شهرخبر

محققان استرالیایی می‌گویند روزی دو تا سه فنجان قهوه آسیاب شده بنوشید تا با خطر مرگ زودرس روبرو نشده و عمر طولانی کنید.

به گزارش آی زندگی و به نقل از دیلی میل، محققان استرالیایی مستقر در موسسه تحقیقات قلب و دیابت ملبورن داده‌های ۴۴۹۵۶۳ نفر را از روی بیوبانک انگلیس استخراج و بررسی کردند.

افراد مذکور ۴۰ تا ۶۹ سال سن داشته و  پرسش‌نامه‌هایی را در مورد اینکه چند فنجان در روز می‌نوشیدند و اینکه آیا آن‌ها قهوه فوری، آسیاب شده یا بدون کافئین را انتخاب کردند، تکمیل کردند.

طبق این یافته‌ها که در مجله اروپایی قلب و عروق چاپ شده، ۴۴ درصد قهوه فوری، ۱۸ درصد آسیاب شده و ۱۵ درصد بدون کافئین مصرف می‌کردند.

در طول این مطالعه ۱۳ ساله، نزدیک به ۲۸۰۰۰ شرکت کننده جان خود را از دست دادند.

حدود ۴۳۰۰۰ نفر به بیماری قلبی عروقی مبتلا شدند و ۳۰۰۰۰ نفر با آریتمی – ضربان قلب نامنظم – تشخیص داده شدند.

همه انواع قهوه با کاهش مرگ زودهنگام به هر دلیلی مرتبط تشخیص داده شدند و دو تا سه فنجان در روز با کمترین خطر مرتبط بودند.

احتمال مرگ زودهنگام آنهایی که این مقدار قهوه آسیاب شده مصرف می‌کردند نسبت به افرادی که قهوه نمی‌نوشیدند ۲۷ درصد کمتر بود.

در همین حال، در میان طرفداران بدون کافئین ۱۴ درصد کاهش خطر و قهوه فوری با کاهش ۱۱ درصدی همراه بود ودر تمام کسانی که قهوه می‌نوشیدند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، حملات قلبی و سکته کاهش نشان داد.

دانه‌های قهوه حاوی بیش از ۱۰۰ ترکیب فعال بیولوژیکی است که “احتمالا” پشت این یافته‌ها است.

برخی از آنها التهاب را کاهش می‌دهند، برخی دیگر حساسیت به انسولین را بهبود بخشیده و متابولیسم را افزایش می‌دهند.

پروفسور پیتر کیستلر، متخصص قلب و نویسنده اصلی تحقیق گفت نتایج نشان می‌دهد مصرف ملایم تا متوسط ​​قهوه آسیاب شده، فوری و بدون کافئین باید بخشی از یک سبک زندگی سالم در نظر گرفته شود.

اما دکتر میلور متخصص تغذیه از دانشکده پزشکی استون در بیرمنگام که در این مطالعه شرکت نداشت گفت: این مطالعه مزایای سلامتی قهوه را ثابت نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد مطالعات نشان داده است که نوشیدن قهوه و چای خطر ابتلا به مشکلات قلبی و مرگ زودهنگام را کاهش می‌دهد. دکتر ملور گفت، این نشان می‌دهد که ممکن است خود نوشیدنی‌ها در پس مزایای سلامتی نباشند، بلکه رفتارهای مرتبط با نوشیدن قهوه و چای باشند.