هشدار شاهزاده سعودی به آمریکا/ ما اهل جهاد و شهادتیم!

همزمان با نارضایتی گسترده کشورهای غربی به خصوص آمریکا از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت، در شرایطی که غرب با بحران انرژی مواجه است، یک شاهزاده سعودی کشورهای غربی را از هرگونه آسیبی به رژیم آل سعود بر حذر داشت.

شبکه‌های اجتماعی فیلمی از «سعود بن فواز الشعلان» رئیس قبیله «الروله» و نوه «عبدالعزیز آل سعود» بنیان‌گذار پادشای سوم سعودی را بازنشر کرده‌اند که در آن با دو زبان انگلیسی و فرانسوی می‌گوید: «برای تمامی کسانی که این کشور را تهدید می‌کنند، همه ما اهل جهاد و شهادتیم. این پیام من به تمامی کسانی است که گمان می‌کنند می‌توانند ما را تهدید کنند».

از سوی دیگر این ویدئو به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی و محافل خبری غربی نیز منتشر شده و بسیاری پرسیده‌اند که آیا این شاهزاده مقام رسمی در عربستان دارد؟

تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت، در شرایطی که غرب به دلیل جنگ اوکراین در بحران سوختی به سر می‌برد، موجب عصبانیت آمریکا از دولت سعودی به عنوان یکی از تأثیرگذارترین اعضای اوپک پلاس شده است.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا نیز در ۲۰ مهر ماه در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفت این اقدام اوپک پلاس عواقبی برای روابط واشنگتن و ریاض در پی خواهد داشت.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نیز همان روز گزارش داد مقام‌های آمریکایی قبل از تصمیم اوپک‌پلاس برای کاهش تولید روزانه دو میلیون بشکه نفت با عربستان سعودی و سایر متحدان عربی خود تماس گرفته و خواستار آن شدند که تصمیم‌گیری در این خصوص را فقط برای یک ماه دیگر عقب بیندازند، اما پاسخ این کشورها به درخواست آمریکا منفی بوده است.

مقام‌های آمریکایی به طرف‌های سعودی اعلام کردند که کاهش تولید نفت به عنوان تصمیم عربستان برای همسویی با روسیه در جنگ اوکراین دیده خواهد شد و اینکه انجام چنین اقدامی باعث کاهش حمایت واشنگتن از ریاض می‌شود.

روز گذشته نیز «جک سالیوان» مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا ازعدم ملاقات جو بایدن با ولی‌عهد سعودی در جریان نشست آتی «گروه-۲۰» در اندونزی خبر داد.

در مقابل مقامات سعودی تلاش دارند تا تصمیم اوپک پلاس را غیر سیاسی جلوه داده و آن را صرفا راهکاری برای ثبات بازار انرژی معرفی کنند. در  این راستا عادل الجبیر ، وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه به شبکه سی ان ان گفت که عربستان سعودی همواره تلاش کرده است تا ثبات بازار نفت را تضمین کند و این به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است. او تأکید کرد که عربستان به تنهایی این تصمیم را نگرفته و کاهش تولید نفت با اجماع ۲۲ کشور عضو انجام شده است.