شهرخبر

تحرکات برای بازگردان آرامش به نابلس پس از یک روز خشونت آمیز و پرالتهاب

تحرکات برای بازگردان آرامش به نابلس پس از یک روز خشونت آمیز و پرالتهاب

پس از یک روز خونین و پرحادثه در نابلس با یک کشته و ۴ مجروح، از شب گذشته تلاش ها برای کاهش تنش‌ها و برقراری آرامش در این شهر کرانه باختری آغاز شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در حالی که درگیری های روز سه شنبه در نابلس با استقرار تک تیراندازهای تشکیلات خودگردان بر بام ساختمان های دولتی و شلیک مستقیم به سوی جوانان معترض همراه بود و تا پاسی از شب نیز ادامه یافت، آمارها از زخمی شدن 4 نفر در درگیری های عصر دیروز حکایت دارند. وضعیت جسمانی این فرد وخیم اعلام شده است.

اعتراضات در نابلس پس از آن آغاز شد که نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان در ساعات بامدادی روز سه شنبه اقدام به بازداشت «مصعب اشتیه» از فرماندهان نظامی گردان‌های قسام شاخه نظامی جنبش حماس و «عبید ابوطبیله» از فرماندهان گردان‌های الاقصی شاخه نظامی فتح کردند.

کرانه باختری , فلسطین , تشکیلات خودگردان فلسطین , محمود عباس , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , کرانه باختری , فلسطین , تشکیلات خودگردان فلسطین , محمود عباس , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

گمانه زنی‌ها در مورد احتمال اقدام خیانت بار محمود عباس و تشکیلات خودگردان فلسطین در بازداشت این دو فرمانده مقاومت فلسطین به منظور تحویل دادن آنها به اسرائیل سبب شد تا در همان ساعات نخستین بازداشت این دو فرمانده فلسطینی، صدها تن در مناطق مختلف کرانه باختری از جمله نابلس به خیابان‌ها بریزند تا خشم خود را نسبت به طرح پشت پرده تشکیلات خودگردان در هماهنگی با رژیم صهیونیستی ابراز نمایند.

اشتیه و ابوطبیله هر دو در فهرست افراد تحت تعقیب دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی قرار دارند. نکته قابل توجه آنکه مصعب اشتیه که سابقه اسارت در زندان‌های صهیونیست‌ها را نیز در کارنامه خود دارد تا پیش از این 4 مرتبه از طرح های ترور دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی جان سالم به در برده است.

درگیری‌ها میان جوانان فلسطینی و نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان البته به شهادت «فراس یعیش» شهروند فلسطینی، برادر «امجد یعیش» از شهدای انتفاضه نخست فلسطینیان در سال 1987 منجر شد تا بدین شکل میادین اصلی نابلس به صحنه نبرد جوانان مقاومت و نیروهای امنیتی وابسته به محمود عباس بدل شود.

درگیریها همچنین به تعطیلی مراکز تجاری و اداری، مدارس و دانشگاه‌ها و موسسات و نهادهای دولتی منجر شد. گروهی از معترضین نیز اقدام به برپایی راهپیمایی در اردوگاه بلاطه در شرق نابلس کردند. همزمان گردان موسوم به «عرین الاسود» ضمن اعلام بسیج عمومی خواهان نافرمانی مدنی شهروندان فلسطینی در نابلس شدند.

در این شرایط محمود عباس که به منظور شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است با ارسال پیامی دو پهلو خطاب به جوانان فلسطینی از آنها خواست تا ضمن بازگرداندن آرامش به شهرها مانع از آنچه که وی آن را فرصت طلبی توطئه گران علیه وحدت کلمه فلسطینیان خواند، شوند و خود را برای مبارزه با توطئه‌های اشغالگران و برخی از دولت های منطقه که خواهان آسیب به وحدت فلسطین هستند، آماده کنند.

این اظهارات محمود عباس در شرایطی است که برخی از تحلیلگران با اشاره به افزایش تمهیدات امنیتی نهادهای تشکیلات خودگردان در پی فشارهای سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شین بت) از هماهنگی نهادهای امنیتی اسرائیل و تشکیلات خودگردان با هدف سرکوب گروه‌های مقاومت فلسطینی سخن می‌گویند.

همزمان با تشدید نگرانی ها از وضعیت امنیتی در کرانه باختری، محمود عباس در دیدار با «ملک عبدالله دوم» پادشاه اردن در نیویورک به بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و پرونده فلسطین به ویژه بحران امنیتی جاری در سراسر کرانه باختری پرداخت. ابومازن روز گذشته در اقدامی عجیب با «رونالد لاودر» رئیس کنگره یهودیان جهان نیز دیدار کرده بود.

کرانه باختری , فلسطین , تشکیلات خودگردان فلسطین , محمود عباس , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

کرانه باختری , فلسطین , تشکیلات خودگردان فلسطین , محمود عباس , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

کرانه باختری , فلسطین , تشکیلات خودگردان فلسطین , محمود عباس , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

انتهای پیام/