شهرخبر

تجارب متفاوت مهدی فخیم‌زاده از تنهاترین سردار تا ولایت عشق

ماجرای تنهایی های امام حسن (ع)

یاداشت ؛ مجتبی احمدی- دبیر سرویس فرهنگ وهنر برنا ؛

سریال تنهاترین سردار در ادامه ساخت تولیدات تاریخی تلویزیون اتفاقی بود که قرعه اش به نام مهدی فخیم‌زاده خورد اگرچه او از ماحصل ساخته اش آنچنان هم راضی نبود.

سالها پیش وقتی که با مهدی فخیم زاده در خصوص ساخت سریال تنهاترین سردار که به بخشی از زندگی امام حسن مجتبی (ع) می پرداخت گپ و گفتی مفصل زدم به نکات جالبی در خصوص ساخت این سریال و مسیری که کارگردانی و تولید این مجموعه تلویزیونی را به او رساند گفت و شاید این که او سریال تنهاترین سردار را ساخته است فرصتی باشد که برای او در تقدیرش نوشته شده است.

مهدی فخیم زاده جزء معدود کارگردانی است که در کارنامه حرفه ایش انواع ژانرها را تجربه کرده است و به جرات می توان گفت تنها کارگردانی است که چه در حوزه سریال سازی و چه در حوزه ساخت فیلم های سینمایی در فضاهای مختلف تولید اثر داشته است و معمولا ساخته هایش با اقبال مخاطب مواجه شده است.

در کارنامه فخیم زاده هم از ژانر پرطرفدار پلیسی فیلم و سریال وجود دارد و هم در ژانر سیاسی فیلمسازی کرده است و هم در حوزه روانشناسی در این مسیر آثار جالبی را کارگردانی کرده است .

و البته قابل ذکر است که بدانیم جدا از ژانر تاریخی به خصوص تاریخ اسلام که سریال های تنهاترین سردار و ولایت عشق در آن دیده می شود مهدی فخیم زاده با ساخت فیلم سینمایی خواستگار وارد حوزه کمدی سازی هم شده است تا در این عرصه صاحب اسم و رسمی ماندگار باشد .

اگرچه خیلی ها مهدی فخیم زاده را با فیلمسازی در حوزه آثار پلیسی بیشتر می شناسند و توانمندی و علاقه اش در ژانر اکشن در تمام این سالها بر کسی پوشیده نیست اما باید گفت این کارگردان با سابقه سینمای ایران در ژانر تاریخ اسلام بعد از آزمون و خطاهایی که با سریال تنهاترین سردار تجربه کرد در سریال ولایت عشق یک اتفاق ویژه را رقم زد.

شاید مقایسه سریال تنهاترین سردار با امام علی (ع) که طبیعتا برای مخاطبان این دست آثار رخ می دهد اصلی ترین عامل در ندیدن نقاط قوت سریال امام حسن مجتبی (ع) بود اما بی شک هیچ کس به اندازه خود مهدی فخیم زاده بر این نکته اذعان ندارد که اولین تجربه تاریخی اش در نکات مختلفی از جمله انتخاب بازیگران و نزدیک کردن شخصیت ها به باور مخاطب در خصوص تاریخ اسلام دارای نقاط ضعفی است که بی تردید در ولایت عشق همین نکات به نقاط قوت سریال تبدیل شد.

12762730_258

مهدی فخیم زاده با شناختی که از قاب بندی و دکوپاژ یک اثر تاریخی دارد در سریال تنهاترین سردار بیشترین توجه اش را به کارگردانی پشت دوربین معطوف کرد و شاید سریال در نمایش جغرافیا و شخصیت های مرتبط با دوران حکومت امام حسن مجتبی (ع) تا حدودی دچار کاستی بود.

اما نمی توان کتمان کرد که سریال تنهاترین سردار دارای سکانس های درخشانی بود که هر کدام می تواند بخشی از الگوی تاریخی سازی در سینمای ایران باشد.

