رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران از آغاز پرداخت وام ضروری 12 میلیون تومانی برای ماه مهر خبر داد. 

با وجود اینکه مبلغ وام ضروری بازنشستگان و وظیفه بگیران کشوری به 15 میلیون تومان افزایش یافته، دومین مرحله از این وام به حساب مشمولان پرداخت شده است. با این حال ثبت نام وام 12 میلیونی بازنشستگان تامین اجتماعی پس از سه ماه تاخیر، از ماه تیر آغاز و در ماه مرداد اولین دوره این وام‌ها در سال 1401 به متقاضیان پرداخت شد. 

میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز در اظهارنظر خود در ماه تیر از در نظر گرفتن اعتبار 6 هزار میلیارد تومانی برای پرداخت وام‌های ضروری بازنشستگان خبر داده بود که ثبت نام آن به صورت غیرحضوری است. بازپرداخت این وام که کارمزد 4 درصدی دارد به صورت اقساط 36 ماهه خواهد بود. 

براساس گفته‌‌‌های احمد اسفندیاری، معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌ها با تسنیم، تا پایان سال 400 هزار تسهیلات 12 میلیون تومانی به بازنشستگان و مستمری‌بگیران پرداخت خواهد شد.

علی دهقان کیا، رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران در گفت‌وگو با اکوایران درباره آخرین وضعیت پرداخت وام ضروری بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: مبلغ این وام 12 میلیون تومان است که بانک رفاه نیز  ظرف یکی دو روز آینده پرداخت را آغاز می کند. 

او در این باره تصریح کرد: در این مرحله بین 5 تا 7 هزار نفر در استان تهران وام ضروری را دریافت می‌کنند که بر این اساس در مجموع به 22 هزار متقاضی وام 12 میلیونی پرداخت خواهد شد. 

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران اظهار کرد: باتوجه به اینکه استان تهران 800 هزار نفر بیمه شده دارد، حدود یک چهارم وام باید در این استان توزیع شود. 

 دریافت وام ۱۲ میلیون تومانی بازنشستگان شرط‌های زیادی دارد و در این باره باید به محدودیت سنی بازنشستگان اشاره کرد که سن بازنشسته متقاضی وام باید کمتر از ۷۷ سال تمام باشد. از طرفی بازنشسته عضو کانون باید حقوق خود را از شعب بانک رفاه دریافت کند، همچنین بازنشسته باید فاقد بدهی بانکی، چک برگشتی و اقساط معوقه وام از سایر بانک‌های کشور باشد. بازنشسته نباید در ۳ سال گذشته از تسهیلات وام بانک رفاه استفاده کرده باشد. آخرین شرط دریافت وام این است که بازنشسته یا مستمری بگیر متقاضی وام باید سیم کارت به نام خود داشته باشد؛ شماره تلفن همراه وارد شده می بایست متعلق به شخص بازنشسته یا مستمری بگیر باشد.