شهرخبر

ساماندهی مشکلات سالمندان با اجرای طرح "پزشک خانواده"

ساماندهی مشکلات سالمندان با اجرای طرح "پزشک خانواده"

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۱۰.۵درصد جامعه را سالمندان تشکیل می‌دهند؛ گفت: با تحقق طرح پزشک خانواده، شاهد ساماندهی مشکلات جسمی و روانی سالمندان خواهیم بود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر کمال حیدری در همایش گرامی‌داشت روز جهانی سالمند که در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد، اظهار کرد: پنجره جمعیتی به‌سرعت بسته می‌شود و در وزارت بهداشت به‌عنوان یک مرجع پاسخگویی، امیدواریم برنامه‌های عملیاتی خوبی را داشته باشیم، زمانی که 8 درصد جمعیت، سالمند شد زنگ هشدار به صدا درآمد و الآن حدود 10.5 درصد سالمند داریم.

وی افزود: همزمان یک سری مشکلات حمایتی و فرهنگی مترتب بر سالمندی، حائز اهمیت است و نکات را پیچیده‌تر کرده است که باید سالمندان را برای سالمندی سالم آماده کنیم و صرفاً حمایت، راهگشای مشکلات نیست.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در حوزه معاونت بهداشتی آنچه برنامه‌ریزی شده بحث جوانی جمعیت است و امید است که جمعیت جوانان را داشته باشیم تا جوانان عهده‌دار حمایت از سالمندان باشند.

حیدری بیان کرد: بخش سالمندی سالم به برنامه‌های وزارت بهداشت برمی‌گردد، به‌رغم اینکه باید برنامه‌ریزی‌های پایه‌ای، خدمات مراقبتی و توانمندسازی سالم را آموزش دهیم، باید شناسایی بیماری‌های اولیه سالمندان نظیر بیماری‌های تنفسی، قلبی عروقی، سرطان، بیماری‌های اسکلتی عضلانی را هم داشته باشیم و این وقتی محقق می‌شود که طرح پزشک خانواده در کل کشور اجرا شود؛ البته اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها، وضعیت خوبی دارد و در شهرها امید است با یک بسته خدمتی شامل خدمات غربالگری، شناسایی، توانمندسازی، آموزشی و مراقبتی به‌ویژه در حوزه بیماری‌های غیرواگیر و مزمن گام‌های مؤثری برداریم و شاهد گسترش آن در کل کشور باشیم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: با تحقق طرح پزشک خانواده در کشور می‌توان شاهد ساماندهی مباحث جسمی و روانی سالمندان بود و می‌توان ‌در ابعاد اجتماعی و معنوی هم برای سالمندان گام‌های مؤثری برداشت.

حیدری اظهار کرد: یکی از موارد مهم در بحث سالمندی سالم، استفاده از سازمان‌های مردم‌نهاد است که باید هم‌افزایی لازم را داشته باشیم تا انرژی به‌صورت جداگانه هدر نرود و با سرعت بالایی که روند افزایشی جمعیت سالمندی پیش می‌رود، اگر کانالیزه عمل نکنیم، خروجی خوبی نخواهیم داشت.

وی در ادامه گفت: بهره‌مندی از ظرفیت محله‌محوری که با محوریت خود سالمند و خانواده او ارتباط دارد، باید جدی قلمداد شود و کنار خدماتی که شهرداری به شهروند می‌دهد، سایر خدمات نیز کنار آن دیده شود، چرا که اگر نهادینه شود، خروجی بهتری خواهیم داشت.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره بحث حمایتی محله‌محوری افزود: با توجه به‌ وجود سالمندان پرخطر، خانم‌های سالمند بی‌سرپرست و... باید با محله‌محوری و بهره‌مندی از مشارکت خود خانواده‌ها در حل مشکلات، اقدامات فرهنگی و اجتماعی برای سالمند داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در بحث شیوه زندگی، بسته‌های خدمتی با محور سلامتی میانسالی تا سالمندی سالم، تدوین شده است که در حوزه پیشگیری، توانمندسازی، ارتقای سطح سواد سلامت و... خدماتی را پیش‌بینی کرده است تا خانواده در بحث سالمند سالم مشارکت کند و امیدواریم با این اقدامات، شاهد نتایج خوبی در حوزه سالمندی باشیم.

انتهای پیام/+