مدتی پیش سرهنگ علی رضایی یکی از اساتید تک تیراندازی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سانحه رانندگی درگذشت.

وی که نقش بارزی در تربیت مربیان و نیروهای تک تیرانداز سپاه داشت، در حقیقت مبدع میدان ‌های تیر مدرن و جدید سپاه هم بوده و آخرین فعالیت وی مربوط به تدوین آیین نامه‌های تک تیراندازی در سپاه بوده است.

سرهنگ رضایی در سال ۱۳۴۸ در شهر اصفهان متولد شد و در سال ۱۳۵۸ به عضویت بسیج در آمد. در سال ۱۳۶۳ و در سن ۱۵ سالگی به جبهه اعزام شد و از سال ۱۳۶۵ رسماً به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست. وی در دوران دفاع مقدس در واحد تخریب لشکر ۱۴ امام حسین حضور یافت و موفق شد در ۱۵ عملیات آفندی و پدافندی دوران دفاع مقدس شرکت کند.

پس از دوران دفاع مقدس نیز نقش موثری در ایجاد و آموزش واحد‌های تک تیرانداز سپاه ایفا کرد و با حضور در مناطق عملیاتی شمالغرب و جنوبشرق کشور و همچنین جبهه مقاومت نقش بسزایی در هدایت عملیاتی این واحدها داشت.

مسئولیت اداره آموزش تیراندازی و تک تیراندازی آخرین سمت وی در معاونت آموزش نیروی زمینی سپاه بوده است که در همین حین به درخواست اداره طرح و عملیاتی زمینی معاونت عملیات کل‌سپاه برای تدوین آیین نامه‌های تک‌تیراندازی به مدت یکسال به این اداره مامور می‌شود.

سردار مرتضی میریان رئیس اداره طرح و عملیات زمینی معاونت عملیات سپاه در گفتگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم درباره مرحوم رضایی عنوان کرد: برادر رضایی ۱۵ ساله بوده که در سال ۶۳ به جبهه اعزام می‌شود و شروع کارش هم تخربچی بوده است. یعنی یکی از سخت ترین کارهایی که ما در جنگ با آن روبرو بودیم. ایشان بعد از جنگ در شرق و شمالغرب حضور پیدا کرد و در ادامه در زمان دفاع از حرم اهل بیت بیش از ۴۰ تک تیرانداز را با خود به سوریه برد. بعدا هم در سپاه متخصص تک تیراندازی شد و در مسابقات بین المللی زیادی حضور پیدا کرد. همچنین به عنوان یک مدرس در دانشگاه امیرالمومنین(ع) اصفهان مشغول به فعالیت شد. ایشان با حضور در جبهه‌های مختلف دفاع از حرمین شریفین هم یک کارنامه بسیار موفقی داشت و یک الگو برای کسانی بود که ایشان را می شناختند و یکی از انسان های رستگار و یک پاسدار شاخص سپاه است.

سردار میریان اظهار داشت: ما از نیروی زمینی درخواست کرده بودیم ایشان را برای تدوین سه آیین نامه به ما مامور کنند که او هم هر سه آیین‌نامه را ظرف یکسال تمام کرد و اخیرا نیز سه اثر  ایشان را به عنوان آیین نامه برای اجرا در سطح کل سپاه را ابلاغ کردیم.

رئیس اداره طرح و عملیات زمینی سپاه با اشاره نقش سرهنگ رضایی در تربیت تک‌تیراندازان سپاه عنوان کرد: ایشان نقش بسزایی در تربیت مربیان تک تیراندازی داشت یعنی صدها نفر مثل خودش را تربیت کرد و بسیاری از استادان تک تیراندازی سپاه تربیت شدگان او بودند که در آینده می‌توانند بسیار موثر باشند تا ما یک نگاه ویژه به موضوع تک تیراندازی در سپاه داشته باشیم و قطعا هم اینطور خواهد شد.

سردار میریان ایجاد میدان‌های تیراندازی مدرن در سپاه را یکی دیگر از اقدامات سرهنگ رضایی دانست و عنوان کرد: تعدادی از نیروها هستند که هم از نظر مهارت و دانش تخصصی و هم از لحاظ اخلاقی ممتازاند و می توانند بسیار کارساز باشند. یکی از کارهایی که ایشان کردند ایجاد زیرساخت‌های های تیراندازی و تک تیراندازی در تمامی مراکز آموزشی سپاه بود یعنی ایشان در تمامی مراکز سپاه میدان تیراندازی و بیاتلون را ایجاد کردند و این بسیار کار ارزشمدی بود. آقای رضایی هم تامین اعتبار کار را پیگیری می‌کرد و هم به صورت میدانی در حوزه ساخت نظارت می‌کرد و این برای مدیران ما یک درس است که یک کار را تا انتها دنبال کنند.

رئیس اداره طرح و عملیات زمینی سپاه درباره نقش تک‌تیرانداز در نبردهای امروز گفت: ما اگر می‌خواهیم درباره تک تیرانداز صحبت کنیم باید ببینیم که در جنگ چقدر از ناحیه تک تیرانداز شهید دادیم. امروز وقتی دشمن را بررسی می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که یک سری تسلیحات و تاکتیک‌هایی می‌تواند برای همه کاربرد داشته باشد و تک تیراندازی یکی از تخصص‌هایی است که می‌تواند علیه همه دشمنان بکار گیری شود و ما باید به دنبال گسترش و توسعه سازمان رزم و تجهیزات و احیا بیش از پیش  تک تیراندازی باشیم که به لطف خدا این اقدامات در حال صورت گرفتن است ولی نمی‌شود بیش از این درباره آن صحبت کرد.

سردار میریان ادامه داد: تک تیرانداز می‌تواند یکی از تکیه‌گاه‌های اصلی یک رزم باشد و موانع را از سر راه یگان بردارد و ما خیلی بیش از آنچه الان داریم باید روی تک تیراندازی کار کنیم. امروز می بینیم که نیروها از تجهیزات حفاظتی استفاده می‌کنند و در نتیجه نقاط ضعف آنها کم شده است لذا در اینجا حجم بالای آتش کار ساز نیست و باید با استفاده از تک تیرانداز نقاط ضعف نیروهای دشمن مورد هدف قرار گیرد.