شهرخبر

ادامه توقیف نفتکش‌های یمنی توسط ائتلاف سعودی

ادامه توقیف نفتکش‌های یمنی توسط ائتلاف سعودی/ یک نفتکش دیگر از حرکت بازماند 

شرکت نفت یمن اعلام کرد که ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان، یک نفتکش یمنی دیگر را توقیف کرده است. 

به گزارش مشرق به نقل از شبکه المسیره، عصام المتوکل سخنگوی شرکت نفت یمن در این باره گفت که ائتلاف سعودی کشتی "پرنسس خدیجه" حامل گازوئیل را با وجود اینکه پیش از این مورد بازرسی سازمان ملل قرار گرفته و مجوز لازم را از این سازمان دریافت کرده بود، توقیف کرد.   

سخنگوی شرکت نفت یمن دوشنبه نیز در توئیتی نوشت: نیروهای ائتلاف متجاوز به سرکردگی عربستان که از حمایت آمریکا برخوردار است، امروز دوشنبه نفتکش «پریکلیس» را به رغم داشتن مجوز از سازمان ملل برای ورود به آب های یمن، توقیف کردند.   

 پیش از این، شرکت نفت یمن، ائتلاف متجاوز و سازمان ملل را مسئول تلاش های تاسف بار و اعمال محدودیت‌های نادرست که عواقب شدیدی بر آنها مترتب است، دانسته بود. 

بر اساس اعلام رسانه های یمن، ائتلاف سعودی طی ماه‌های آگوست و سپتامبر ۱۳ کشتی حامل سوخت یمن را با وجود بازرسی و مجوز سازمان ملل متحد توقیف کردند. 

مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن پیش تر به ائتلاف سعودی درباره ادامه توقیف کشتی‌های حامل سوخت که نقض صریح آتش بس  است، هشدار داده بود. 

وزیر دفاع یمن نیز تأکید کرده بود که نیروهای مسلح یمن در آمادگی کامل برای اجرای هرگونه تصمیم از سوی رئیس شورای عالی سیاسی این کشور هستند. 

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما پس از گذشت تقریبا هفت سال از این تجاوز وحشیانه، سایر هم‌پیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.