پوتین در این کنفرانس سازمان ملل شرکت نمی‌کند

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین طی یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: خیر، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هیچ برنامه‌ای جهت شرکت در این کنفرانس ندارد.

کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (COP۲۷) از تاریخ ۷ الی ۱۸ نوامبر در شهر "شرم‌الشیخ" مصر برگزار خواهد شد.

پسکوف همچنین گفت: کرملین امیدوار است که گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی درباره "مشارکت اوکراین" در قتل داریا دوگینا، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی روسی، نشان دهنده تلاش واشنگتن برای سلب مسئولیت خود نسبت به حملات تروریستی آتی اوکراین نباشد.

روز چهارشنبه روزنامه نیویورک تایمز به نقل از وزارت اطلاعات آمریکا گزارش داد که "دولت اوکراین مجوز ترور دوگینا را از طریق بمب‌گذاری در خودرو بدون اطلاع آمریکا" صادر کرده است.

پسکوف به خبرنگاران گفت: اگر این موضوع دروغ نباشد، موافقت وزارت اطلاعات آمریکا با چنین مسئله‌ای بسیار مثبت است؛ گرچه دیر اما موافقت کرد.

سخنگوی کرملین در ادامه این کنفرانس خبری اظهار کرد: مسکو از طریق کانال‌های دیپلماتیک اعلام کرده که "عمیقا متاسف" است از اینکه در تحقیقات حملات تروریستی خطوط لوله نورد استریم شرکت نمی‌کند.

وی همچنین تاکید کرد که "انجام هرگونه تحقیقات عینی بدون مشارکت طرف روسی ممکن نیست."

پسکوف همچنین تصریح کرد، هنگامی که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آمادگی این اتحادیه برای راهکاری دیپلماتیک درخصوص بحران اوکراین صحبت می‌کند، درواقع خود را "نقض" می‌کند.

بورل پیشتر روز چهارشنبه گفت که اتحادیه اروپا قصد دارد هیئتی را اواسط ماه اکتبر جهت آموزش ارتش اوکراین به این کشور بفرستند اما در عین حال اطمینان داد که اتحادیه اروپا آماده است تا راهکاری دیپلماتیک را برای بحران اوکراین انجام دهد.

دیمیتری پسکوف افزود: آقای بورل اظهارات خود را طوری نقض می‌کند که هیچگاه یک دیپلمات واقعی نمی‌تواند در لفاظی‌های خود انقدر متناقض باشد. در واقع ما از بیانیه‌های ضد و نقیض این مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا متاسفیم.

پسکوف در رابطه با سفر رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به روسیه، گفت: چنین سفری برنامه‌ریزی شده است و رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است به مسکو سفر کند.