شهرخبر

بیانیه ۸ دفتر بسیج دانشجویی دانشگاههای تهران درباره اتفاقات اخیر

بیانیه 8 دفتر بسیج دانشجویی دانشگاههای تهران درباره اتفاقات اخیر

بسیج دانشجویی جمعی از دانشگاه های تهران با تاکید بر پیگیری اعتراضات در چارچوب قانون و در مدار عقلانیت، آسیب به اموال عمومی و توهین به مقدسات و نظام اسلامی را محکوم کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، جمعی از دفاتر بسیج دانشجویی های دانشگاه‌های تهران درباره درگذشت مهسا امینی و حوادث رخ داده در دانشگاهها بیانیه ای صادر کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: حدود سه روز است که فوت یکی از فرزندان سرزمینمان، همهٔ مردم ایران را داغ‌دار کرده است؛ #مهسا_امینی، دختری که پس از بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی و بر اثر سکته قلبی و مغزی از دنیا رفت. بسیج دانشجویی نیز ضمن تسلیت، هم‌دردی خود را با این غم اعلام می‌دارد. همچنین از دستگاه‌های نظارتی مطالبه داریم که پس از حصول نتایج بررسی‌های این پرونده در صورت وقوع تخلف با افراد خاطی برخورد شده و از تکرار مجدد هرگونه تخلفی در این زمینه جلوگیری شود و در صورت عدم وجود تخلف با عاملان دروغ‌پراکنی برخورد جدی صورت بگیرد.

این بیانیه می افزاید: جریان دانشجویی مسلمان تماما از اصل مترقی حجاب در جهت حفظ کرامت انسانی دفاع کرده و حکومت اسلامی بر اساس شریعت و جلوگیری از حرام اجتماعی در این زمینه تکلیف دارد. همچنین محکومیت افرادی که دشمنی و کینه‌توزی با ملت شریف ایران دارند و جیره‌خوری مستکبرانی که دستشان به خون جوانان این خاک آلوده است را جزو افتخارات خود می‌دانند و اساسا از هر موقعیتی جهت ضربه به ارزش‌های فرهنگیِ ایرانی-اسلامی سواستفاده می‌کنند، امری ضروری است.

در ادامه این بیانیه آمده است: افکار و نیات سرشبکه‌های خارج‌نشین ترویج بی‌حیایی و مقابله با حجاب، درمورد ایران آن‌چنان مغرضانه، پلید و شیطانی‌ست که در بزنگاه‌های مختلف یا با درخواست تحریم خارجی برای مردم مظلوم ایران و یا با دعوت به خشونت و خونریزی، خواهان تجزیه و نابودی مردم و کشور عزیز ما هستند. جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظامی برخاسته از آراء مردم و با تکیه بر قانون اساسی‌ای که صراحتا در آن عنوان شده است همه‌ی مردم ایران از همه‌ی حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردار هستند، منطقا باید در تمامی شئون حکمرانی این مهم را سرلوحه‌ی امور قانون‌گذاری و تصمیم‌گیری خود قرار دهد. همانطور که رهبر انقلاب بارها بر لزوم محفوظ نگاه داشتن حقوق عمومی آحاد مردم تاکید داشته‌اند و خطاب به مسئولان درخصوص حفظ حق مردم در ساحت‌های گوناگون هشدار داده‌اند. انقلاب اسلامی در تمام این سال‌ها با پشتوانه‌ی مردمی خود توانسته امنیت ملی را در سخت‌ترین شرایط حفظ کند و در این راه جوانانی به مرتبه رفیع شهادت رسیدند تا خون پاکشان متضمن این امر شود.

دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاههای تهران با ارائه تحلیلی از این حادثه تاکید کردند:
1. چندپارگی در حکمرانی فرهنگی؛ علت اصلی بحران‌های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران پس از انقلاب سال 5٧ و در طی حدود چهار دههٔ گذشته، یکی از مستحکم‌ترین سنگرهای جهان در جهت حفظ ارزش‌های والایی همچون؛ عفاف و خانواده بوده‌اند و یکی از مهم‌ترین قیود آن، تأکید بر الزام حجاب و پیگیری ساز و کاری برای برخورد با فرایندهای هنجارشکن بوده است. این امر با وجود هجوم بی‌محابای امپریالیسم فرهنگی به کشور از طریق ابزارهای رسانه‌ای و حتی امنیتی، سبب تدوام و استمرار هویت اسلامی مردم ایران بوده است. بدون شک حفظ این ارزش‌ها و الزام بر عمل به دستورات اسلام توسط حکومتی که داعیهٔ احیای دین را دارد، بدیهی و به دور از تردید است.

