شهرخبر
یکشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۴

ناصر ایمانی در گفت‌وگو با همشهری آنلاین:

ناصر ایمانی معتقد است که این اغتشاشات به زودی تمام خواهد شد اما اصل راه‌حلهای پس از آن است. بعد از آن باید به مردم آگاهی داده شود که این ناامنی ها دودش در چشم مردم خواهد رفت. به لحاظ اقتصادی و موضع ایران را در صحنه بین الملل به شدت تضعیف می‌کند همین طور که تا الان کرده است.

ناصر ایمانی

همشهری آنلاین - فتانه احدی: ناآرامی های امسال تفاوت هایی نسبت به اعتراضات و اغتشاشات سال های قبل دارد. شاید برای تحلیل دلیل این تفاوت ها اندکی زود باشد، اما به هر حال اکنون که حدود ۳ هفته از اعتراضات می گذرد می‌توان در مورد دلیل و ریشه آنها و نیز چگونگی ادامه یافتن این ناآرامی ها بحث کرد. 

در همین باره ناصر ایمانی تحلیل گر سیاسی معتقد است که بخشی از نسل جوان ما کاملا در فضای مجازی دارند زیست می‌کنند و با آن خو گرفته‌اند و آنچه در فضای مجازی گفته می‌شود مورد قبول آنهاست، چرا که در این فضا زندگی می‌کنند. از سویی دیگر تناقضات زیادی را در اداره کشور می‌بینند.

او تاکید می کند، حداقل چیزی که نقش آن قابل انکار برای کسی نیست مگر اینکه خودش را به خواب زده باشد این است که اغتشاشات داخلی به شدت از سوی رسانه‌های خارجی ترویج و تبلیغ می‌شود.

 این اغتشاشات به زودی تمام خواهد شد اما اصل راه‌حلهای پس از آن است. بعد از آن باید به مردم آگاهی داده شود که این نا امنی‌ها دودش در چشم مردم خواهد رفت. به لحاظ اقتصادی و موضع ایران در صحنه بین الملل به شدت تضعیف کننده است همین طور که تا الان اثر خودش را گذاشته است.

مشروح گفت وگوی همشهری آنلاین با ناصر ایمانی، تحلیل‌گر سیاسی را در ادامه بخوانید:

* شما ریشه اعتراضات اخیر را در چه چیزی می دانید؟ برخی معتقدند ریشه اقتصادی دارد و برخی می گویند ریشه اجتماعی یا فرهنگی دارد، تحلیل شما چیست؟ 

اعتراضات و سپس اغتشاشاتی که به وجود آمد، دلایل مختلفی دارد و هر کسی که بگوید یک دلیل دارد اشتباه محض کرده است و به مجموع آن باید نگاه کرد. از مسائل فرهنگی، سیاسی، بین‌المللی و اقتصادی همه اینها در آن موثر است. واقعیت این است که بخشی از نسل جوان ما کاملا در فضای مجازی دارند زیست می‌کنند و با آن خو گرفته‌اند و آنچه در فضای مجازی گفته می‌شود مورد قبول آنهاست، چرا که در این فضا زندگی می‌کنند. از سویی دیگر تناقضات زیادی را در اداره کشور می‌بینند. در مورد دیدگاه نوجوانان و جوانان نیز می‌توان گفت که آنها اختلاف فرهنگی در فرهنگ موجود با فرهنگی آنها در فضای مجازی می‌بینند بسیار فاصله دارد. بنابراین فهم مشترکی بین این دو فرهنگ اکنون وجود ندارد. از طرفی در کشور مشکلات اقتصادی می‌بینند. نسبت به آینده، وضعیت تحصیل، اشتغال، ازدواج ناامید هستند. در واقع آینده خود را در پرده ای از ابهام می‌بینند. از طرف دیگر در کشور از مسئله فساد می‌شنوند و تحریم های شدید را می‌بینند که کشور با آن مواجه است و دلیل قابل قبولی برای این تحریم‌ها نمی‌بینند. بنابراین یک فاصله زیاد و دره عمیقی بین این قشر از مردم که عمدتا جوانان و نوجوانان هستند با فضا و فرهنگ عمومی کشور وجود دارد. بنابراین آنها را به اعتراض می کشاند. سوالات پاسخ نداده زیادی دارند و حاکمان جامعه به آنها توجه نمی‌کنند. بنابراین انباشتی از بغض‌ها در آنها به وجود آمده است. که به این ترتیب بغض‌ها را در اعتراضات تخلیله می‌کنند. نکته بعدی که بسیار بسیار مهم است، مسئله دخالت‌های خارجی است این یک واقعیت کاملا مسلم است. کشورهای خارجی و رسانه‌های خارجی، عبارتند از کشورهایی که به شدت با ایران و جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی مخالف هستند مانند امریکا، انگلیس و عربستان همگی به میدان آمده‌اند و درحال تقویت این افراد برای آشوب و اغتشاش هستند. آنها را از طریق فضای مجازی و از طریق رسانه‌های خارجی خود سازماندهی روانی می‌کنند. در واقع ما با درگیری‌هایی مواجه هستیم که بخشی از آن از خارج هدایت و حمایت می‌شود و نتیجه شده این اغتشاشاتی که شما مشاهده می‌کنید.

