شهرخبر

این هفته با دو مقاله ضد و نقیض، طناب کشی آکادمیک میان موافقان و مخالفان مولتی ویتامین بالا گرفت.

به گزارش آی زندگی و به نقل از دیلی میل، از یک طرف محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست با انتشار مقاله‌ای اصرار کردند مزایای مولتی ویتامین در توقف زوال شناختی واضح است.

طرفداران اصرار دارند که مولتی ویتامین ها ایمنی را تقویت کرده و سطح انرژی را بالا نگه می‌دارد.

محققان حتی ادعا کرده‌اند که خوردن یک قرص روزانه می‌تواند خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش داده و به جلوگیری از زوال عقل کمک کند.

یک روز بعد محققان بیمارستان بریگهام و زنان وابسته به دانشگاه هاروارد هشدار دادند ویتامین D و مکمل‌های امگا ۳ افراد مسن را از ضعیف شدن نجات نمی‌دهند.

دکتر خوآن مانسون نویسنده اصلی مقاله تاکید کرد یافته‌های جدید این نکته مهم را یادآوری می‌کنند که مکمل‌های غذایی قرص‌های معجزه‌آسا یا اکسیر جوانی نیستند.

مطالعه ۲۰۰۷ دکتر مایکل گازیانو و تیمش از بیمارستان زنان بریگهام و زنان در بوستون ماساچوست، نیز نشان داده اگرچه احتمال آسیب ناشی از مصرف قرص‌ها کم است، اما فواید آن نیز کم است.

در هر حال اجماع بر این است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل، شامل میوه، سبزیجات و غلات کامل، باید تمام مواد مغذی مورد نیاز فرد را تامین کند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد افرادی که معتقد بودند مولتی ویتامین مصرف می‌کنند – اما در واقع دارونما به آنها داده شد – انگیزه کمتری برای ورزش یا تغذیه مغذی داشتند.

واقعیت این است که افراد نگران، آنهایی که از سلامت خوبی برخوردارند اما بیش از حد نگران بیمار شدن هستند، به صنعت چند میلیاردی مولتی ویتامین دامن زده‌اند.

کووید تنها این صنعت را تقویت کرده است و مردم بیش از هر زمان دیگری از سلامت خود آگاه هستند و منجر به افزایش جستجوهای اینترنتی و پست‌های شبکه‌های اجتماعی در مورد “تقویت سیستم ایمنی” شده است.

آزمایش‌های استاندارد طلایی، ارزیابی دقیق علمی که در طول همه‌گیری، زمانی که دانشمندان به دنبال مؤثرترین درمان‌ها و واکسن‌ها بودند، در کانون توجه قرار گرفت، اغلب در تأیید ادعاهای جسورانه در مورد مزایای مولتی ویتامین‌ها ناکام می‌ماند.

پروفسور لارنس آپل و همکارانش در سال 2013 در مجله Annals of Internal Medicine نوشتند که قرص‌ها میانبر برای سلامتی بهتر و پیشگیری از بیماری‌های مزمن نیستند.

به گفته این تیم، تغذیه سالم و لاغر ماندن، شواهد بسیار قوی‌تری از فواید دارند.

پروفسور آپل در این باره گفت اگر از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید، می‌توانید تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را از غذا دریافت کنید.