به مناسبت سالروز شهادت سریال امام حسن مجتبی (ع) و وفات پیامبر اکرم (ص) یادی کردیم از این مجموعه تلویزیونی با بازی ، بازیگرانی چون اکبر زنجانپور در نقاش معاویه، داودی رشیدی در نقش عمروعاص، حسین گیل در نقش ابن عباس و مهدی فخیم زاده در نقش شمر ، افسانه بایگان در جعده، فتحعلی اویسی در نقش مروان و ... داستان شش ماه آخر زندگی امام حسن مجتبی (ع) پرداخت.

download

خلاصه داستان سریال

تنهاترین سردار به ماجرای حکومت شش‌ماهه امام حسن علیه‌السلام پس از شهادت امام علی علیه‌السلام و همچنین اواخر زندگی امام حسن مجتبی(ع) می‌پردازد که در نهایت با شهادت ایشان به پایان می‌رسد.

فخیم‌زاده داستان خود را از جایی آغاز می‌کند که همزمان با شهادت امام علی(ع)٬ یکی دیگر از خوارج هم قصد جان معاویه را می‌کند که در انجامش ناکام می‌ماند.

حوادث پس از شهادت امام علی(ع) ماجرای صلح امام حسن(ع) با معاویه و همچنین شرایط جامعه اسلامی و شیعیان پس از شهادت ایشان از جمله مسائل مطرح شده در این مجموعه است.

طراحی صحنه

دکور این مجموعه تلویزیونی پیش‌تر با مساحتی در حدود ۶۲۰۰۰ مترمربع و با معماری عربی دوران بعد از اسلام جهت تهیه مجموعه تلویزیونی امام علی(ع) در سال ۱۳۷۱ ساخته شده بود که مورد استفاده مجموعه‌های دیگری مانند تنهاترین سردار، ولایت عشق، طفلان مسلم، آخرین دعوت و برنامه‌های مناسبتی قرار گرفت.

636772104183655025

موسیقی

موسیقی این مجموعه ساخته مجید انتظامی است و تیتراژ پایانی آن را محمد اصفهانی خوانده است.

بازیگران

آیا مهدی فخیم‌زاده گزینه مناسبی برای کارگردانی سریال ولایت عشق بود؟

آیا مهدی فخیم‌زاده گزینه مناسبی برای کارگردانی سریال ولایت عشق بود؟

یادداشت ؛ مجتبی احمدی، دبیر گروه فرهنگ و هنر – خبرگزاری برنا

بعد از تجربه‌ی نه چندان موفق «تنهاترین سردار» که طبیعتا با سریال «امام علی(ع)» ساخته‌ی داوود میرباقری مقایسه میشد خیلی‌ها انتخاب مهدی فخیم‌زاده را برای ساخت سریال «ولایت عشق» با موضوع سال‌های آخر زندگی امام رضا(ع) مناسب نمی‌دانستند چرا که با شناختی که از نوع نگاه و سبک و سیاق کارگردانی مهدی فخیم‌زاده وجود داشت او در حوزه‌ی ژانر پلیسی و البته سینمای روانشناسی صاحب ایده و به نوعی سینماگر مولفی به شمار می‌آمد اما در ژانر تاریخی به خصوص تاریخ اسلام مهدی فخیم‌زاده با سریالی که برای امام حسن(ع) ساخت شاید کارنامه‌ی حرفه‌ای خود را متنوع‌تر ساخت اما اتفاق مبارکی را رقم نزد.

 سریال ولایت عشق

در شماره‌ی گذشته خواندید که مهدی فخیم‌زاده در گفت‌وگویی که با من داشت خودش نیز از شرایط  ویژه‌ی ساخت «تنهاترین سردار» رضایت چندانی نداشت اما سریال «ولایت عشق» را به جرئت می‌توان از اتفاقات ویژه کارنامه او و البته رسانه ملی در ژانر تاریخ اسلام دانست که حالا می‌شد آن را با ساخته‌های داوود میرباقری مقایسه کرد. 

