شهرخبر

باید اقدامات عاجل برای "بافت فرسوده تهران" صورت گیرد

باید اقدامات عاجل برای "بافت فرسوده تهران" صورت گیرد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بیشترین میزان نابودی باغات و شهرفروشی در زمان مدیریت کرباسچی در شهراداری و طی سالهای ۷۵ بوده است، گفت: باید اقدامات عاجل برای "بافت فرسوده تهران" صورت گیرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهدی چمران با حضور در جلسه هم‌اندیشی آسیب‌شناسی در حوزه بافت فرسوده شهر تهران که به میزبانی شورای شهر و با حضور پرویز سروری و مهدی عباسی از دیگر اعضای شورای شهر و به همراه برخی مسئولان مدیریت شهری شهرداری تهران برگزار شد با اشاره به اینکه موضوع بافت‌های فرسوده، مبحثی قدیمی هم در تهران و هم در کلان‌شهرهای دیگر است، گفت: براساس اهمیت این موضوع در دوره‌های قبلی که در شورا حضور داشتیم، جلسات بسیاری را با موضوعاتی همچون بازسازی یا نوسازی این بافت‌ها برگزار کردیم، گرچه در دوره‌های قبل مصوب شد تا میزان بازسازی در تهران 10 درصد باشد که خوشبختانه علی‌رغم این نرخ تعیین‌شده در همان زمان میزان این اقدامات به 12 درصد رسید.

وی با تأکید بر اینکه میزان بازسازی، ترمیم و نوسازی بافت‌های فرسوده نسبت به حجم فعلی آن در پهنه شهری روز به روز در حال افزایش است، اظهار کرد: متاسفانه با افزایش این حجم از بافت فرسوده در تهران و آن 2 درصد مازادی که در این خصوص صورت گرفت کار ساز نبوده و به تعداد و حجم ساختمان‌های فرسوده و بافت فرسوده اضافه شد که این موضوع یکی از مهمترین دغدغه‌ها و چالش‌های ماست.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه با تأکید بر اینکه ما باید در ابتدا بدانیم که ساختمانهایی که در بافت‌های فرسوره قرار دارند دارای استاندارد و ایمنی لازم نیستند، تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از ساختمانهایی که در این حلقه قرار دارند با کوچکترین ارتعاش یا لرزه‌ای تخریب و منجر به آسیب‌های جدی جانی خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه خطر به‌طور ذاتی در بافت‌های فرسوده عجین شده است، گفت: باید به سرعت اقدامات  عاجل در این خصوص صورت گیرد. 

چمران با تاکید بر اینکه بسیاری از تصمیمات و اقدامات تشویقی در خصوص بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده از بسیاری جهات بدلیل نبود منابع و بروکراسی‌های اداری ابتر ماند، ادامه داد: متاسفانه با وجود اختلافات این چنینی، زخم بافت‌های فرسوده بر تن تهران مجروح همچنان باقی مانده است.

رئیس شورای شهر تهران عنوان کرد: واقعیت امر این است که اقدامات کمی برای بافت‌های فرسوده صورت گرفته که نیازمند توجه جدی‌تر در ادوار آینده است ضمن آنکه هدف این نشست انجام کار و تصمیم‌گیری و اجرا برای تعیین بازسازی و نوسازی بافت‌های پر چالش شهر تهران است.

وی با انتقاد از اینکه متاسفانه تصمیم‌گیری‌های مدیریت‌های قبل موجب شد تا شتابی که در ادوار گذشته برای حل این چالش تهران رخ داده بود متوقف شود، اظهار کرد: من بارها اعلام کرده بودم که متوقف کردن و خراب کردن، کار ساده‌ایست و در عرض چند دقیقه می‌توان حکم تخریب یک جریان تصمیم‌ساز را صادر کرد اما راه‌اندازی مجدد هر اقدامی نیازمند زمان و بررسی همه جوانب آن را دارد.

چمران اضافه کرد: بارها در خصوص حرفهای مستند بنده در خصوص نابود کردن زیرساخت‌ها در مجموعه شهرداری و شورای شهر هم در حوزه‌های برنامه‌ریزی‌های مدیریتی و بودجه‌ای و هم در بسیاری از موضوعات دیگر از سوی شورا و مدیران شهری گذشته ضربه به شهر وارد شده که ما پس از حضور در دور ششم اقدامات زیر صفر آقایان را با تلاش تا حد صفر بالا آوردیم که در نهایت دیدیم از سوی همان مدیران واکنش صورت گرفت اما ما نمی‌توانیم واقعیت را نادیده گرفته و صورت مسئله را پاک کنیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز ترکش‌های تفکرات  و تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر جامعه و مردم جراحت وارد می‌کند، گفت: یک مدیر در دوره قبل افتخار میکرد که خانه نمیسازم و حالا با چالش عظیم‌تری مواجهیم چرا که برخی مدیران با همان تفکر در راس بدنه هستند و هنوز ما شاهد کارشکنی هستیم.

بیشترین میزان نابودی باغات و شهرفروشی در دوره کرباسچی بوده است

رئیس شورای شهر تهران با اعلام اینکه میزان اتومبیل‌ها 8 برابر حجم خیابان‌ها و بزرگراه‌های تهران است، گفت: متاسفانه تفکر قبل بر این باور بود که بجای ساخت بزرگراه‌ها، شهرداری اقدام به ساخت پیاده‌راه‌ها کند که هنوز هم این تفکر در لایه‌های مدیریتی سیستم حاکم‌ است  و ما تلاش داریم که بسرعت این موضوعات را اصلاح کنیم و متاسفانه با همان تفکر مسموم و جهل  این افراد به ابعاد موضوعات شهری ما متهم به شهرفروشی می‌شویم.

رئیس شورای شهر تهران در پایان اعلام کرد: متاسفانه هیچ یک از مسئولان که تصمیم ساز تصمیمات غلط از دوره‌ها و ادوار قبل بودند و اقدام به شهرفروشی کردند هیچ یک به دنبال دفاع از عملکرد خودشان نبوده و پاسخی برای اقدامات خود نداشتند ضمن آنکه اسنادی استخراج شده که بیشترین میزان نابودی باغات و شهرفروشی در دوره شهرداری آقای کرباسچی و طی سالهای 75 بوده است.

انتهای پیام/