شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#جواب#مذاکره#مقامات#ساحلی

ورود حزب‌الله در پرونده ترسیم مرزها جواب داد، رئیس تیم مذاکره‌کننده اسرائیل هم استعفا داد

ورود حزب‌الله در پرونده ترسیم مرزها جواب داد، رئیس تیم مذاکره‌کننده اسرائیل هم استعفا داد

رسانه‌های عبری از تشدید اختلاف‌نظرها میان مقامات ارشد رژیم صهیونیستی در مورد پرونده ترسیم مرزهای ساحلی این رژیم با لبنان خبر می‌دهند. گفته می‌شود رئیس تیم مذاکره‌کننده اسرائیل در اعتراض به دخالت‌های دیگر مسئولان استعفای خود را اعلام کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پس از اتهام‌پراکنی‌های  روز گذشته میان بنیامین نتانیاهو رهبر اپوزیسیون کنست و بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره جزئیات توافق میان اسرائیل و لبنان در پرونده ترسیم مرزهای ساحلی طرفین، روزنامه «معاریو» امروز از استعفای «اودی آدیری» رئیس تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی خبر داد. از «لیور شیلات» مدیرکل وزارت انرژی رژیم صهیونیستی به‌عنوان محتمل‌ترین گزینه جانشینی آدیری نام برده می‌شود.

گفته می‌شود آدیری در واکنش به دخالت‌های گسترده «ایال خولاتاه» مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی در روند مذاکرات و اصرار بر حصول توافق با طرف لبنانی استعفای خود را تقدیم کرده است. رسانه‌های اسرائیلی به‌نقل از آدیری مدعی شده‌اند که چهره پشت‌پرده و پیشران مذاکرات و توافق با بیروت، مشاور امنیت داخلی این رژیم یعنی خولاتاه است و او در این روند هیچ نقشی نداشته است.

این در حالی است که لاپید شب گذشته در مصاحبه‌ای مفصل با یکی از شبکه‌های تلویزیونی رژیم صهیونیستی تلاش کرد با طرح آنچه وی از آن با عنوان دستاوردهای دیپلماتیک اسرائیل در جریان مذاکرات با طرف لبنانی از آن یاد می‌کرد مدعی شود که توافق مکتوب پیشنهادی «آموس هوکشتاین» میانجیگر آمریکایی در پرونده ترسیم مرزهای ساحلی طرفین در مدیترانه تأمین‌کننده منافع و امنیت این رژیم است.

با این حال تنها دقایقی پس از پایان پخش این مصاحبه تلویزیونی بود که موجی از اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی سرزمین‌های اشغالی نسبت به جزئیات این توافق و عملکرد تیم مذاکره‌کننده رژیم صهیونیستی شکل گرفت و فشارهای رسانه‌ای سبب شد رئیس تیم مذاکراتی رژیم صهیونیستی که از سال 2020 عهده‌دار این مسئولیت بوده است، استعفای خود را تقدیم نخست‌وزیر موقت کند.

گستره انتقادات از عملکرد تیم مذاکراتی رژیم صهیونیستی به داخل سرزمین‌های اشغالی محدود نماند و حتی در واشنگتن نیز با واکنش‌های منفی همراه شد، در همین راستا «دیوید فریدمن»، سفیر سابق آمریکا در فلسطین اشغالی گفت که لبنان در ارتباط با مسئله ترسیم مرزها و مناطق مورد مناقشه با رژیم اسرائیل هرچه می‌خواست به دست آورده است.

انتهای پیام/+