نکته مهم مخبر به نخست وزیر آذربایجان

محمد مخبر در حاشیه دومین مجمع اقتصادی خزر در دیدار «علی اسدف» نخست‌وزیر آذربایجان با اشاره به دستور رئیس‌جمهور کشورمان در خصوص توسعه همکاری‌های حوزه حمل و نقل با کشور آذربایجان تصریح کرد: ظرفیت‌های گسترده‌ای برای توسعه همکاری‌های دو کشور در بخش حمل و نقل وجود دارد و تهران مصمم به تقویت همکاری‌های خود با باکو است.

وی همچنین همکاری‌های حوزه حمل نقل را از محورهای اصلی روابط ایران و آذربایجان دانست و گفت: سند همکاری سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان نقش مؤثری در گسترش روابط فیمابین دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور توسعه تجارت ترجیحی برای افزایش حجم مبادلات را از راهبردهای جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد و گفت: در حال حاضر سطح مبادلات تجاری ایران و آذربایجان متناسب با ظرفیت‌های موجود در دو کشور نیست.

مخبر افزود: اشتراکات فرهنگی و دینی ایران و آذربایجان می‌تواند بسترساز تسریع در توسعه مناسبات فیمابین باشد و به تحقق اهداف و نتایج مورد نظر دو کشور در همکاری‌های تجاری کمک کند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی، کشور آذربایجان را برادر خود می‌داند و آماده است همکاری‌های فیمابین را در همه زمینه‌ها گسترش دهد، افزود: مرزهای کشورهای همسایه برای ایران خط قرمز است و تهدید این مرزها پذیرفته نیست.

«علی اسدف» نخست وزیر آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به روابط صمیمانه و دوستانه میان رؤسای جمهور دو کشور گفت: این روابط صمیمانه می‌تواند مقوم مناسبات دو کشور و تسریع‌کننده برنامه‌ها برای گسترش روابط باشد.

وی با اشاره به برگزاری جشن ۳۰ سالگی روابط دیپلماتیک تهران- باکو در آذربایجان خاطرنشان کرد: مرز ایران و آذربایجان به مرز برادری تبدیل شده و رئیس‌جمهور آذربایجان حمایت تهران از مرزهای این کشور را ارزشمند توصیف کرده است.

نخست وزیر آذربایجان همچنین از حمایت ایران برای انتقال گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران قدردانی و بر لزوم پیگیری جدی‌تر روند همکاری‌های فیمابین از سوی کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور تأکید کرد.

گفتنی است دومین مجمع اقتصادی خزر با حضور معاون اول رئیس‌جمهور ایران و نخست وزیران چهار کشور ساحلی دیگر در مسکو در حال برگزاری است.