شهرخبر

جزیره قبر ناخدا در کجا قرار دارد؟

استان خوزستان یکی از استان‌های زیبای ایران است که ویژگی‌های زیبای بسیاری را در دل خود جای داده است. یکی از زیبایی‌های این استان جزیره قبر ناخداست که دختر ناخدا در آن دفن شده است.

جزیره قبر ناخدا در کجا قرار دارد؟

سلام نو - سرویس گردشگری: جزیره قبر ناخدا از جاهای دیدنی استان خوزستان محسوب می‌شود و زیستگاه گونه‌های جانوری متنوعی همچون پرستوی دریایی سفید، لاک پشت، سوسمار و... است. دلیل نام‌گذاری این جزیره به قبر ناخدا به این خاطر است که روزگاری دختر ناخدایی که به همراه خانواده خود در حال سفر در خلیج فارس بوده است، به علت بیماری مهلکی درگذشته و در این جزیره به خاک سپرده شده است؛ در واقع این جزیره مدفن دختر ناخدا است نه خود او!

جزیره قبر ناخدا در کجا قرار دارد؟

موقعیت جغرافیایی

جزیره قبر ناخدا با مساحتی حدود ۲/۴ کیلومتر مربع درطول جغرافیایی ۴۸° ۵۵' ۳۶" شرقی و عرض جغرافیایی ۳۰° ۲۰' ۴۱" شمالی و درشمال جزایر بونه و دارا قرار دارد. این جزیره از جزایر غیر مسکونی ایرانی خلیج فارس است و در دهانهٔ خور موسی واقع شده است.(خور در فارسی به شاخه‌ ای از دریا گفته می ‌شود که به خشکی داخل شده باشد و موسی ناخدای معروفی بوده که این خور به نام او نامیده شده است.) جزیره قبر ناخدا را رسوبات رودخانه ‌ای و جریانات جزر و مد تشکیل داده‌ است که با جزر، آب دریا تا فاصله زیادی از جزیره عقب ‌نشینی می ‌کند.

در شمال خورموسی واقع در بندر امام خمینی و در دهانه این خور سه جزیره بونه، دارا و قبر ناخدا قرار دارد. در زمان جزر پشته های شنی وسیعی از آب بیرون می آیند و به جزیره متصل می شوند که مساحت آن را تا چندین صد هکتار افزایش می دهند. این جزیره با اینکه کاملاً مسطح است و بخش مرکزی آنرا گیاهان مختلف تشکیل می دهند، آب شیرین در آن یافت نمی شود و به هیچ وجه قابل سکونت نیست.

جزیره قبر ناخدا در کجا قرار دارد؟

علت نام‌گذاری

انتخاب نام این جزیره به زمان های بسیار دور بر میگردد. به نقل از اهالی بومی ساکن بندر ماهشهر، در دورانی که برای دریا پیمایی از کشتی های پارویی دستی استفاده میشد، ناخدایی ناشناس به همراه خانواده خود در آب های نیلگون خلیج فارس راهی سفر بود که تنها دخترش به بیماری سختی مبتلا شد و به علت عدم دسترسی به طبیب معالج و طولانی بودن راه برگشت، در بین راه در این جزیره لنگر انداختند و جسم مرده دخترک را به خاک سپردند. در واقع جسم دختر ناخدا در این جزیره دفن شده است نه خود ناخدا.

سرگذشت تاریخی

بعضی از مردم محلی ضمن تأیید وجود قبر ناخدایی که امکان انتقال او به ساحل ماهشهر در زمان فوتش وجود نداشت، به ریشه‌ های تاریخی این جزیره نیز اشاره می ‌کنند و معتقدند در زمان سلسله هخامنشیان سواحل خوزستان با امروز کاملاً متفاوت بوده و جزیره قبر ناخدا در آن زمان جزیره نبود بلکه چسبیده به خاک اصلی بوده و بهترین موقعیت را برای ساختن بندر و تأسیسات مربوطه داشته است. به ‌همین دلیل احتمالا زیر خاک جزیره قبر ناخدا، تأسیسات بندری و شهری و کشتی‌ سازی هخامنشی وجود دارد.

جزیره قبر ناخدا در کجا قرار دارد؟

ویژگی جانوری جزیره

پرستوی دریایی گونه سفید، پرستوی دریایی پشت دودی و سلیم خرچنگ خوار از جمله پرنده گانی هستند که در این جزیره به وفور تخم گذاری می کنند. به علاوه گونه های پرنده ای چون کاکائی، آبچلیک، اگرت ساحلی، اگرت بزرگ و جانورانی چون موش سیاه، سوسمار، مارمولک و لاک پشت نیز در این جزیره زندگی می کنند.

طبق نظر دکتر بهروز بهروزی راد مولف کتاب «زیستگاه های حساس پرندگان آبزی خلیج فارس»، این جزیره از زیستگاه های حساس خلیج فارس محسوب می شود و جزر و مد خلیج بر زمان تغذیه و استراحت پرندگان موثر است و چون ساختار ساحلی جزیره ماسه ای و گلی است این نوع ساختار برای تغذیه پرندگان کنار آبزی بسیار مناسب است.

نحوه دسترسی

از اسکله بندر ماهشهر با قایق موتوری تند رو ۱ساعت و ۲۰ دقیقه الی ۱ساعت و ۳۰ دقیقه مسیر دریایی را برای رسیدن به این جزیره باید پیمود.