شهرخبر

اقتصاد آمریکا وارد رکود شد!

کدخبر: 524637
اقتصادنیوز: بنابر برآورد نهایی دفتر تحلیل اقتصادی آمریکا، اقتصاد ایالات متحده برای دومین فصل متوالی در سه ماه منتهی به ژوئن کوچک شده است.
اقتصاد آمریکا وارد رکود شد!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، دفتر تحلیل اقتصادی آمریکا (BEA) روز پنجشنبه در برآورد نهایی خود اعلام کرد که اقتصاد این کشور برای دومین فصل متوالی در سه ماه منتهی به ژوئن کوچک شده است.

راشاتودی گزارش داد، آخرین ارقام منتشر شده درباره اقتصاد آمریکا با معیارهای این دفتر برای "رکود" از لحاظ فنی مطابقت دارد و این در حالی است که تورم فزاینده و افزایش نرخ‌های بهره بانکی بر هزینه‌ها تأثیر گذاشته است.

بر اساس این گزارش، داده ها نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا به صورت سالانه در سه ماهه دوم 0.6 درصد کاهش یافته که کمتر از کاهش 0.9 درصدی گزارش شده اولیه است.

پیش از این، تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماه اول سال با کاهش 1.6 درصدی بدترین عملکرد از بهار 2020 را نشان داده بود.

با این حال، یک معیار جایگزین برای رشد اقتصادی که به عنوان درآمد ناخالص داخلی شناخته می شود، در سه ماهه دوم 0.1 درصد افزایش یافته است.

اقتصاددانان در مورد اینکه آیا ایالات متحده وارد رکود شده است یا خیر اختلاف نظر دارند. معمولاً دو فصل متوالی رشد منفی اقتصاد رکود تعریف می‌شود.

برخی از اقتصاددانان و سیاستگذاران ادعاهای مربوط به رکود اقتصادی اولیه در سال 2022 را رد کرده و به رشد قوی شغل، هزینه‌های مصرف کننده و تولید اشاره کردند.

گاس فاچر، اقتصاددان ارشد گروه خدمات مالیPNC ، در یادداشتی که سی‌ان‌ان مشاهده کرد، نوشت: بازبینی سالانه تولید ناخالص داخلی و درآمد ناخالص داخلی نشان دهنده کوچک‌تر شدن اقتصاد ایالات متحده در نیمه اول سال 2022 نسبت به گزارشات اولیه است.

وی با اشاره به بهتر شدن وضعیت در بازار کار، تولید و هزینه، مدعی شد که اقتصاد ایالات متحده در سال 2022 در حال گذار است و داده ها متناقض هستند.