به گزارش اکوایران، نماد غکورش از صنعت محصولات غذایی با انتشار گزارش عملکرد شهریور ماه خود بار دیگر نظر فعالان بازار را به خود جلب کرد. شرکت صنعت غذایی کورش، بزرگترین تولیدکننده روغن مایع خوراکی خانوار‌ها است که محصولات خود را با ۴ برند اویلا، فامیلا، کیمبال و سانتین روانه بازار مصرف می کند. عمده فروش شرکت از طریق شرکت‌های پخش مجموعه گلرنگ پخش صورت می‌گیرد. تمرکز شرکت روی تولید محصولات سلامت محور بوده و به همین دلیل ۹۰ درصد از سبد محصولات این شرکت را روغن‌های خوراکی مایع و ۱۰ درصد را روغن‌های خوراکی نیمه جامد تشکیل می‌دهد. سه شرکت اصلی تولیدکننده روغن خوراکی کشور در بورس تهران پذیرش شده اند که شامل شرکت صنعتی بهشهر با نماد غبشهر، مارگارین با نماد غمارگ و صنعت غذایی کورش با نماد غکورش هستند. بر اساس آمار‌های موجود، تقریبا ۱۶ درصد از سهم بازار روغن‌های خوراکی کشور در اختیار صنعت غذایی کورش است. این مجموعه در حال حاضر رتبه دوم بازار روغن خوراکی را در ایران به خود اختصاص داده است.

شرکت صنعت غذایی کورش همانند فروشگاه های زنجیره ای افق کورش و شرکت های متعدد دیگر از زیر مجموعه های هلدینگ گلرنگ به حساب می آید و مالکیت 90 درصد سهام آن در اختیار شرکت گسترش صنایع بسته بندی کوروش بوده که خود زیر مجموعه این هلدینگ محسوب می شود. ارزش بازاری سهام غکورش در بورس تهران نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان می باشد و در بازار دوم بورس تهران معامله می شود. سهام غکورش از روز 23 شهریور ماه به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت که مربوط به توثیق سهام این شرکت به وسیله شرکت گسترش صنایع بسته بندی کوروش بوده است متوقف شده و هنوز بازگشایی نشده است.

افزایش 144 درصدی فروش غکورش در سال جاری

شرکت صنعت غذایی کورش در سال جاری توانسته رشد قابل توجهی را در فروش ماهانه خود به ثبت برساند که تأثیرات زیادی بر تقاضای سهام غکورش گذاشته است. فروش غکورش در سال گذشته 5.9 هزار میلیارد تومان بود و متوسط فروش ماهانه این شرکت در سال قبل به 493 میلیارد تومان در ماه رسید. در شش ماهه گذشته از سال 1401 غکورش توانسته است 8 هزار و 314 میلیارد تومان فروش داشته باشد که حتی از مجموع فروش سال گذشته این شرکت نیز بیشتر است. فروش 8.3 هزار میلیارد تومانی نیم سال 1401 در مقایسه با فروش مدت مشابه در سال قبل که 3.4 هزار میلیارد تومان بود رشد 144 درصدی داشت و متوسط فروش ماهانه را در سال جاری به هزار و 386 میلیارد تومان در ماه رسانده است. در مقایسه ماه به ماه نیز شاهد هستیم که بیشترین فروش را در 18 ماه اخیر، خرداد ماه امسال با 2 هزار و 385 میلیارد تومان فروش و رشد 325 درصدی به نسبت مدت مشابه در سال قبل داشته است.

فروش ماهانه غکورش07.25

با بررسی نرخ فروش روغن خوراکی این شرکت از ابتدای 1400 می بینیم که دلیل اصلی افزایش چشمگیر فروش ماهانه، مربوط به رشد قیمت روغن در سال جاری است. خرداد و تیر ماه امسال که فروش ماهانه غکورش رکورد زد، قیمت روغن خوراکی این شرکت نیز در قله قرار داشت و بیش از 380 درصد بالا تر از نرخ ماه مشابه در سال قبل بود. متوسط نرخ فروش روغن خوراکی صنعت غذایی کوروش در سال قبل 15.2 میلیون تومان به ازای هر تن بود اما در شش ماه سال جاری متوسط نرخ فروش روغن خوراکی با افزایش 290 درصدی به 59.2 میلیون تومان به ازای هر تن رسیده است.

نرخ فروش غکورش07.24

عملکرد مالی شرکت صنعت غذایی کورش در فصل بهار

بهار امسال با وجود رشد بالایی که برای فروش غکورش به همراه آورد با افزایش شدید بهای تمام شده محصولات فروش رفته، سودآوری این شرکت را تکانی نداد. درآمد های عملیاتی غکورش در سه ماهه ابتدایی سال گذشته هزار و 457 میلیارد تومان بود که در بهار امسال با رشد 139 درصدی به 3 هزار و 487 میلیارد تومان رسید. بهای تمام شده درآمد های عملیاتی نیز در بهار امسال با رشد 191 درصدی به نسبت بهار 1400 همراه بود که در کنار رشد هزینه های عملیاتی و مالی باعث شد سود خالص فصلی غکورش تفاوت چندانی با سال قبل نداشته باشد و تنها دو درصد افزایش یابد. در واقع می توان گفت که شرکت های تولید کننده روغن خوراکی بیش از اینکه به وسیله افزایش نرخ فروش محصولات خود سود کنند، به واسطه رشد قیمت مواد اولیه خود زیان می بینند.

عملکرد مالی سه ماهه غکورش07.25