شهرخبر

تنش در روابط عربستان و آمریکا بر سر کاهش تولید نفت اوپک پلاس

تنش در روابط عربستان و آمریکا بر سر کاهش تولید نفت اوپک پلاس

آمریکا ضمن متهم کردن عربستان به تحت فشار قرار دادن اعضای اوپک برای رای دادن به طرح کاهش تولید اعلام کرد این تصمیم اوپک پلاس پیامدهای منفی اقتصادی به دنبال خواهد داشت.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، عربستان انتقاد آمریکا از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید علی‌رغم مخالفت این کشور را بر خلاف واقعیت دانست و رد کرد. عربستان در روز پنجشنبه اعلام کرد تقاضای واشنگتن برای به تاخیر انداختن یک‌ماهه طرح کاهش تولید اوپک پلاس پیامدهای منفی اقتصادی به دنبال خواهد داشت.

کاخ‌سفید ضمن مخالفت با این ادعای عربستان، مبتنی بر تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده به این کشور نشان داد که کاهش تولید به اقتصاد جهان آسیب می‌رساند و عربستان را متهم کرد اعضای اوپک را برای رای دادن به این طرح تحت فشار گذاشته‌است. انتظار می‌رود مذاکره بین دو کشور در مورد این مسئله ادامه داشته باشد.

این مشاجرات روابط بین آمریکا و عربستان را که دهه‌هاست برای حفظ امنیت انرژی متحد شده‌اند، بیش‌از پیش تیره کرده‌است.

ائتلاف اوپک پلاس که از اعضای سازمان کشورهای تولیدکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه تشکیل‌شده هفته پیش در مورد کاهش 2 میلیون بشکه‌ای تولید به توافق رسید.

این تصمیم در شرایطی گرفته شد که بازارهای سوخت دنیا با محدودیت عرضه مواجه هستند و ذخایر اقتصادهای بزرگ به پایین‌ترین سطح رسیده است.

تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نگرانی در واشنگتن در مورد احتمال بالا رفتن قیمت بنزین در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای در ماه نوامبر را افزایش داده است. دموکرات‌ها تلاش می‌کنند کنترل خود بر مجلس نمایندگان و سنا را حفظ کنند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل این هفته اعلام کرد این اقدام اوپک پلاس پیامدهای خوبی برای روابط بین آمریکا و عربستان نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه عربستان طی بیانیه‌ای در روز پنجشنبه اعلام کرد این تصمیم اوپک پلاس با توافق جمع و با در نظر گرفتن تعادل بین عرضه و تقاضا و با هدف کاهش بی‌ثباتی بازار گرفته شده‌است.

در این بیانیه آمده‌است طبق مشورت‌های مداوم با دولت آمریکا، واضح است که به تاخیر انداختن یک‌ماهه طرح کاهش تولید اوپک پلاس با توجه به آنچه آمریکا پیشنهاد می‌کند، پیامدهای منفی اقتصادی خواهد داشت.

آمریکا عربستان را متهم به حمایت از مسکو می‌کند که مخالف قرار دادن سقف قیمت بر صادرات نفت این کشور است.

آژانس بین‌المللی انرژی هم در روز پنجشنبه اعلام کرد این اقدام اوپک با بالا بردن قیمت نفت تقاضا را پائین می‌آورد و به ضرر اقتصاد جهان است که در آستانه رکود قرار دارد.

عربستان عقیده دارد رابطه آن با آمریکا یک رابطه‌ای استراتژیک است و احترام متقابل باید در این رابطه حفظ شود. شورای همکاری خلیج‌فارس طی بیانیه‌ای از اظهارنظرهای عربستان حمایت و تلاش این کشور برای حفظ ثبات بازار را ستوده‌است.

انتهای پیام/17