شهرخبر

در گفتگو با الجزیره؛

مقام آمریکایی: امکان دستیابی لبنان و اسرائیل به توافق وجود دارد

مقام آمریکایی: امکان دستیابی لبنان و اسرائیل به توافق وجود دارد

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که امکان دستیابی لبنان و رژیم صهیونیستی به توافق درباره ترسیم مرزهای دریایی همچنان وجود دارد و میانجی آمریکایی به تلاش برای تحقق این هدف ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره درباره تازه‌ترین تحولات مربوط به پرونده مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی گفت: دستیابی لبنان و اسرائیل به توافق ترسیم مرزهای دریایی بین دو طرف همچنان امکانپذیر است.

این مقام ارشد آمریکایی در ادامه افزود: «آموس هوکشتاین» میانجی آمریکایی در مذاکرات ترسیم مرزها، همچنان به تلاش‌های خود با دو طرف لبنانی و اسرائیلی برای دستیابی به توافق ادامه خواهد داد.

اظهارات این مقام آمریکایی در حالی است که روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارانوت» امروز پنج شنبه به نقل از یک منبع بلندپایه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم ملاحظات لبنان درباره توافق ترسیم مرزهای دریایی را دریافت و آن را رد کرده است.

بر اساس گزارش این منبع، «یائیر لاپید» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جریان جزئیات تغییرات اساسی جدید که لبنان خواستار اعمال آن در توافق دریایی شده قرار گرفته و به تیم مذاکره کننده توصیه کرده است که با آن مخالفت کنند. یائیر لاپید در این خصوص تأکید کرده است که تل آویو درباره منافع امنیتی و اقتصادی خود به هیچ عنوان سازش و انعطاف نشان نخواهد داد حتی اگر این مسئله به معنای از دست رفتن توافق در آینده نزدیک باشد.

میشل عون رئیس جمهور لبنان نیر در واکنش به اظهارات لاپید تاکید کرد: ملاحظات لبنان درباره طرح پیشنهادی "آموس هوکشتاین" میانجی آمریکایی مذاکرات ترسیم مرز دریایی لبنان و فلسطین اشغالی، حق لبنان را برای حفاری نفت در منطقه ویژه اقتصادی تضمین می‌کند. عون ادامه داد: ملاحظات لبنان از هر گونه تحلیل و تفسیر مغایر با چارچوب مشخص شده توسط بیروت درباره روند ترسیم مرز که در مذاکرات بر آن تاکید شده است، جلوگیری می‌کند.