شهرخبر

توقیف کشتی حامل سوخت یمن از سوی ائتلاف متجاوز سعودی

توقیف کشتی حامل سوخت یمن از سوی ائتلاف متجاوز سعودی

شرکت ملی نفت دولت نجات ملی یمن از توقیف یک کشتی حامل سوخت این کشور از سوی ائتلاف عربستان سعودی علیرغم کسب مجوزهای عبور سازمان ملل توسط ائتلاف سعودی خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شرکت نفت یمن امروز چهارشنبه اعلام کرد که ائتلاف متجاوز آمریکایی - سعودی علیرغم دریافت مجوزهای عبور سازمان ملل متحد، یک کشتی حامل سوخت گازوئیل را توقیف و از رسیدن آن به بندر الحدیده جلوگیری کرد.

عصام المتوکل، سخنگوی شرکت نفت یمن به خبرگزاری یمنی «سبا» گفت: ائتلاف متجاوز سعودی کشتی حامل سوخت گازوئیل یمن را علیرغم بازرسی و کسب مجوزهای عبور سازمان ملل توقیف کرد.

عصام المتوکل افزود: کشتی توقیف شده توسط ائلاف سعودی - آمریکایی مشمول قوانین آتش‌بس موقت هستند.

سخنگوی رسمی شرکت ملی نفت یمن (دولت نجات ملی)، ائتلاف متجاوز به این کشور به رهبری عربستان سعودی را مسئول کامل دزدی دریایی دانست که کشتی‌های حامل سوخت در معرض این راهزنی قرار می‌گیرد و مانع از آن می‌شود که این کشتی‌ها وارد بندر الحدیده شود.

به گفته عصام المتوکل، ائتلاف سعودی همچنین مسئول پیامدهایی است که این راهزنی ائتلاف سعودی بر اوضاع انسانی فاجعه بار داشته است و مردم یمن بیش از هفت سال است که در نتیجه تداوم حملات این ائتلاف و محاصره یمن از سوی آن، از این اوضاع رنج می‌برند.

سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح دولت نجات ملی یمن در واکنش به توقیف کشتی حمل سوخت یمن گفت: اگر نیروهای متجاوز سعودی و امارات اصرار بر محروم کردن مردم یمن از منابع کشور یمن را داشته باشند؛ نیروهای مسلح ما می‌توانند عربستان سعودی و امارات را از منابع خود محروم کنند.

وی با بیان اینکه نیروهای مسلح دولت نجات ملی یمن فرودگاه‌ها، بنادر و شرکت‌های نفتی کشورهای متجاوز را در تیررس خود قرار خواهند داد، تاکید کرد: در صورت ادامه تجاوزات و محاصره یمن، نیروهای مسلح ما بیکار نخواهند نشست.

لازم به ذکر است که آتش بس میان صنعا و ائتلاف سعودی با توجه به اینکه در دوم اکتبر به پایان رسیده، هنوز تمدید نشده است.

دولت نجات ملی یمن طی روزهای اخیر تأکید کرده است که کشورهای متجاوز سعودی و امارات به این کشور باید به تعهدات خود ذیل توافق آتش‌بس عمل کنند؛ قرار بود بر اساس این آتش‌بس، فرودگاه صنعاء بازگشایی شود و موانع ورود کشتی‌ها به بندر الحدیده برداشته شود و حقوق کارمندان دولت که برای سال‌ها به‌دلیل جنگ پرداخت نشده است، پرداخت شود.

آتش بس در یمن از یازدهم فروردین ماه سال جاری با وساطت سازمان ملل محقق شد که دو ماهه قابل تمدید بود که تا کنون دو بار تمدید شده است. قرار بود این توافق مهرماه تمدید شود ولی عدم تحقق مطالبات دولت نجات ملی که بر اساس توافق بوده، منجر به عدم تمدید آن تا این لحظه شده است. به رغم آتش بس شش ماهه، ائتلاف سعودی - اماراتی بارها با اقداماتی این آتش بس را در مناطقی از یمن نقض کرده‌ است که آنها حملات پهپادی به مناطقی در الحدیده بوده است.

انتهای پیام/