شهرخبر
چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۲

دبیر در خصوص اظهارنظر پدر حسن یزدانی و انتقادی که از رییس فدراسیون کرده، اظهار کرد: اگر قرار باشد درباره هر چیزی اظهارنظر کنم. این همه کشتی‌گیر هستند که می‌بازند و می‌برند.

علیرضا دبیر

علیرضا دبیر که به تازگی از مسابقات کشتی قهرمانی جهان در صربستان بازگشته، امروز در مراسم قرعه کشی لیگ حاضر شد و در خصوص مسائل مختلف به صحبت پرداخت. او در ابتدا در مراسم قرعه کشی گفت: من نه می خواهم جهان پهلوان شوم و نه چیزی. هر چیزی هست را صادقانه می گویم. من نه مجیزگوی وزیر هستم و نه دوست دارم رییس هیاتم مجیزگوی من باشد.  

رییس فدراسیون کشتی سپس در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره مسائل مختلف صحبت کرد.  

۷، ۸ سال اعتقادی به لیگ نداشتند

دبیر در ابتدا در خصوص لیگ گفت: مراسم قرعه کشی لیگ کشتی است. متاسفانه ۷، ۸ سالی به لیگ اعتقادی نداشتند، اما ما به خاطر ۵، ۶ کشتی گیر نمی توانیم درآمد ۳، ۴ هزار نفر را از بین ببریم. از اول هم محکم گفتم بعد از مسابقات المپیک و جهانی، لیگ برایمان مهم است. سازمان لیگ باید استقلال داشته باشد و حتی به دوستان گفتم باید به فدراسیون پول هم بدهید.  

با هر کسی که تخلف کند، برخورد می کنیم

وی در خصوص برخی درگیری ها در جریان لیگ دسته اول کشتی عنوان کرد: من با هر کسی که به کشتی کشور لطمه وارد کند، برخورد می کند. آن فرد می تواند مربی باشد، مغرض باشد یا یک کشتی گیر باشد. چیزی که به من و کمیته انضباطی برمی گردد، محکم می ایستیم. به هر حال یک جایی مربوط به امنیت آن شهر و شهرستان برمی گردد.  

قرارداد کشتی‌گیران باید شفاف باشد

علیرضا دبیر در ادامه گفت: از تیم‌ها خواهش می‌کنم که محکم قرارداد ببندند و قرارداد شفاف باشد. حتی قراردادها باید دو، سه ساله شود. از طرف دیگر هم برخی تیم‌ها پول کشتی‌گیر را نمی‌دهند که ما رای می دهیم، اما باید کار در دادگاه پیگیری شود. کشتی‌گیران خارجی هم می‌توانند توسط تیم ها جذب شوند و محدودیتی هم نداریم.  

ما همچنان بنا را می‌خواهیم؛ او خودش رفت

رییس فدراسیون کشتی در بخش بعدی در خصوص جدایی محمد بنا از تیم ملی کشتی فرنگی گفت: ما آنجا در خدمت تیم فرنگی بودیم. کشتی فرنگی را باید دو قسمت کنیم؛ قبل از بنا و بعد از بنا. قبل از بنا حسن رنگرز، علی آبادی و چند نفر دیگر داشتیم. بعد از محمد بنا ۴ طلای المپیک و چند قهرمان دنیا دارد. خیلی جاها کشتی فرنگی از آزاد هم جلو زده است. کسانی که انتقاد می کنند، کارنامه های خودشان را ببینند. آقای بنا خودش خسته شد. حمید سوریان پیگیری می کرد و محمد بنا گفت من نمی‌آیم. هنوز هم از او خواهش می کنیم که کنار ما باشد. واقعا در کار خودش استاد و بی نظیر است. حتی می خواستیم رنگرز را انتخاب کنیم، مشورت بنا را هم گرفتیم. او باید افتخار بدهد و کنار ما باشد.  

