، اجتماعات و راهپیمایی‌ها متشکل از جمعیت بانوان باشند و امام به‌صراحت بفرمایند که اگر زنان در نهضت انقلاب اسلامی فعالیت نداشتند، انقلاب به پیروزی نمی‌رسید. از آن زمان تاکنون هم هرزمان که انقلاب نیازمند حضور زنان بوده، بانوان در صحنه بوده‌اند و به همین ترتیب، باید بانوان در تصمیم‌گیری‌های سیاسی و فعالیت‌های تشکیلاتی هم مشارکت داشته باشند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه غفلت از نقش زنان باعث ایجاد خسارت ها و هزینه هایی برای کشور شده است، عنوان کرد: رسانه‌های خارجی آنچنان انقلاب اسلامی را ضد زن نشان داده‌اند که بسیاری از بانوان ما اصلا پیشرفت‌هایی که در تمام این سال‌ها برای زنان حاصل شده است را نمی‌بینند. دشمن بسیار بر روی مسئله زن سرمایه‌گذاری کرده است و به همین دلیل هم از شعار "زن، زندگی، آزادی" استفاده می‌کند. خانم‌ها نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و باید حضور موثر داشته باشند و ما باید غفلت گذشته خود را جبران کنیم.

حداد عادل اضافه کرد: از دیگر اصول ما این است که از روحانیت فاصله نگیریم. ما هیچ اختلاف مبنایی با روحانیت نداریم و در شورای ائتلاف در خدمت روحانیون هستیم و روزی هم که قصد گسترش شورا در سراسر کشور را داشتیم، به سراغ روحانیون انقلابی استان‌ها رفتیم و با مشورت با آنان، کار خود را پیش بردیم.

وی با بیان اینکه از دیگر اصول کار ما جوان‌گرایی است، خاطرنشان کرد: رهبری نیز در بیانیه گام دوم، موضوع جوان‌گرایی را به صورت یک گفتمان در بین نیروهای انقلاب درآوردند. این یک موضوع مسلم است که باید به آن توجه شود و ما هنوز باید در این زمینه بیشتر کار کنیم. جوان‌گرایی باعث می‌شود ما امروز جوانان را وارد صحنه کنیم و هرچند ممکن است اشتباهاتی از آنان سر بزند، اما برای فردا آماده می‌شوند.

 به دنبال ارتقای شبکه سازی و جذب نیروهای جوان هستیم

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در تشریح رئوس برنامه‌های شورای در آینده خاطرنشان کرد: گسترش کمی در سطح کشور به معنای ارتقای شبکه‌سازی و جذب نیروهای جوانی است که بتوانند میراث بزرگ ائتلاف نیروهای انقلاب را جلو ببرند. شبکه‌سازی محور همه برنامه‌ریزی‌هاست و به نقش جوانان توجه ویژه خواهد شد.

وی بیان کرد: ما در شورای ائتلاف گسترش کمی و شبکه‌سازی در سطح کشور را در دستور کار داریم. من از آقای ترقی خواهش می‌کنم شعبات شورای ائتلاف را در تمام شهرستان‌های خراسان رضوی تشکیل دهند. ما تشکیل هیاتی برای نظارت بر نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر را در دستور کار داریم و آقای ترقی هفته گذشته به عنوان یکی از اعضای این هیات انتخاب شد. کار مهم دیگر ما آموزش است و باید از این طریق، از بین جوانان کادرسازی کنیم.

تحریم، تحریف و تحریک، سه راهبرد اساسی دشمن

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به حوادث اخیر کشور، اظهار کرد: هر کس طبیعت انقلاب اسلامی را بشناسد از وقوع چنین آشوب‌هایی تعجب نمی‌کند، چراکه انقلاب ما پنجه در پنجه قدرت‌های جهانی انداخته و می‌گوید که مردم ایران خواهان استقلال و حق تعیین سرنوشت خود هستند و می‌خواهند جامعه‌شان را مطابق با فرهنگ مطلوب خودشان بسازند. دنیای غرب با قدرت نظامی و اقتصادی خود به دنبال سیطره بر جهان است و در برابر ما سنگ‌اندازی می‌کند.

