شهرخبر

نماینده زندانی حماس در عربستان با ابتکار انصارالله آزاد شد

نماینده زندانی حماس در عربستان با ابتکار انصارالله آزاد شد

مقامات سعودی نماینده سابق حماس در ریاض و از رهبران این جنبش فلسطینی را که از سال ۲۰۱۹ در بازداشت قرار دارد، آزاد کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مقامات سعودی صبح امروز چهارشنبه « محمد الخضری» نماینده سابق جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس را پس از گذشت بیش از سه سال و نیم از بازداشت، آزاد کردند.

« عزت الرشق» یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس در توییتی نوشت: مقامات سعودی محمد الخضری را آزاد کردند و اکنون در حال عزیمت به امان پایتخت اردن است.

«عبداللطیف القانوع» سخنگوی رسمی جنبش حماس فلسطین نیز اعلام کرد: عربستان محمد الخضری را آزاد کرد و وی اکنون در حال رفتن به امان است، ما امیدواریم که این گامی برای حل و فصل موضوع همه بازداشت‌شدگان و حامیان جنبش حماس در عربستان باشد.»

چند روز گذشته رسانه‌های فلسطینی به نقل از یک منبع مسئول در جنبش حماس اعلام کردند:«محکومیت الخضری از 15 سال به 6 سال کاهش یافت و قرار بود، دوشنبه آزاد شود اما به دلیل برخی مسایل اداری به تعویق افتاد».

گفتنی است الخضری به همراه شماری از حامیان ملت فلسطین از جمله پسرش هانی در سال 2019 به علت ارتباط با جنبش حماس بازداشت و به زندان محکوم شد، شماری از همراهان او در این پرونده نیز آزاد و مستقیما از خاک عربستان اخراج شده‌اند.

در آگوست سال گذشته برای ده‌ها اردنی و فلسطینی دیگر که از مدت‌ها پیش به اتهام حمایت از مقاومت در عربستان بازداشت شدند، احکامی بین 3 تا 22 سال حبس صادر شد.

الخضری به مدت دو دهه مسئولیت مدیریت روابط بین حماس و عربستان سعودی را برعهده داشت و مناصب بلندپایه ای را در این جنبش به عهده داشت و مقامات عربستان او را به همراه پسرش «هانی» در 4 آوریل 2019 به عنوان بخشی از یک موج گسترده بازداشت فلسطینیها و اردنی‌های مقیم عربستان سعودی بازداشت کردند. مقامات سعودی‌ حکم زندان او را از 15 سال به 6 سال کاهش دادند و سپس نیز نیمی از این مدت را به دلیل اوضاع جسمانی وی تعلیق کردند.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر از «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان خواسته بود تا الخضری را که در ماه‌های اخیر اوضاع جسمانی وخیمی داشته، آزاد کند.

 بیماری سرطان محمد الخضری در ماه‌های اخیر در اثر کوتاهی و عدم رسیدگی عامدانه از سوی عربستان سعودی تشدید شده و وی هم اکنون وضعیت جسمانی بسیار وخیمی دارد.

به گزارش منابع یمنی، آزادی الخضری به ابتکار انصارالله یمن و در برابر آزادی دو خلبان اسیر سعودی و پس از بازگشت هیئت مذاکره کننده سعودی از یمن صورت پذیرفته است.

انتهای پیام/