شهرخبر

بانک جهانی وام ۴۰۰ میلیون دلاری به مصر را تصویب کرد

وزارت همکاری‌های بین المللی مصر اعلام کرد که بانک جهانی وام ۴۰۰ میلیون دلاری به مصر را برای تخصیص به چندین حوزه حیاتی مرتبط با انتشار کربن تصویب کرده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبنا و به نقل از المیادین، وزارت همکاری بین‌المللی مصر گفت که بانک جهانی موافقت کرده است به مصر ۴۰۰ میلیون دلار وام بدهد که به چندین حوزه حیاتی مرتبط با انتشار کربن اختصاص داده شده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وام برای توسعه زیرساخت‌های پایدار در بخش حمل و نقل، کاهش انتشار کربن، بهبود عملکرد بخش‌های لجستیک و حمل و نقل در مصر و حمایت از حرکت به سمت حمل و نقل در راه آهن بزرگ قاهره اسکندریه اختصاص می‌یابد.

مصر امسال میزبان کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد "COP ۲۷" در میان پروژه‌ها و برنامه‌هایی برای دستیابی به بی طرفی کربن و کاهش انتشارات مضر خواهد بود.

از نظر لجستیکی، دولت یک اتصال راه آهن را در اطراف منطقه قاهره بزرگ اجرا خواهد کرد تا قطار‌های باری بین بندر اسکندریه و بندر الجاف تازه تاسیس ۶ اکتبر را فراهم کند.

با بهره برداری از این خط آهن قرار است تا سال ۲۰۳۰ امکان تردد ۱۵ قطار کانتینری در روز فراهم شود و با افزایش تقاضا  ۵۰ قطار تا سال ۲۰۶۰ تا بندر الجاف اضافه شود.

در این بیانیه به نقل از رانیا المشاط، وزیر همکاری‌های بین المللی، آمده است که "سررسید وام بلاعوض پس از ۲۹ سال است که ۷ سال به عنوان مهلت، تمدید می‌شود. "

نویسنده: اصغر علی کرمی