شهرخبر

آمریکا: کاهش تولید نفت اوپک پلاس «ناعاقلانه» است!

 آمریکا: کاهش تولید نفت اوپک پلاس «ناعاقلانه» است!

وزیر خزانه‌داری آمریکا با انتقاد از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت می‌گوید این تصمیم ناعاقلانه بوده و در شرایط کنونی مناسب به نظر نمی‌رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا مدعی شد اقدام اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت برای اقتصاد جهانی و به ویژه بازارهای نوظهور «بی‌فایده و ناعاقلانه» است. 

یلن در گفت‌وگویی در خصوص تصمیم اخیر اوپک گفت: «فکر می‌کنم این تصمیم بی‌فایده و غیرعاقلانه باشد و مشخص نیست که در نهایت چه تاثیری خواهد داشت. به نظر من، در شرایطی که ما با آن رو به رو هستیم، مناسب به نظر نمی‌رسد». 

سه روز پیش، نمایندگان کشورهای عضو اوپک پلاس در اولین جلسه حضوری از سال ۲۰۲۰، برای پشتیبانی از بهبود قیمت نفت، با کاهش تولید به میزان دو میلیون بشکه در روز موافقت کردند.

تصمیم اوپک پلاس انتقاد مقامات آمریکایی را به دنبال داشت. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا آن را «کوته‌بینانه» توصیف کرد و گفت استفاده از ذخایر استراتژیک را بررسی خواهد کرد. بایدن تیر ماه امسال بر خلاف وعده‌های انتخاباتی‌اش برای «مطرود» کردن عربستان، به ریاض سفر کرد. همچنین رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داده است در ماه‌های اخیر، چندین مقام آمریکایی برای رایزنی در خصوص افزایش تولید نفت به عربستان سفر کرده‌اند. درخواست‌های واشنگتن برای افزایش تولید نفت از این جهت است که قیمت سوخت در آمریکا بالا رفته و بایدن برای تضمین آرای دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای پیش‌رو نیازمند کنترل آن است. 

 تصمیم عربستان، به عنوان یکی از مهم‌ترین تولید کنندگان نفت در اوپک نشان‌دهنده تیره شدن روابط ریاض و واشنگتن است. اقدام اوپک پلاس تا جایی واکنش مقامات آمریکایی را در پی داشته است که نمایندگان کنگره به دنبال توقف ارسال تسلیحات به عربستان هستند.