شهرخبر

مدودف احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای برای دفاع از اراضی خود را رد نکرد

مدودف احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای برای دفاع از اراضی خود را رد نکرد

یک مقام ارشد شورای امنیت ملی روسیه احتمال استفاده مسکو از سلاح هسته‌ای برای دفاع از اراضی خود را رد نکرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه امروز پنجشنبه گفت مسکو ممکن است از هر سلاحی از جمله سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک برای دفاع از اراضی جدید ملحق‌شده به خاک خود استفاده کند.

این مقام روس در اظهاراتی که به قصد سران مناطق دونتسک و لوهانسک برای برگزاری همه‌پرسی الحاق به روسیه اشاره داشت تصریح کرد: «روسیه آماده است از تمام ابزارها از جمله سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک برای دفاع از اراضی ملحق شده به خاک خود استفاده کند.»

مدودف همچنین تصریح کرد که این رأی‌گیری‌ در موعد مقرر برگزار خواهد شد و «عقب‌گردی در کار نخواهد بود. ساختار غرب و همه شهروندان کشورهای عضو ناتو لازم است بدانند که روسیه مسیرش را انتخاب کرده است.»

این در حالی است که مقام‌های منطقه «دونباس» واقع در شرق اوکراین و «خرسون» در جنوب این کشور اعلام کردند که طی روزهای 23 تا 27 سپتامبر(1 تا 5 مهر) در این مناطق همه‌پرسی الحاق به روسیه برگزار خواهند کرد.

همه‌پرسی ضمیمه شدن به خاک روسیه علاوه بر خرسون، در مناطق دونتسک و لوهانسک نیز برگزار خواهد شد. یعنی در دو منطقه‌ای که ولادیمیر پوتین اندکی قبل از آغاز حملات خود به اوکراین در فوریه گذشته، استقلال آنها را به رسمیت شناخته بود.

این خبر روز سه‌شنبه از سوی دنیس میروشنیچنکو، رئیس «پارلمان» منطقۀ لوهانسک اعلام شد و دقایقی پس از انتشار نیز خبرگزاری رسمی جمهوری خودخواندۀ دونتسک آن را تایید کرد. روسیه پیش از این در سال 2014 میلادی شبه‌جزیرۀ کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد.

انتهای پیام/