ولایت عشق

باید مهدی فخیم‌زاده را از نزدیک بشناسید تا ویژگی‌های روحی و روانی و البته آرتیستی این هنرمند کارنامه‌دار را در نظر بگیرید که اصولا با اشراف ویژه برای ساخت هر اثری ورود می‌کند و با نگاهی ویژه‌تر در پروژه‌های مختلف به عنوان بازیگر حضور پیدا می‌کند. فخیم‌زاده در حالی برای بازی در سریال «مختارنامه» به داوود میرباقری بله می‌گوید که این نقش تاریخی را قبلا در آثار خودش تجربه کرده است و حالا معتقد است نگاه میرباقری در طراحی این نقش ریزبینانه‌تر بوده است.

مهدی فخیم‌زاده در اوج بلوغ شناخت از ژانر حساس و البته ویژه‌ی تاریخ اسلام روی صندلی کارگردانی «ولایت عشق» می‌نشیند و بی‌شک اثری ویژه به خصوص در شخصیت‌پردازی و نمایش کاراکترهای خاص این سریال را رقم می‌زند. 

سریال ولایت عشق

اگرچه در سریال «ولایت عشق» سبک و سیاق کارگردانی گوشه‌هایی از قلم مهدی فخیم‌زاده را با خود دارد اما تمام ارکان کارگردانی کلاسیک را هم به همراه دارد به خصوص ویژگی فخیم‌زاده در نمایش جذاب شخصیت‌های خاکستری در این سریال در نقطه اوج است چرا که او در رنگ‌آمیزی شخصیت‌ها در هر نوع درام با تسلط بر فیلمنامه در ادوار مختلف یکی از بهترین‌ها بوده است.

شخصیت مامون با بازی محمد صادقی کاراکتر عجیب و غریب امین با بازی رامبد جوان و شخصیت خاص و سیاس و پر طمطراق فضل ابن سهل با بازی اکبر زنجانپور از نقاط عطف سریال «ولایت عشق» محسوب می‌شود که این سریال را جز اتفاقات ویژه در ژانر تاریخی نمود. 

ولایت عشق

نمایش خاص امام رضا در سریال و سکانس‌های گرم اثر به خصوص در دربار مامون امضای جدیدی در ژانر تاریخ سریال‌سازی بود که فخیم‌زاده به نوعی با ساخت آن بعد از سریال «تنهاترین سردار» جایگاه جدیدش را در این عرصه تثبیت کرد. 

نمی‌توان از سبک و سیاق متفاوت انتخاب بازیگران در این سریال و البته موسیقی متن جذاب بابک بیات و تصاویر ویژه رسول احدی و فرج حیدری نیز به سادگی عبور کرد.

محمد اصفهانی تیتراژ این مجموعه تلویزیونی را که با داستان مرگ هارون‌الرشید و روی کار آمدن پسرش امین آغاز می‌شود و جنگ امین و مامون بر سر خلافت و کشاندن امام رضا (ع) به مرو را روایت می‌کند خواند و او نیز در این قاب عکس زیبا ماندگار شد.

فرخ نعمتی، محمد صادقی، اکبر زنجانپور، دانیال حکیمی، بیژن امکانیان، فریماه فرجامی، بیتا فرهی، رامبد جوان، داوود رشیدی، لادن طباطبایی، مریلا زارعی، فتحعلی اویسی، احمد نجفی، عنایت‌الله بخشی، سیروس گرجستانی، سیروس ابراهیم‌زاده، غلامرضا طباطبایی، عنایت‌الله شفیعی، مهدی فخیم‌زاده، حبیب اسماعیلی، حبیب دهقان‌نسب، عباس امیری‌مقدم، ولی‌الله مؤمنی، مظفر مقدم، کاظم هژیرآزاد، فخرالدین صدیق‌شریف، شیرین کاظمی، لیدا جوادی، سیروس کهوری‌نژاد، رامسین کبریتی، میرحسین معلومی، محسن زهتاب، محمدرضا ایزدی‌یکتا، میرصلاح حسینی، علی امجدی، اردشیر تفتی، محمدحسین زوارکعبه، احمد مایانی، مهرداد بازگانی، حسین ایل‌بیگی، رضا سعیدی، مهدی میامی... در این سریال نقش‌آفرینی کردند.

انتهای پیام/