شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ترکیه#روسیه#اروپا

درگیری یونان و ترکیه اتحاد اروپا علیه روسیه را مشکل می‌کند

درگیری یونان و ترکیه اتحاد اروپا علیه روسیه را مشکل می‌کند

یک روزنامه آمریکایی نوشت که درگیری محتمل ترکیه و یونان موجب شکاف در اروپا و عدم اتحاد علیه روسیه می‌شود.

به گزارش مشرق، یک روزنامه آمریکایی روز سه شنبه نوشت که درگیری احتمالی  ترکیه و یونان موجب عدم اتحاد اروپا علیه روسیه می‌شود.

به نوشته خبرگزاری «نیوز آرمنیا»، «استیون ارلانگر» خبرنگار روزنامه «نیویورک تایمز» در مطلبی نوشت که باتوجه به تورم بالا و کاهش ارزش لیر(پول ملی ترکیه) ارتش ترکیه ممکن است ناگهان یک شبه به یونان حمله کند.

در بخشی از این مطلب آمده است، ازآنجایی که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در آستانه انتخابات در فصل بهار با چالش‌های سیاسی و اقتصادی فزاینده‌ای مواجه است، تهدیدات خود را علیه یونان افزایش داده است. کارشناسان و دیپلمات‌های اروپایی نیز معتقدند که خطر چنین درگیری وجود دارد.

نویسنده این مطلب بر این باور است که تنش بین ترکیه و یونان می‌تواند تلاش‌های اروپا برای متحد ماندن در برابر روسیه را با مشکل مواجه می‌کند. همچنین، ترکیه متحد مشکل‌ساز عضو ناتو است، زیرا آنکارا از اعمال تحریم‌ها علیه روسیه خودداری کرده و رجب طیب اردوغان به «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود نزدیک‌تر شده است.

وزیر خارجه یونان نیز  روز یکشنبه  از ترکیه خواست که ادعاهایش علیه تمامیت ارضی یونان را کنار بگذارد.

به گزارش روزنامه «گریک سیتی تایمز»، «نیکاس دندیاس» وزیر خارجه یونان گفت که یونان هیچ ادعایی درباره ذره‌ای از سرزمین ترکیه ندارد و همین انتظار نیز از ترکیه می‌رود.  

وزیر خارجه یونان از ترکیه خواست این موضوع را درک کند که دو کشور همسایه و عضو یک اتحادیه واحد (ناتو) باید روابط دوستانه و پایدار داشته باشند.

از نظر دندیاس، امکان حل اختلافات یونان و ترکیه طبق قواعد حقوق بین‌الملل و حقوق دریاها وجود دارد.

وزیر خارجه یونان با اشاره به تشدید جنگ لفظی و شدت گرفتن تنش‌ها بین این کشور و ترکیه گفت: «با نزدیک شدن به انتخابات ترکیه، تنش فروکش نخواهد کرد و خطر تصادف یا حتی اقدام تحریک آمیز عمدی افزایش می‌یابد.»

تعمیق روابط اقتصادی و نظامی ترکیه با لیبی نیز تازه‌ترین نقطه تنش بین آتن و آنکارا است.این درگیری  اکنون روابط بین ایالات متحده و ترکیه را تحت فشار قرار داده است.

چاووش اوغلو نیز در این زمینه هشدار داد: «کسانی که برای جلب رضایت یونانی‌ها در کنار یونانی‌ها ایستاده‌اند، نباید از ما انتظار دوستی داشته باشند.»

یونان و ترکیه در زمینه نظامی به شدت با هم رقابت دارند و یکدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می‌کنند. ارتش یونان به شدت در حال توسعه و تقویت خود است و حتی سفارش خرید جنگنده‌های «اف-۳۵» را هم به آمریکا داده و در صورت دریافت آن‌ها ناوگان نیروی هوایی ترکیه به شدت از رقیب همیشگی‌  خود عقب می‌افتد. یونان به تازگی ۲۴ فروند جنگنده «رافال» ساخت فرانسه، ۶ فروند جدید و ۱۸ فروند دست دوم و همچنین سه فروند ناوچه فرانسوی سفارش داده است.

دو کشور همچنین در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان با هم اختلاف دارند.  ترکیه در ماه‌های اخیر انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونان در جزایری در شرق دریای اژه، افزایش داده است. این جزایر طبق «معاهده ۱۹۲۳ لوزان» و«معاهده ۱۹۴۷ پاریس» باید غیر نظامی شوند.

منبع: فارس