شهرخبر

روسیه: اقدام اوپک آشوبی را که آمریکایی‌ها درست کردند، آرام می‌کند

روسیه: اقدام اوپک آشوبی را که آمریکایی‌ها درست کردند، آرام می‌کند

سخنگوی مطبوعاتی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، طی اظهاراتی تأکید کرد که تصمیم اخیر اوپک و متحدان آن برای کاهش تولید نفت یک پیروزی برای عقل سلیم است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، طی اظهاراتی تأکید کرد که تصمیم اخیر اوپک و متحدان آن برای کاهش تولید نفت یک پیروزی برای عقل سلیم است.

وی روز یکشنبه در شبکه تلویزیونی روسیه-1 گفت: من تمایلی ندارم که بگویم این یک نوع پیروزی برای ما محسوب می‌شود. نه. این یک پیروزی برای عقل سلیم است.

پسکوف خاطرنشان کرد که واشنگتن به دنبال اعمال تصمیمات خود در مورد بازار نفت و دستکاری قیمت‌ها است، حتی اگر به قیمت بی‌ثبات کردن بازار جهانی انرژی باشد.

این مقام روسیه افزود که آمریکا تا حدودی موفق شده است، چرا که از ذخایر خود استفاده کرده و اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار داده است تا سقف قیمت نفت را در آخرین بسته تحریمی خود اعمال کند.

با این حال، به گفته سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، ائتلاف اوپک پلاس می تواند چنین اقداماتی را متعادل کند.

پسکوف تأکید کرد که "اقدامات متعادل، متفکرانه و برنامه ریزی شده" از سوی کشورهایی که در داخل اوپک پلاس موضعی مسئولانه دارند، از جمله روسیه، با اقدامات آمریکا مقابله می کند و بسیار خوب است.

پسکوف در ادامه اظهار داشت: این (تصمیم اوپک پلاس) حداقل تا حدودی آشوبی را که آمریکایی ها ایجاد می‌کنند آرام می‌کند.

اوپک پلاس اوایل این هفته اعلام کرد که کشورهای عضو این گروه از ماه نوامبر تولید نفت خود را 2 میلیون بشکه در روز کاهش خواهند داد.

این کاهش تولید بر اساس سهمیه های توافق اوپک پلاس از اوت 2022 توزیع خواهد شد. هدف این کاهش تولید، تثبیت بازار جهانی نفت در آستانه کاهش فصلی تقاضا و در بحبوحه ترس از رکود جهانی اعلام شده است.

در عین حال، بر اساس گزارش‌ها، روسیه ممکن است به دلیل تحریم‌های جدید، تولید خود را بیش از مقدار تعیین‌شده توسط اوپک پلاس کاهش دهد.

بر اساس این گزارش، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به تصمیم اوپک پلاس ابراز ناامیدی کرد و جانت یلن، رئیس خزانه‌داری آمریکا نیز این اقدام را "غیر مفید و غیرعاقلانه" خواند.

انتهای پیام/