شهرخبر

مخالفت نمایندگان با تحقیق و تفحص از جهاد کشاورزی گلستان

مخالفت نمایندگان با تحقیق و تفحص از جهاد کشاورزی گلستان

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان از سال ۹۲ تا ۱۴۰۰، موافقت نکردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رسیدگی به طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان از سال 92 تا 1400 در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز قرار داشت.

نمایندگان پس از استماع نظرات متقاضیان این تفحص در نهایت با انجام این تحقیق و تفحص با 102 رأی موافق، 47 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در جلسه موافقت نکردند.

ذبیح‌اله اعظمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در تشریح روند رسیدگی به تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد جهاد کشاورزی استان گلستان در کمیسیون متبوعش گفت: از موضوعات مهمی که باعث این تقاضا از سوی نمایندگان مجلس شد، توزیع اعتبارات درباره منابع آب و خاک، بررسی تأییدیه پروژه‌های شرکت‌های مشابه، بررسی مناقصه‌ها، هدررفت بیت‌المال، چگونگی تقسیم بذر گندم، عدم نظارت بر تأمین آب و اراضی شیب‌دار، دریافت یارانه غیرمجاز و موضوع سوخت بوده است.

وی با بیان اینکه استان گلستان یکی از مهمترین استان‌های کشاورزی کشور است که در تأمین مواد غذایی نقش اساسی دارد، بیان کرد: گلستان جزء معدود استان‌هایی است که دانشگاه تخصصی کشاورزی دارد و 50 درصد مردم آن در حوزه کشاورزی فعالیت دارند اما مشکلات عدیده باعث درخواست بررسی تحقیق و تفحص از سال 92 تا 1400 از سازمان جهاد کشاورزی این استان شده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به برخی از مشکلات این استان در حوزه کشاورزی اظهار کرد: جاده‌های بین مزارع هنوز شرایط نامساعدی دارد و سوخت ماشین‌آلات کشاورزی قاچاق می‌شود، از سوی دیگر سازمان جهاد کشاورزی این استان به طرح الگوی کشت توجهی نکرده و با وجود کمبود آب، به سیستم‌های آبیاری نیز توجه نشده و طرح‌های گلخانه‌ای نیز تحقق نشده است. همچنین سمپاشی بی‌رویه و استفاده از سموم بی‌کیفیت از دیگر مسائلی است که باعث درخواست این تحقیق و تفحص شده است.

انتهای‌ پیام/