اوپک پلاس، محلی برای تشدید شکاف میان آمریکا و عربستان

کاخ سفید برای جلوگیری از کاهش تولید اوپک تلاش زیادی کرد. بایدن امیدوار است تا پیش از انتخابات میان دوره‌ای که در آن حزب دموکرات او در تلاش برای حفظ کنترل بر کنگره آمریکا است، از افزایش مجدد قیمت بنزین در آمریکا جلوگیری کند. واشنگتن همچنین می‌خواهد درآمد انرژی روسیه را در طول جنگ اوکراین محدود کند.

دولت آمریکا هفته‌ها در اوپک پلاس لابی کرد. به گفته دو منبع آگاه، در روزهای اخیر، مقامات ارشد آمریکا شامل تیم‌های انرژی، سیاست خارجی و اقتصادی این کشور از همتایان خارجی خود مرتبا خواستند که به کاهش تولید رای منفی دهند.

آموس هوخشتاین، نماینده ارشد انرژی آمریکا، به همراه برت مک گورک، مقام امنیت ملی و تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه دولت در امور یمن، ماه گذشته برای گفت وگو در مورد مسائل انرژی، از جمله تصمیم اوپک پلاس، به عربستان سعودی سفر کردند. اما نتوانستند از کاهش تولید جلوگیری کنند؛ ماموریتی که بایدن در سفر تیرماه خود به عربستان سعودی نیز در انجامش ناکام شد.

یک منبع در مورد این گفت ‌وگوها اظهار داشت که مقامات آمریکایی "سعی می‌کردند قضیه را به صورت "ما در مقابل روسیه" جلوه دهند. "

این منبع گفت که این ترفند شکست خورد و سعودی‌ها گفته‌اند که اگر آمریکا می‌خواهد نفت بیشتری در بازارها داشته باشد، باید خود شروع به تولید بیشتر نفت کند.

بر اساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور تولید کننده شماره یک نفت جهان و همچنین بزرگترین مصرف کننده آن است.

از سوی دیگر، شاهزاده عبدالعزیز وزیر انرژی روز چهارشنبه به تلویزیون عربستان گفت: «ما در درجه اول نگران منافع پادشاهی عربستان سعودی هستیم و در وهله بعد به منافع کشورهایی که به ما اعتماد داشتند و اعضای اوپک و ائتلاف اوپک پلاس فکر می‌کنیم.»

او گفت: اوپک منافع خود را با منافع جهان می‌سنجد، زیرا ما به حمایت از رشد اقتصاد جهانی و تامین منابع انرژی به بهترین شکل علاقه داریم.

بنا به گزارش رویترز، اقدامات واشنگتن در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای با ایران و عقب نشینی از حمایت از عملیات نظامی تهاجمی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن، همچنین اقدامات علیه روسیه، دوست نزدیک عربستان، موجبات فاصله گرفتن روزافزون سعودی‌ها از آمریکا را فراهم کرده است.

شاهزاده عبدالعزیز پس از تصویب کاهش تولید اوپک به شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفت که فشار آمریکا برای محدودیت قیمت نفت روسیه باعث عدم اطمینان می‌شود. وی به "نبود جزئیات و عدم شفافیت" در مورد نحوه اجرای آن اشاره کرد.

یک منبع مطلع به نقل از مقامات سعودی تصریح کرد که پادشاهی این کشور تحریم‌های غرب علیه روسیه را به عنوان "مکانیسمی با عدم توان کنترل قیمت در بازار می‌داند که می‌تواند توسط کارتلی از مصرف کنندگان علیه تولیدکنندگان استفاده شود. "

اوپک پلاس، محلی برای تشدید شکاف میان آمریکا و عربستان

فروش ۱۸۰ میلیون بشکه‌ای نفت توسط بایدن در ماه اسفند از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا فشار نزولی بر قیمت نفت وارد کرد. در همین ماه، اوپک پلاس اعلام کرد که استفاده از داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، یک منبع اطلاعاتی غربی حوزه نفت را به دلیل نگرانی‌های عربستان سعودی از نفوذ بیش از حد آمریکا متوقف خواهد کرد.

بایدن روز پنجشنبه تصمیم عربستان را "ناامیدکننده" خواند و افزود واشنگتن می‌تواند اقدامات بیشتری در بازار نفت انجام دهد.

کارین ژان پیر سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت: «واضح است که اوپک پلاس در حال همسویی با روسیه است.» او درباره اینکه کاهش تولید چه تأثیری بر روابط آمریکا و عربستان سعودی خواهد گذاشت توضیح نداد. در کنگره آمریکا هم، دموکرات‌های طرفدار بایدن خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عربستان سعودی شدند و درباره پس گرفتن تسلیحات فروخته شده به این کشور خاورمیانه صحبت کردند.

سناتور کریس مورفی، نماینده دموکرات کنگره، در توییتر خود نوشت: من فکر می‌کردم که هدف فروش تسلیحات به کشورهای حوزه خلیج‌فارس برغم نقض حقوق بشر، جنگ مزخرف یمن، کار علیه منافع آمریکا در لیبی، سودان و غیره، این است که وقتی یک بحران بین‌المللی پیش آمد، عرب‌ها آمریکا را به جای روسیه و چین انتخاب می کنند!

هفته‌ها پس از روی کار آمدن بایدن به عنوان رئیس‌جمهور، واشنگتن گزارشی را منتشر کرد که قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار  آمریکایی را در سال ۲۰۱۸ به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مرتبط می‌کند.

بن سلمان، دادن دستور قتل را رد کرد، اما اذعان کرد که این قتل "تحت نظارت وی" انجام شده است.

وی ماه گذشته نخست وزیر شد و وکلای او در دادگاهی در آمریکا استدلال می‌کنند که این امر باعث می شود که بن سلمان از تعقیب قضایی به خاطر قتل خاشقجی مصون بماند.

سفر بایدن به جده در تیرماه با هدف شرکت در اجلاس سران خلیج فارس با هدف اصلاح روابط تیره و تار عربستان و آمریکا بود. اما او همزمان انتقادات شدیدی از بن سلمان به خاطر قتل خاشقجی ایراد کرد.

بن کیهیل کارشناس ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، می‌گوید سعودی‌ها امیدوارند کاهش تولید به اوپک پلاس توان کنترل قیمت‌های نفت را بدهد و از درآمد نفتی کافی برای محافظت از کشورشان در برابر رکود اطمینان حاصل کند.

کیهیل گفت: «آن‌ها می‌دانند که این کاهش قیمت، واشنگتن را عصبانی می‌کند، اما قصد مدیریت بازار را دارند.»