شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا

سفیر سابق آمریکا در تل آویو:

لبنان به هدف کامل خود در مذاکرات ترسیم مرزها با تل آویو رسید

لبنان به هدف کامل خود در مذاکرات ترسیم مرزها با تل آویو رسید

سفیر سابق آمریکا در تل آویو از پیشنهاد مطرح شده درباره توافق ترسیم مرزهای دریایی لبنان با رژیم صهیونیستی ابراز شگفتی کرد و گفت که بر اساس این پیشنهاد تل آویو باید امتیازات گسترده ای بدهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «دیوید فریدمن» سفیر سابق آمریکا در تل آویو از پیشنهاد مطرح شده درباره توافق ترسیم مزهای دریایی لبنان با رژیم صهیونیستی ابراز شگفتی کرد و گفت که بر اساس این پیشنهاد تل آویو باید امتیازات گسترده ای بدهد.

سفیر سابق آمریکا در تل آویو در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: سال های زیادی در راستای میانجیگری میان لبنان و اسرائیل جهت حصول تواق در زمینه میادین گازی مورد منازعه تلاش کردیم، به شدت به پیشنهاد سهم ۵۵-۶۰ درصدی برای بیروت و سهم ۴۰-۴۵ درصدی برای تل آویو نزدیک شدیم.

این در حالی است که ظهر امروز دوشنبه نشست مشورتی مقامات لبنان برای بررسی پیشنهاد آمریکا درباره ترسیم مرزهای دریایی با رژیم صهیونیستی، آغاز شد. این نشست به ریاست میشل عون رئیس جمهور این کشور برگزار می شود.

گفتنی است روز گذشته محمد رعد رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان به پیشنهاد جدید میانجی آمریکایی درباره ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد. وی در این باره گفت: ما در برابر دشمنی (رژیم صهیونیستی) قرار داریم که هیچ کس غیر از خودش را در جهان به رسمیت نمی‌شناسد، اما زمانی که احساس کردیم به منابع گازی خود نیاز داریم، یقه دشمن را گرفتیم، ما در واقع حقوقی را که دشمن می‌خواست نادیده بگیرد، زنده کردیم. ما آنها را مجبور کردیم که درخواست ما را پذیرفته و حقوق لبنان را به رسمیت بشناسند.

پیش تر عاموس یادلین رئیس سابق سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) درباره پیشنهاد جدید آمریکا درباره ترسیم مرزهای دریایی که به طرف لبنانی و صهیونیستی ارائه شده و دو طرف به صورت تلویحی با آن موافقت کرده اند، گفت: تاکنون نه در اسرائیل (اراضی اشغالی) و نه در لبنان، جزئیات این پیشنهاد جدید درباره ترسیم مرزها منتشر نشده است، اما فرضی که به واقعیت نزدیک است، این است که سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله به هر آنچه می خواسته دست پیدا کرده و به همین دلیل احساس رضایت می‌کند.

روز شنبه هفته جاری نیز سفیر آمریکا در بیروت، پیشنهاد جدید واشنگتن در زمینه ترسیم مرزهای دریایی را به صورت مکتوب به میشل عون رئیس جمهور لبنان تحویل داد. گفته می‌شود طرف صهیونیستی نیز این پیشنهاد را دریافت کرده و تلویحاً با آن موافقت کرده است.