شهرخبر

از سانسور زنان در تاریخ تا تنهایی انسان معاصر در تئاتر شهرزاد

از سانسور زنان در تاریخ تا تنهایی انسان معاصر در تئاتر شهرزاد

تئاتر شهرزاد با اجرای هفت اثر نمایشی در روزهای پر التهاب میزبان مخاطبان خواهد بود تا چراغ کم سوی تئاتر روشن بماند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ این مجموعه با همراهی و تعامل با گروه‌های نمایشی، اجراهای من یک زنم، دوستان کمدی، اکتشافات، مبارک در ژاپن، شبی در تهران، نیم وجبی و فیلادلفیا را در برنامه مهرماه خود قرار داده و برخی از نمایش‌ها که شرایط اجرا نداشتند به تاریخ های دیگر موکول شده است.

نمایش‌های کیتسار، ویتسک و چای سرخالی از جمله این آثار هستند که قرار بود در بوتیک تئاتر ایران اجرا شوند و با صلاحدید سالن در زمان دیگری روی صحنه می روند.

 پردیس تئاتر شهرزاد در این روزها میزبان نمایش هایی با مضمونِ  زنان،نمایش ایرانی، مصایب گروه های تئاتری در دوران رکود،تنهایی انسان معاصر و همچنین نمایش هایی در حوزه کودک و نوجوان خواهد بود.

علاقمندان جهت تهیه بلیط می توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

«من یک زنم» و رنجِ زنان در طول تاریخ نمایش «من یک زنم» به نویسندگی و کارگردانی علی خودسیانی با بازی الهه خوش‌قامت، قصه‌ی زنانی است که در طول تاریخ  توسط تاریخ نویسان به بهانه‌های مختلف سانسور یا حدف شده‌اند. این نمایش روایت متفاوتی است از تهمینه ‌اسطوره‌ای و ملک نسای تاریخی و زنی مهاجر در روزگار امروزی که مویه‌های زنان در همه اعصار را روی صحنه می‌برند.

علی خودسیانی فیلمنامه‌نویس، نمایشنامه‌نویس و از گرجی‌های ایران است. او در مقطع کارشناسی رشته کارگردانی نمایش دانشکده سینما و تئاتر تحصیل کرده است و فعالیت حرفه ای در زمینه نویسندگی را از سال ۱۳۷۰ با نمایشنامه‌نویسی «ماشین‌نویس‌ها» به کارگردانی اصغر فرهادی آغاز کرده است.

مجموعه‌های تلویزیونی دنیای شیرین دریا، زمستانه، دنیای شیرین، تولدی دیگر و مرز خوشبختی از مشهورترین آثاری هستند که نگارش آن‌ها بر عهده خودسیانی بوده است.

این نمایش هرشب ساعت ۱۹ در سالن شماره 3 روی صحنه می‌رود.

نمایش «دوستان کُمُدی» و حقارت انسان در جهان معاصر نمایش «دوستان کٌمٌدی» به کارگردانی بابک توسلی از روز چهارشنبه روی صحنه‌ می‌رود و سیما تیرانداز، بهنام تشکر، معصومه رحمانی و سینا رازانی در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

نمایش «دوستان کمدی» با ترجمه ساناز فلاح‌فرد به موضوع حقارت انسان در جهان معاصر می‌پردازد و داستان حول زوج نسبتا مرفهی می‌چرخد که از زندگی تنگاتنگ زناشویی خود خسته شده‌اند.

«دوستان کُمدی»، نوشته گابور روسو فرانسوی‌ است و داستان زوج نسبتا مرفهی است که از زندگی زناشویی خود خسته شده‌اند و تصمیم می‌گیرند رابطه‌ی خود را با خرید دوست از فروشگاه، درمان کنند.

روایتی از کریستف کلمب در «کمدی اکتشافات» روایتی از کریستف کلمب در «کمدی اکتشافات» نمایش «کمدی اکتشافات» به نویسندگی امید طاهری و کارگردانی حامد وکیلی روایتی از داستان «کریستف کلمب» و کشف قاره آمریکا توسط اوست که در قالب طنز در تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

این کار پنج بازیگر اصلی و 23 بازی ‌ساز و گروه حرکت دارد و هر شب ساعت۲۱.۳۰ در سالن 2 تئاتر شهرزاد به روی صحنه می‌رود.

این نمایش به نویسندگی امید طاهری راوی داستان سفر کریستف کلمب برای سفر دریایی به هند که با ورود یک غریبه به کشتی سرآغاز حوادثی در این کشتی می‌شود.

«شبی در تهران» و اجرای مخفیانه یک تئاتر نمایش «شبی در تهران» نوشته محمد چرمشیر است که به کارگردانی شایان مستوفی در سالن ۳ تئاتر شهرزاد روی صحنه می رود.

در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده است:در فضای نسبتا باز سیاسی پس از برکناری رضاخان، یک گروه تأتری تصمیم به اجرای نمایشی در باره وقایع شهریور 1320 می گیرند. اداره نمایش وقت اجازه اجرای نمایش را به آنها نمی دهد و گروه تصمیم می گیرد مخفیانه نمایش را یک شب برای دوستان خود اجرا کند.

«مبارک در ژاپن» و اغتشاشات یک گروه تئاتری/نمایشی به یاد سعدی افشار «مبارک در ژاپن» در فضای نمایش‌های ایرانی به کارگردانی علی فتحعلی است و که از ۱ آبان ساعت ۱۹ در سالن شماره یک پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می رود و علی ‌فتحعلی، داوود داداشی، محمود ‌موسوی، حمیدرضا ‌لازمی، نگار ‌مقدسی، حمیدرضا جهانگیری، حمیدرضا ‌مرادی و محمد ‌حاج‌‌محمدی در آن بازی می‌کنند.

این نمایش  به یاد سعدی افشار با حضور بازیگران پیشکسوت نمایش‌های آیینی و سنتی روی صحنه می‌رود.

بچه ها نمایش «نیم وجبی» ببینند نمایش «نیم وجبی»  به کارگردانی علیرضا دهقانی هرروز ساعت۱۷ در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه می‌رود.

انتهای پیام