من نباید جواب پدر حسن یزدانی را بدهم

وی در خصوص اظهارنظر پدر حسن یزدانی و انتقادی که از رییس فدراسیون کرده، اظهار کرد: اگر قرار باشد درباره هر چیزی اظهارنظر کنم. این همه کشتی‌گیر هستند که می‌بازند و می‌برند. شاید پدر آنها هم ناراحت شود. من نمی‌توانم جواب همه را بدهم. خدا بیامرز پدر من هم از باختم ناراحت می‌شد. فقط یک چیز کلی بگویم. وقتی یک کلمه از دهانمان درمی‌آید، باید جوابگو باشیم. درباره خودم می‌گویم که حرف‌هایم امیدوار راست باشد. بهتر است در این خصوص از خود یزدانی بپرسید. امیدوارم خدا از ما راضی باشد.  

 قهرمان جهان باید رزومه مربیگری داشته باشد

دبیر همچنین در رابطه با احتمال تغییر وزن کامران قاسمپور برای المپیک و انتقادات به نبود قهرمانان در کادرفنی گفت: من در حوزه فنی دخالتی نمی‌کنم و باید در خصوص قاسمپور از درستکار بپرسید.  

وی افزود: اگر قرار باشد قهرمان جهان و المپیک مربی تیم ملی شود و کنار تشک باشد، باید بیاید و در باشگاه تمرین دهد. ما همیشه نباید مشورت بگیریم. ما درگیر هستیم و شما نکته‌ای دارید، بیاید و بگویید. اینجا عباس جدیدی را می‌بینید و یک روز علیرضا حیدری آمد و کلی حرف‌های خوب زد. با افتخار بازهم می‌گویم حمال کشتی هستم.

یک سال گذشت و خبری از پاداش نیست

رییس فدراسیون کشتی در پایان در خصوص پاداش کشتی‌گیران هم گفت: یک سال از قهرمانی سال قبل بچه‌ها در جهانی ۲۰۲۱ باقی مانده و هنوز وزارت ورزش پاداش آنها را نداده است. یک نفر بیاید و پاسخگو باشد.

درگذشت مهسا امینی

دبیر درخصوص درگذشت مهسا امینی و اتفاقات پس از آن اظهار کرد: نباید مسائل را با هم قاطی کرد. در این مورد دو موضوع وجود دارد اگر کسی تخلف کرده خود نظام باید با او برخورد کند. اجازه ندهیم تعدادی مفت‌بر این کار را بکنند. خیلی هم قشنگ است اگر کسی تخلف کرده خودمان بیاییم و بگوییم. به خانواده آن عزیز تسلیت می‌گویم. خواهر، عزیز و ناموس ما بوده است. همه ما روی او تعصب داریم و همه ما متأسف هستیم. نظام به حدی گنجایش دارد و ظرفیتش بزرگ است که خود من به عنوان نوکر مردم و نظام خواهش می‌کنم افراد بیایند و در  این موضوع جزو کارشناسان باشند. ببینند چیزی بوده یا نبوده و به مردم اطلاع بدهند.

این موضوع خیلی مهم است. می‌گویم ظرفیت نظام بسیار بزرگ است. می‌توان یک موضوع را راحت جمع و حل کرد. خودمان این کار را انجام بدهیم، زیرا ظرفیت وجود دارد. به حدی نظام ما عظیم و بزرگ است که می‌تواند این موضوع را جمع کند.  امیدوارم هر موضوعی بوده به خانواده آن عزیز و مردم بگویند تا ان‌شاءالله چیزی نبوده و اگر هم بوده خود نظام باید شاکی قضیه باشد. جلوتر از همه ما نظام باید شاکی باشد.  هر موضوعی را نباید کف خیابان ببریم.

وقتی برای پسر روح‌الامینی آن اتفاق افتاد خودش ایستاد و برخورد کرد. از دستگاه قضایی حکم گرفت و با افراد متخلف هم برخورد شد. خواهش می‌کنم همه با هم بایستیم و از دستگاه قضایی خودمان پیگیری کنیم. از دستگاه قضا می‌خواهیم اگر مشکلی بوده محکم پای کار بایستد و با متخلف برخورد کند. اگر تخلف سیاسی بشود، نمی‌توان آن را جمع کرد. موضوع را سیاسی نکنیم. این موضوع کف خیابانی نیست، بلکه باید همه در دادگاه بایستیم. خود نظام هم جلوتر از همه می‌ایستد. به این شرط که موضوع را سیاسی نکنیم.