شهرخبر

روایت نصرالله قادری از حبیبی که سیدمهدی شجاعی توصیف کرد+ ویدئو

روایت نصرالله قادری از حبیبی که سیدمهدی شجاعی توصیف کرد+ ویدئو

قادری درباره کتاب «از دیار حبیب» می‌گوید:‌ گذر از این کتاب کار عافیت‌طلبان نیست، این اثر در بدایتش نهایت را وا می‌گوید و مخاطب را غافل‌گیر می‌کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ «از دیار حبیب»، رمانی است کوتاه که گوشه‌هایی از زندگی حبیب بن مظاهر یار سالخورده حضرت سیدالشهدا(ع) را به تصویر می‌کشد؛ البته قسمت اعظم آن، به شهادت حبیب در کربلا اختصاص دارد و وصف عشق و شیدایی او به امام زمانش. داستان از زاویه دید دانای کل روایت می‌شود و به 10 بخش تقسیم شده است.     

«از دیار حبیب»، رمانی است کوتاه که گوشه‌هایی از زندگی حبیب‌بن مظاهر یار سالخورده حضرت سیدالشهدا(ع) را به تصویر می‌کشد؛ البته قسمت اعظم آن، به شهادت حبیب در کربلا اختصاص دارد و وصف عشق و شیدایی او به امام زمانش. داستان از زاویه دید دانای کل روایت می‌شود و به 10 بخش تقسیم شده است. داستان از جایی آغاز می‌شود که حبیب‌بن مظاهر و میثم تمّار در ملاقاتی، مقابل چشم عده‌ای از مردم، هر یک از عاقبت کار آن دیگری و چگونگی شهادتش خبر می‌دهند و از هم جدا می‌شوند.

نصرالله قادری در ویدئویی در معرفی این کتاب می‌گوید:‌ گذر «از دیار حبیب» کار سایه‌نشینان و عافیت‌طلبان و ناباوران نیست؛ به همین جهت است که از دیار حبیب در بدایتش نهایت را وا می‌گوید و مخاطب را غافل‌گیرمی‌کند، آنچه که قرار است، در نهایت بر سر قهرمان بیاید، در آغاز گفته می‌آید.

وی ادامه می‌دهد:‌ از خصایص تکنیکی این متن اینکه پایان کار را در آغاز کار گفته است و مخاطب با غافلگیری عجیبی روبرو می‌شود که به پایان می‌رسد. نوعی اطلاع به او داده می‌شود و آن این است که مهم شهادت حبیب نبود مهم این است که چرا او اینگونه مردن را انتخاب کرد و چرا شهادت سرنوشت مردان خداوند است.

قادری تصریح می‌کند:‌ کتاب در این 10 گفتار با روایت امروزین واقعه عاشورا به  تنهایی عاشوراییان آشنا می‌شود،‌ عاشوراییانی که نخواستند عافیت‌طلب باشند و نخواستند به آنچه در دنیا به آنها داده می‌شد، بسنده کنند. از دیار حبیب نیمه روایت بلندی است که در تمام مدت لذت هم‌نشینی عقل و احساسی را طلب می‌کند و در گذر این دیار ما هم پای حبیب واقعه عاشورا و تنهایی یاران حسین(ع) را می‌بینیم و آنجاست که مای مخاطب دیار حبیب را سهیم حبیب می‌شویم.

وی درباره سید‌مهدی شجاعی و روایتش از حبیب نیز می‌گوید:‌ او به گونه‌ای روایت را می‌گوید که آنچه ما می‌دانستیم نیست. «از دیار حبیب» را باید بخوانیم تا صاحب لیاقت شویم و فهم حقیقت قیام حسینی را ادراک کنیم.

 

کتاب , سید مهدی شجاعی , انتشارات کتاب نیستان ,

انتهای پیام/