شهرخبر
سخنگوی وزارت خارجه: غربی‌ها به عدم خشونت توصیه می‌کنند اما اجازه اقدام خشونت‌آمیز علیه سفارتخانه‌های ما می‌دهند

صد آنلاین | ایران بارها گفته شنونده اعتراض و انتقاد است و به گفت‌وگو اعتقاد دارد و حرف شنودگان را خواهد شنید ولی ایران به عنوان حافظ امنیت شهروندانش در مقابل آشوب و اغتشاش نمی‌تواند دست بسته باشد. اعتراض و اغتشاش دو رویکرد متفاوتند و دو نتیجه متفاوت دارد.ٔآنهایی که ایران را به عدم خشونت توصیه می کنند در کشورهای خودشان به خشونت طلبان اجازه می‌دهند هم علیه سفارتخانه‌های ایران دست به اقدام خشونت آمیز بزنند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۸ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

 سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره موضع گیری کشورهای اروپایی در خصوص اتفاقات اخیر در ایران و حمله به سفارت ایران در دانمارک و اقدامات وزارت خارجه در این خصوص بیان کرد: متاسفانه شاهد رفتار دوگانه این کشورها در مبحث حقوق بشر هستیم. بسیار جالب است همزمان از مخالفت خودشان با خشونت صحبت می‌کنند و همزمان به دولت ایران توصیه می‌کنند در برابر کسانی که امنیت عمومی را بر هم زدند خویشتنداری کرده و از دست زدن به اقدامات خشونت آمیز پرهیز کنید.

کنعانی ادامه داد: ایران بارها گفته شنونده اعتراض و انتقاد است و به گفت‌وگو اعتقاد دارد و حرف شنودگان را خواهد شنید ولی ایران به عنوان حافظ امنیت شهروندانش در مقابل آشوب و اغتشاش نمی‌تواند دست بسته باشد. اعتراض و اغتشاش دو رویکرد متفاوتند و دو نتیجه متفاوت دارد.ٔآنهایی که ایران را به عدم خشونت توصیه می کنند در کشورهای خودشان به خشونت طلبان اجازه می‌دهند هم علیه سفارتخانه‌های ایران دست به اقدام خشونت آمیز بزنند. متعرض سفارتخانه های ایران شوند که بر مبنای کنوانسیون وین دارای مصونیت دیپلماتیک است به خشونت طلبان اجازه می‌دهند معترض دیپلمات‌های ایران شوند. در کشوری که مدعی دموکراسی است به ما درس های دموکراسی یاد می‌دهند و توصیه های اخلاقی راجع به نحوه تعامل شهروندان می‌کنند اجازه می‌دهند فرد مهاجمی با سلاح سرد وارد سفارت شده و سفیر ایران که خانم است مورد تهدید و هجوم قرار دهد و کارمند ایران را مضروب کند و بعد صحبت از توصیه‌های اخلاقی درباره نحوه تعامل با معترضان می‌کند. ایران با اعتراض و انتقاد مشکلی ندارد ولی در مورد خشونت ایران موظف به تامین امنیت برای شهروندانش است.

وی گفت:‌این رفتار دوگانه‌‌ای است. اینکه در کشورهایی به گروه‌هایی اجازه فعالیت می‌دهند که سابقه اقدام تروریستی دارند و دست به اقدام علیه سفارتخانه‌ها و دیپلمات‌های ایران بزنند. در عمل چیزی می‌بینیم و در کلام چیزی. توصیه می‌کنیم دورویی و نفاق را کنار گذاشته و به وظایف قانونی خود عمل و امنیت دیپلمات های ما را تامین کنند و به مبانی و اصولی که به ما توصیه می‌کنند در قبال شهروندان خود پایبند باشند و هم در ارتباط با شهروندان دیگر کشورها