وی ادامه داد: این نهضت، پنجه در پنجه نظام سلطه انداخته و قیمت استقلال‌خواهی این ملت، بروز همین توطئه‌های فرهنگی است که در مورد اخیر، شاهد آشوب‌هایی هستیم که به بهانه فوت خانم امینی آغاز شد و دشمن به آشوبگران براندازی آسان را مژده داد تا نوجوانان و جوانان فریب‌خورده را از پای تلفن همراه به خیابان بفرستد اما بزرگ‌ترین حقیقت موجود این است که مردم، صف خود را از براندازان جدا کردند.

حداد عادل تصریح کرد: متوسل‎شدن جریان برانداز به دروغ‌های مختلف و استمرار کشته‎سازی‎ها به‌موازات حملات مسلحانه در کردستان و سیستان و بلوچستان، تنها راهکارهای موجود برای معاندان است تا بتوانند ناآرامی‌ها را استمرار ببخشند. تحریم، تحریف و تحریک، سه راهبرد اساسی دشمن است و رسانه‌های معاند به دنبال القای این موضوع هستند که انگار هیچ پیشرفت و توفیقی در این نظام حاصل نشده و زنان در ایران دسته‌دسته کشته می‌شوند اما باید در تعامل با این اغتشاشات در نظر داشت که همان‌طور که شهادت نیروی انتظامی و بسیجیان به‌مثابه خسارت مستقیم و محض به نظام و کشور است، کشته‎شدن تظاهرکنندگان نوجوان و جوان به دست عناصر نفوذی دشمن در آشوب ها هم مصداق خسارتی است که نسل آینده‌ساز کشور متحمل آن می‌شود و در هر دو موضوع، باید حافظ جان فرزندان ملت باشیم.

حداد عادل با بیان اینکه آشوب‌های اخیر نه اولین مورد سنگ‌اندازی‌های دشمن است و نه آخرین مورد، گفت: دشمن به دنبال بهانه بود و مژده براندازی آسان را به طرفداران خود می‌داد. تاکتیک براندازان این بود که به گروه‌های ۲۰، ۳۰ نفره درآیند و نیروهای انتظامی و بسیج را با خود درگیر و ایجاد اغتشاش کنند. شکر خدا مردم علی‌رغم تمام مشکلات و دلخوری‌ها، به این جمعیت نپیوستند. کل جمعیتی که در این یک ماه به میدان آمدند، با احتساب افرادی که چندین بار حضور یافتند، نهایتا ۲۰۰ هزار نفر بود. این آماری است که حتی مخالفین جمهوری اسلامی هم اعلام کردند. این عدد با تعداد مردمی که در مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی حضور یافتند، قابل مقایسه نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت ادامه داد: هر شنبه فراخوان می‌دادند، اما به جایی نرسیدند. بعد خواستند با ساختن اتفاقاتی مانند حوادث دانشگاه شریف، مردم را تحریک کنند. در این حادثه، عده‌ای دانشجو و دانشجونما حرف‌های مستهجن زدند و نیرویی هم عصبانی شد و کاری کرد و دشمن همین را بهانه کرد. عملیات‌های کشته‌سازی در اردبیل و کرج نیز از دیگر اقدامات دشمن بود. بعد هم که از کردستان عراق و شرق کشور حملات مسلحانه‌ای انجام دادند. دشمن تمام تلاش خود را کرد، اما اهدافش محقق نشد.

نباید از حوادث اخیر به سادگی عبور کرد

وی با بیان اینکه ما نباید از حوادث اخیر به سادگی عبور کنیم، تاکید کرد: باید بررسی شود چرا تعدادی از جوانان به خیابان‌ها آمدند. باید ارزیابی شود که اشتباهات ما چه بوده است و نیاز به تغییر روش در چه حوزه‌هایی داریم. حتی کسانی که اعتراض می‌کردند و دستگیر می‌شدند هم نیروهای همین کشور اند.

حداد عادل با اشاره به تاکیدات رهبری بر جهاد تبیین، عنوان کرد: اگر ما حقایق را نگوییم، دیگران تحریف می‌کنند. تحریم، تحریف، تحریک و ناامیدسازی مردم، از راهبردهای دشمن است. دشمن طوری نشان می‌دهد که انگار در این کشور هیچ پیشرفتی حاصل نشده است و زنان در حال کشته شدن هستند و هیچ اعتنایی به علم و دانشگاه نمی‌شود. جهاد تبیین یعنی شما این تصویر را عوض کنید.