شهرخبر

ائتلاف الفتح: دولت جدید عراق بدون حضور جریان صدر تشکیل می‌شود

ائتلاف الفتح: دولت جدید عراق بدون حضور جریان صدر تشکیل می‌شود

ائتلاف الفتح که از گروه های سیاسی عضو چارچوب هماهنگی (شیعی) محسوب می شود، اعلام کرد که در پی اصرار جریان صدر بر عدم گفتگو با جریان های سیاسی، دولت جدید عراق بدون حضور این جریان تشکیل می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه بغداد الیوم، ائتلاف الفتح که از گروه های سیاسی عضو چارچوب هماهنگی (شیعی) محسوب می شود، اعلام کرد که در پی اصرار جریان صدر بر عدم گفتگو با جریان های سیاسی، دولت جدید عراق بدون حضور این جریان تشکیل می شود.

محمود الحیانی از رهبران ائتلاف الفتح امروز سه شنبه در این باره گفت: در هفته های اخیر تلاش همه جریان های سیاسی عراق بر این مساله متمرکز بوده که جریان صدر وارد روند مذاکرات درباره تشکیل دولت جدید شود، اما با پافشاری این جریان بر عدم ورود به گفتگوهای سیاسی، دولت جدید بدون حضور آنها تشکیل می شود.

وی افزود: همه جریان های سیاسی در عراق بر لزوم مشارکت جریان صدر در روند سیاسی کنونی و آینده تاکید دارند و هیچ نیتی در زمینه کنار گذاشتن یا به حاشیه راندن این جریان سیاسی، مطلقا وجود ندارد.

الحیانی تاکید کرد: اما اصرار جریان صدر بر مخالفت با هر گونه گفتگوهای سیاسی و مشارکت در روند تشکیل دولت، دیگر جریان های سیاسی را مجبور به تشکیل دولت بدون حضور این جریان خواهد کرد.

این رهبر ائتلاف الفتح عراق تاکید کرد: ما نمی توانیم بدلیل مخالفت یک جریان سیاسی، قانون اساسی عراق را زیر پا بگذاریم و در شرایط کنونی نیز امکان تشکیل دولت جدید با توجه به حمایت های اکثریت جریان سیاسی و پارلمانی وجود دارد.

در تحولی دیگر، فاضل الفتلاوی از رهبران چارچوب هماهنگی اعلام کرد که جریان سیاسی در پارلمان عراق برای تصمیم گیری دو حزب اصلی کُردها درباره پست ریاست جمهوری، تنها تا پایان هفته جاری به آنها زمان داده اند.

وی با اشاره به سفر محمد الحلبوسی (رئیس پارلمان) ، محمد شیاع السودانی (نخست وزیر پیشنهادی) و فالح الفیاض به اربیل ، تاکید کرد: جریان های سیاسی منتظر تصمیم دو حزب کُرد درباره پست ریاست جمهوری تا پایان هفته جاری هستند تا پس از آن موعد جلسه بعدی پارلمان را تعیین کنند.