شهرخبر

عربستان: تصمیم اخیر اوپک پلاس اقتصادی است

عربستان: تصمیم اخیر اوپک پلاس اقتصادی است

وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که تصمیم اخیر «اوپک پلاس» درباره بازار نفت تصمیم اقتصادی است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی از تصمیم «اوپک پلاس» برای کاهش دو میلیون بشکه‌ای تولید نفت در روز دفاع کرد و  گفت : این یک «تصمیم صرفاً اقتصادی» است.

به گزارش الخلیج الجدید، فیصل بن فرحان در اظهارات خود اعلام کرد که تصمیم اوپک پلاس جنبه سیاسی ندارد و تصمیم کاهش تولید نفت به اتفاق آرا توسط کشورهای عضو اوپک پلاس گرفته شده است.

وی  در ادامه افزود: «کشورهای اوپک پلاس مسئولانه عمل کردند و  این تصمیم را اتخاذ کردند و به دنبال ثبات بازار و دستیابی به منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بودند».

وزیر امور خارجه عربستان در خصوص تاثیر این تصمیم بر روابط آمریکا و عربستان گفت: «رابطه با واشنگتن راهبردی است».

پیش از این نیز «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان در مصاحبه‌ای تاکید کرد که نفت یک سلاح نیست و ما نفت یا تصمیمات مربوط به آن را سیاسی نمی‌کنیم.

این مقام سعودی در ادامه افزود: کشورش به دنبال استفاده از نفت به عنوان سلاح علیه آمریکا نیست و تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت به نفع اقتصاد جهانی است.

اخیرا « جان کربی» سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید گفته بود که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در حال ارزیابی مجدد مناسبات واشنگتن با ریاض درپی تصمیم اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت است.

 

«باب منندز» رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خواستار قطع همکاری با عربستان از جمله در زمینه فروش سلاح به ریاض شد.

تصمیم اخیر گروه اوپک‌پلاس برای کاهش تولید 2 درصدی تولید نفت به تنش در روابط ریاض و واشنگتن به عنوان متحدان نزدیک منجر شده و دولت «جو بایدن» گفته گزینه‌های خود درباره عربستان را بررسی می‌کند.

اعضای گروه «اوپک‌ پلاس» روز چهارشنبه 5 اکتبر بر سر کاهش 2 درصدی تولید نفت توافق کردند. مطابق آن توافق مقرر شد روزانه 2 میلیون بشکه نفت کمتر روانه بازار می‌‌شود. سیاستی که در وهله نخست قیمت نفت را در بازارهای جهانی افزایش خواهد داد و به‌زعم آمریکا در این اوضاع بحرانی جهان به نفع روسیه در جنگ اوکراین تمام خواهد شد.

قیمت نفت در بازارهای جهانی در هفته گذشته به دنبال اعلام کاهش تولید نفت از سوی اوپک پلاس 10 درصد افزایش پیدا کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری مشترک با همتای پرویی خود گفت: «به رغم تقاضای زیاد آمریکا برای خرید نفت، عربستان و شرکایش در اوپک پلاس میزان تولید خود را کاهش داده‌اند و در مورد روابط با عربستان، ما گزینه‌های گوناگون را در پاسخ به اقدام این کشور بررسی می‌کنیم ».

انتهای پیام/