گوترش: روسیه دسترسی به اسیران جنگی را فراهم کند

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از روسیه خواست زمینه دسترسی کامل به همه اسیران جنگی را فراهم کند.

 آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی افزود که درخواست خود را از روسیه تکرار می‌کند که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ طبق قوانین بشردوستانه بین‌المللی از جمله کنوانسیون سوم ژنو، دسترسی کامل به تمامی اسیران جنگی داشته باشد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پنجشنبه شب کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را به انفعال در حمایت از حقوق اسیران جنگی اوکراینی متهم کرد و از این نهاد خواست ماموریت خود را در اردوگاه واقع در شرق این کشور تحت اشغال روسیه انجام دهد.

به گزارش رویترز، رئیس جمهور اوکراین به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اولتیماتوم داد که ظرف سه روز مأموریت خود را آغاز کند در غیر این صورت مقام‌های کی‌یف خودشان این کار را انجام خواهند داد.

زلنسکی در پیام ویدئویی شبانه خود گفت: ۲۰ زندانی اوکراینی آزاد شده‌اند که آخرین نتیجه تلاش‌های مداوم برای بازگرداندن زندانیان به خانه است.

رئیس جمهور اوکراین در جدیدترین انتقاداتش از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ افزود: اما هنوز کسی از «اولنیوکا» اردوگاه واقع در شرق اوکراین که ادعا می‌شود در آن ده‌ها اسیر جنگی اوکراینی در یک انفجار و آتش‌سوزی در ماه تیر کشته شدند، بازدید نکرده است.

زلنسکی گفت: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ  یک باشگاه تفریحی نیست که در آن حقوق بگیریم و از زندگی لذت ببریم.

به ادعای اوکراینی‌ها، بیش از ۵۰ اسیر اوکراینی در حمله به اردوگاه اولنیوکا در ژوئیه (تیر ماه) کشته شده‌اند که بسیاری از آنها سربازانی بودند که قبل از تسلیم شدن از کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل دفاع کرده بودند.

 اوکراین همچنین روسیه را به منفجر کردن یک پادگان برای سرپوش گذاشتن بر آنچه که به گفته آنها شکنجه و کشتار زندانیان بود متهم کرد اما مقام‌های روسیه گفتند که یک موشک اوکراینی باعث این انفجار شده است.