در مورد تفاوت سنی معترضان امسال با سال های قبل بسیار گفته شده است. به نظر شما تفاوت مهم این ناآرامی ها از نظر تعداد معترضان و زمان طول کشیدن آن با موارد قبلی چیست؟

این اغتشاشات به لحاظ حجم و زمان بیشتر از گذشته نیست و کمتر است. اغتشاشات سال ۸۸ چندین ماه نزدیک به یک سال طول کشید و سال ۹۸ هم بیشتر طول کشید و حتی تعداد افرادی که شرکت کرده بودند بیشتر از اکنون بوده است. البته در آن زمان طبیعی بود چراکه بنزین برای مردم مهم بود. سال ۸۸ هم موضوعات سیاسی باعث ادامه دار شدن اعتراضات شد. اکنون و این بار مسئله مرگ یک خانم موجب این اعتراضات شده است. تعدادش به لحاظ کمی کمتر است و زمانش چقدر طول خواهد کشید را نمی‌دانم اما قطعا جریان‌های خارجی در این موضوع نقش دارند. حداقل چیزی که نقش آن قابل انکار برای کسی نیست مگر اینکه خودش را به خواب زده باشد این است که اغتشاشات داخلی به شدت از سوی رسانه‌های خارجی ترویج و تبلیغ می‌شود. در هر شبکه تلویزیونی خارجی و هر اپلیکیشن خارجی خواهید دید که  چه حجم تبلیغات درباره این موضوع صورت می‌گیرد که این حجم تبلیغات در تاریخ کشورهای جهان بی‌سابقه است. در همه کشورها هر چند وقت یکبار تحول داخلی به وجود می‌آید، اما این حجم از تبلیغات خارجی علیه کشور به دفاع  از کسانی که اعتراض کرده‌اند بی سابقه است و این نشان دهنده این است که چقدرمسئله ایران و جمهوری اسلامی برایشان مهم است و به دنبال فیصله دادن آن هستند.

* بهترین رفتار دولت در این زمینه برای پایان یافتن ناآرامی ها یا پس از آن چه می‌تواند باشد؟

خود این داستان‌ها ممکن است به زودی تمام شود، اما مسئله مهم این است که دولتمردان بعد از آن چه می‌خواهند بکنند، چقدر در مورد این مسائل به فهم رسیده‌اند و چه راهکارهایی پیش‌بینی خواهند کرد تا نگذارند بار دیگر به این نقطه برسیم. مسلما راه‌حل های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و انواع اقسام راه‌حلها را باید تدبیر کنند تا در آینده چنین اتفاقاتی نیفتد. این اغتشاشات به زودی تمام خواهد شد اما اصل راه‌حلهای پس از آن است. بعد از آن باید به مردم آگاهی داده شود که این نا امنی‌ها دودش در چشم مردم خواهد رفت. به لحاظ اقتصادی و موضع ایران در صحنه بین الملل به شدت تضعیف کننده است ؛ همین طور که تا الان اتفاق افتاده است. در واقع ناامنی چیزیست که مردم به آن حساس هستند برای اینکه اطمینان ندارد فرزندی بیرون رفت چگونه بر خواهد گشت و این موارد را باید به مردم تفهیم کرد که مردم بتوانند کمک کنند تا این غائله‌ها ختم شود.