شهرخبر

تنوع بخشی به معیشت عشایر از اهداف سازمان امور عشایر است

تنوع بخشی به معیشت عشایر از اهداف سازمان امور عشایر است

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران گفت: با کاهش اتکاء عشایر به دام و مرتع، به دنبال تنوع بخشی به معیشت عشایر هستیم.

به گزارش خبرگزاری برنا، نشست کارگروه مدیریت چرا، کنترل پروانه و ساماندهی کوچ پاییزه عشایر با هدف برنامه ریزی و ساماندهی کوچ عشایر با حضور معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران، مدیرکل بهسازی امور تولید سازمان، معاون سازمان مراتع و آبخیزداری و مدیران کل امور عشایر و منابع طبیعی ده استان منطقه زاگرس، در خرم آباد برگزار شد.

مهدی میزبان، معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران در این نشست با اشاره به نقش مهم عشایر در اقتصاد کشور، اظهار داشت: با کاهش اتکاء عشایر به دام و مرتع، به دنبال تنوع بخشی به معیشت عشایر از طریق توسعه صنایع دستی، گردشگری، کشت گیاهان دارویی در مناطق عشایری و استفاده‌های غیرچرایی از مراتع هستیم.

میزبان افزود: ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای پرواربندی دام عشایر و به حداکثر رساندن پوشش برق در مناطق عشایری از طریق مزارع و پنل‌های خورشیدی و بادی از مهمترین برنامه‌های امور عشایر کشور است.

وی با اشاره به تامین ۲۵ درصد گوشت و مواد پروتئینی و ۳۵ درصد صنایع دستی کشور توسط عشایر، ادامه داد: ۲۵۲ هزار خانوار عشایری با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۳۶ میلیون هکتار مرتع کشور را در اختیار دارند.

سرپرست معاونت آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان مراتع و آبخیزداری کشور نیز با اشاره به وجود ۸۴ میلیون هکتار مرتع در کشور، گفت: بیش از ۳۰ درصد مراتع کشور در حوزه عشایر است.

حسن وحید چرای بیش از دو برابری دام در مراتع را موجب فرسایش بیش از ۱۵ تن خاک در هر هکتار عنوان کرد و افزود: ساماندهی طرح‌های مدیریتی منابع طبیعی با مشارکت بهره برداران در قالب عملیات احیاء و اصلاح را راهکار جلوگیری از فرسایش خاک و مراتع می باشد.

انتهای پیام/