در این بیانیه تصریح شده است: با این حال تنها مصوبه‌ای که به این امر می‌پردازد، مصوباتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است. در مقدمه‌ی مصوبه‌ی 427 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مورخ سال 84 پیرامون فرهنگ عمومی آمده است: «حجاب و عفاف پدیده مذهبی‌-ارزشی مهمی در تعالیم اسلامی است و توجه به زمینه‌های فرهنگی‌-اجتماعی به عنوان بستر آن بسیار شایسته و لازم می‌نماید و اشاعه و تعمیق آن نیازمند آموزش‌های بنیادین و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است». در دنباله‌ی این مصوبه نیز به هر دستگاه و نهادی که عضو کمیته ترویج و گسترش فرهنگ عفاف هستند ماموریت‌هایی داده شد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: کدام دستگاه ناظر به پیاده‌سازی این سیاست‌ها در نهادهای مختلف دیگر بوده است؟ آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از اصلاحیه‌های چندباره‌ی این مصوبه، نقش ستادی خود را در اجرای این مصوبه داشته یا فقط به نقش نیروی انتظامی محدود شده است؟ سایر نهادها و سازمان‌‌ها که سالیانه بودجه‌های هنگفتی تحت عنوان بودجه‌های فرهنگی به آن‌ها تخصیص داده می‌شود. کجای ماجرا ایستاده‌اند؟نتیجتا با وضعیتی مواجه هستیم که محصولِ نگاه غلط و کم‌کاری متولیان حوزه‌ی فرهنگی کشور است، به عبارتی چندپارگی در حکمرانی فرهنگی وضعیتی را به وجود می‌آورد که هیچ‌کس متولی بحران پیش‌آمده نیست و در ادامه نهادی خود را پاسخگو نمی‌داند.

در ادامه این بیانیه آمده است: بروز فضای نارضایتی میان آحاد جامعه و ایجاد دوقطبی درخصوص رویه‌ی کج‌کاردِ گشت‌ارشاد، علاوه بر آن‌که اصل قانون حجاب را در مظان هجمه قرار می‌دهد، سبب می‌شود اقتدار پلیس دچار خدشه شده و همین امر در درازمدت اقدامات پلیس در مواجهه‌ با مسائل ضدامنیتی را با مشکل روبه‌رو کند. نیروی انتظامی باید با هرگونه مواجهه غیرقانونی و خلاف کرامت هر مامور خاطی برخورد کرده و به اطلاع فرد شاکی برسانند. همچنین اصلاح و بهینه سازی و بازبینی نسبت به وضع فعلی گشت‌ارشاد مطالبه‌ای‌ست که می‌شود به صورت تخصصی و قانونی آن را پیگیری کرد و مواجهه‌های فرهنگی را به نسبت مواجهه‌های انتظامی پررنگ‌تر نمود.

این بیانیه می افزاید: امر به معروف و نهی از منکر دو طرفه است؛ رئیس محترم جمهور در مناظرات انتخاباتی درخصوص برنامه‌هایشان نکته‌ای را ذکر کردند که گشت‌ارشاد را برای مسئولین برقرار می‌کنند. تاریخچه‌ این نکته برمی‌گردد به درخواست حضرت امام برای تشکیل گشت‌ارشاد ناظر به اعمال مسئولین. زمانی نهی از منکر از سوی دولت «به معنای اعمِ آن» خطاب به مردم و بدنه‌ی اجتماعی کارایی و اثرگذاری بهینه خواهد داشت که در سایه اعتماد عمومی نگاه مصلح بودن به مسئولین وجود داشته باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: در برهه‌ی فعلی شاهد آن هستیم که پدیده گشت‌ارشاد اختصاص به طبقه‌ای خاص از جامعه دارد و اگر دیگرانی خارج از عموم مردم قانون را در رابطه با امر پوشش پایمال کنند، پلیس امنیت اخلاقی‌ای وجود ندارد که به آن‌ها تذکر دهد. مصداق بارز آن سلبریتی‌هایی هستند که با وجود بی‌توجهی به نص صریح قانون همواره مورد پذیرش دولت و دستگاه‌های مرتبط با امر فرهنگی بوده‌اند!

در این بیانیه با اشاره به اینکه  رسانه‌ها و عوامل بیگانه که از هر مسئله و بحرانی به نفع مقاصد خود عمل میکنند و هدفشان هم تنها تضعیف کشور و ملت است نمیتوانند مرجعی برای راه‌حل مسائل باشند، تصریح کرد: کرامت زن ایرانی و احقاق حقوق او نیازی به صیانت از سوی دشمن ندارد، زن ایرانی از دیرباز که در قامت مبارز طاغوت بود تا به امروز که در راه احقاق آرمان‌های انقلاب اسلامی حاضر شده، قدرت خود را نشان داده است.در صورت وقوع هرگونه اقدام خشونت آمیز خارج از چارچوب و غیرقانونی از سوی نهادهای ناظر از جمله بعضی مامورین گشت ارشاد، این اقدامات با آرمان امنیت و آزادی انقلاب اسلامی هم‌خوانی نداشته و در صورت وقوع از سوی بسیج دانشجویی به شدت محکوم می‌شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: پیشنهاد می‌شود جهت نظارت بر حسن رفتار مامورین و شفافیت که منجر به پیشگیری از دروغ پراکنی علیه پلیس و همچنین ریل گذاری برخورد قانونی مامورین می‌شود با راهکارهای عملی مانند نصب دوربین دائمی بر روی پیراهن مأموران، ابهام در چنین بحران‌هایی به حداقل رسانده شود. البته تعمیم ناروای این نمونه‌های محدود به کلیت پلیس نیز ظلمی بزرگ در حق حافظان امنیت کشور است.

در پایان بیانیه مذکور آمده است: در نهایت با تاکید و توصیه بر پیگیری اعتراضات در چارچوب قانون و در مدار عقلانیت، بسیج دانشجویی هرگونه بر هم زدن نظم جامعه و آسیب به اموال عمومی و توهین به مقدسات و نظام اسلامی را توسط عده‌ای فرصت طلب که قصد سواستفاده سیاسی از غم ملت شریف ایران را دارند محکوم می‌کند.

والسلام علی من التبع الهدی
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف
بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا

انتهای پیام/